Blerta Spahiu
20662 Articles0 Comments

Speca të mbushur me patate

Përbërësit 6 speca te kuq te mdhenje 1 kg patate 2 qepë 200 ml salce domatesh 100 ml ajkë kuzhine 2 luge miell 2 luge margarinë Krip,biber Hapat Specat pastrohen nga bishtat dhe farat. Patatet qeroehn dhe grihen ne katrorka…

Drekë me vetëm dy përbërës

Përbërësit 1 pulë 1 gote e madhe kripë Hapat Pula lahet dhe teret. Ne taven per pjekje shtojme kripen dhe vendosim pulen mbi te dhe e shtrijme me dore pulen qe sa me rrafshet te jete . E leme ne…

Bajaderë me kokos

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 200 gr kokos 350 gr sheqer 150 gr margarinë 1/2 gote ujë GLAZURA: 100 gr çokollatë për zierje 1 luge vaj 1 luge sheqer 1/2 filxhanit qumësht Hapat Vihet te vloj uji me sheqer…

Bajaderë me mish të bardhë

Përbërësit 500 gr mishi bardhe i pules 200 gr djath kaçkavall 300 gr përshutë 1 shmant 2 vezë 3 thelpinje hudher 5 luge senf Hapat Mishi ndahet ne shtresa me te holla dhe rrahet me qekan kuzhine . Pastaj kriposet…

Byrek me mollë i fërguar

Përbërësit 300 gr petë për pite 500 gr mollë të tharta 50 gr sheqer 1 sheqer vanile sheqer pluhur 100 ml qumësht Hapat Se pari ne nje tigan qitet sheqeri dhe perzieht derisa te karamelizohet . Mollet pasi te qerohen…

Ëmbëlsirë për fëmijë

Përbërësit 4 te bardha te vezes 4 luge sheqer 4 luge miell 1 pluhur paste 1/2 deciliter vaj PERBERESIT PER KREMIN: 1 L qumësht 2 puding vanilje 4 te verdha te vezes 2 luge nisheste 3 luge miell 3 luge…

Muffins pak më ndryshe

Përbërësit 4 vezë 13 luge sheqer 13 luge miell 1 deciliter vaj 1 deciliter qumësht 1 pluhur paste 2 luge kakao FILLI: 500 ml qumësht 5 luge sheqer 3 luge miell 200 gr kokos 1 sheqer vanile 150 gr çokollatë…

Tortë me rogaq

Përbërësit 8 vezë 2 gota sheqer 2 gota rogaq 2 gota miell 2 gota vaj 2 gota griz 2 gota qumësht 2 pluhur paste 2 sheqer vanile SHERBETI: 2 gota sheqer 2 gota qumësht Hapat Perzihen se pari vezet me…

Tortë me shtresa

Përbërësit 4 vezë 4 luge sheqer 5 luge miell 2 luge ujë 1 luge kakao 1 pluhur paste 50 ml vaj 250 ml kafe KREMI I VERDHE: 4 te kuq te vezes 1 luge sheqer 300 ml qumësht 5 luge…

Tortila me tuna

Përbërësit 4 tortila 200 gr tuna 200 gr pasul 8 domate sheri 2 luge vaj ulliri 4 gjethe sallate jeshile 2 luge lëng limoni Hapat Tortilat te piqen shkurt ne tigan. Pastaj ne ate tigan qitet tuna, fasulja domatet e…

Tortë me çokollatë

Përbërësit 4 vezë 100 gr sheqer 200 gr margarinë 100 gr çokollatë për zierje 4 luge miell 1 pluhur paste PERBERESIT PER KREMIN: 500 ml ajkë e ëmbël 200 gr çokollatë për zierje 1 luge sheqer Hapat Perzihen te verdhat…

Kerpudha me vezë

Përbërësit 500 gr kerpudha te fresketa 4 luge vaj 4 vezë të ziera 150 ml majonez 80 gr djathë Krip,biber,pak spec djeges vegete Hapat Kerpudhat nese jan te fresketa, pastrohen dhe grihen ne fleteza te holla,kurse nese jane te marinuara…

Kek me limon

Përbërësit 4 vezë 1 gote sheqer 1 gote vaj 1 gote kos 2.5 gote miell 1 pluhur paste sheqer vanile lëvore limoni Hapat Tunden se pari vezet me sheqer e pastaj i shtohet vaji. kosi dhe mielli i perzier me…

Tortë e lehtë për vitin e ri

Përbërësit PËR BRUMIN 2 vezë 60 gr sheqer 1 sheqer vanile pak kripë (maje gishtash) 60 gr miell ½ bakin 1 lugë kakao 100 gr arra të bluara 100 gr margarinë të shkrirë PËR KREMIN 1 300 ml qumësht 200…

Torta “Vezë në sy”

Përbërësit 2 vezë 130 gr sheqer lëvore limoni Levore portokalli 1 sheqer vanile 1 pluhur paste 100 ml qumësht 100 ml vaj 150 gr miell PASTAJ: 1 kavanoz i vogel me kompot pjeshke 1 puding vanilje 350 ml qumësht 2…

Toblerone

Përbërësit 300 gr çokollatë për zierje 100 gr mjalte 100 gr badem Hapat Shkrihet qokollata dhe ne te shtohet mjalti dhe bademi i grimcuar. Krejt kjo qitet ne nje kallep te mbeshtjelle me fole alumini dhe i jepet forma e…

Syri i maces

Përbërësit 5 vezë 5 luge sheqer 1/2 pluhur paste 2 luge miell 1 luge kakao KREMI: 3 vezë 200 gr sheqer pluhur 200 gr çokollatë për zierje 150 gr margarinë 4 banane Hapat Ndahet te bardhat nga te verdhat e…

Projë me ajvar

Përbërësit 300 gr miell misri 150 gr miell gruri 3 vezë 1 gote vaj 4 gota uje mineral 1 luge kripë 1/2 pluhur për pjekje 3 luge ajvar Hapat Perzieni se pari dy llojet e miellit me krip dhe pluhur…

Rollatë me banane dhe keks

Përbërësit 150 gr margarinë 150 gr sheqer pluhur 300 gr keksa të bluar 120 ml qumësht 3 qese sheqer vanilje 2 banane 3 krem banana GLAZURA: 50 gr margarinë 100 gr çokollatë 3 luge qumësht Hapat Tundet mire margarina me…

Pilaf me mish të grirë

Përbërësit 300 gr mish i bluar 1 qepë 50 gr margarinë 1 luge fant per oriz sipas shijes melmesa 200 gr oriz 650 ml ujë 250 gr bizele 3 luge margarinë melmesa Hapat Grihet qepa imet dhe kaverdiset ne margarine…

Snickers të shpejtë

Përbërësit 300 gr sheqer 1 decilitra ujë 125 gr margarinë 200 gr keksa të bluar 200 gr kikirik te bluar PASTAJ I SHTOHET EDHE 100 gr çokollatë 20 gr margarinë 3 luge vaj 200 gr kikirik te coptuar Hapat Perzihet…

Tortë me grizë

Përbërësit 1 L qumësht 21 luge sheqer 7 luge griz 3 vezë 125 gr margarinë 1 puding vanileje 2 luge miell Hapat 7 luge sheqer karamelizohen dhe i shtohet ½ liter qumesht te perzier me griz dhe perzieht derisa te…

Kinder tortë

Përbërësit 8 të bardha të vesë 8 luge sheqer 1 luge vaj 3 luge miell 2 luge griz 1 pluhur paste 300 gr arra te coptuara FILLI: 1 L qumësht 8 të kuqën e vesë 250 gr sheqer 2 puding…

Byrek i shpejtë

Përbërësit 500 gr petë për pite 100 gr margarinë 200 ml ajkë kuzhine PER MBUSHJEN: 400 gr shmant 3 vezë pak kripë Hapat Ngrohet furra ne temp. 200 grade. Shtrihet peta ne tepsi dhe lyhet me ajke dhe margarine te…

Pite me mollë

Përbërësit 500 gr petë për pite 1 kg molle 150 gr arra 1 luge cimet 100 gr sheqer i kaftë. pak vaj PER SHERBETIN: 500 ml ujë 500 gr sheqer 1 sheqer vanile Hapat Se pari zihet sherbeti dhe lihet…

Vezë në një mënyrë tjetër

Përbërësit 8 vezë 40 gr margarinë 150 gr oriz majdanoz pak kripë 20 gr djath parmesan i grirë në rende PER SALCEN BESHAMEL: 50 gr margarinë 30 gr miell 500 ml qumësht 1 luge vegete pak lëng limoni 100 ml…

Shpejtë dhe shijshëm

Përbërësit 1 kg mushkri pule 200 gr ajvar 500 gr patate te ziera(pire) Hapat Shpesh pas pune jemi shume te uritur dhe nuk mund te presim te pergadisim nje dreke me te kombinuar. Me e shpejta qe me ra ndermend…

Ischler

Përbërësit 140 gr margarinë 200 gr miell 70 gr sheqer pluhur 1 të verdha veze 3 luge kakao PER KREMIN: 3 vezë 150 gr sheqer 100 gr margarinë 1 sheqer vanilje Hapat Perzihet mielli, margarina, sheqeri pluhur, e verdha e…

Murlan

Përbërësit 3 domate te gjelberta 3 speca te kuq 3 speca te verdhe 1 tube Gjethe purrini 1 gote qumësht 200 ml krem ajkë pak vaj pak kripë Hapat Pastrohen perimet dhe grihen ne copa te vogla dhe gjethet e…

Kofshë pule në salcë

Përbërësit 2 qepë 150 gr kerpudha te konzervuara 800 gr kofshe pule 3 thelpinje hudher piper vaj 4 luge ajvar 200 gr ajkë kuzhine 20 gr margarinë 20 gr miell Hapat Grihen imet qepa, kerpudhat dhe thelpinjet e hudhres. Mishin…

Kifle të mbushura

Përbërësit 200 ml ujë të vakët 1 luge kripë 1 luge sheqer 1 luge maja birre 1 te verdha te vezes 250 ml qumesht te vaket 150 ml vaj miell Hapat Pjesen e pare te perbersve e leme te qendroj…

Ëmbëlsirë me banane dhe karamel

Përbërësit 4 vezë 4 luge sheqer 1 deciliter vaj 1 qese cimet 1 banane 1 pluhur paste 1 filxhan miell FILLI: 300 gr sheqer 2 decilitra ajkë e ëmbël 150 gr margarinë 200 gr pluhur per shllag 4 banane 5…

Bakllavë me fill

Përbërësit 500 gr petë bakllave 300 gr arra te grira shume imet 50 gr kokos 5 luge sheqer 5 luge griz (ermik) 250 gr margarinë 200 gr biskota të bluara PER SHERBETIN 1 kg sheqer 5 lt ujë 1 sheqer…

Katrorë me kokos

Përbërësit 3 vezë 2 gota sheqer 2 gota kos 1 gote vaj 1 pluhur paste 1 sheqer vanile 2-3 gota miell PER MBESHTJELLJE: 1 filxhan ujë 1 filxhan sheqer 1 margarinë 1 çokollatë për zierje 1 luge kakao Hapat Mirren…

Rolladë me krem të shpejt

Përbërësit PERBERESIT PER KOREN: 7 vezë 3 luge kakao 10 luge sheqer 3 luge miell 1/2 pluhur paste(pecive) PER FILLIN: 4 vezë 100 gr sheqer 4 luge miell 300 ml qumësht 250 gr margarinë sheqer vanile 200 gr qokollate per…

Tortë snickers

Përbërësit 3 të bardha të vesë 1 gote sheqer 200 gr arra të bluara 100 gr kikirika 100 gr keksa 1/2 pluhur paste 1 sheqer vanilje 500 gr ajkë e ëmbël 1 çokollatë gatimi Hapat Tunden mire te bardhat e…

Rolladë me mjeder

Përbërësit 3 vezë 1 gote sheqer 5 gota miell 1/2 pluhur paste 1/2 sheqer vanile Xhem mjedre Sheqer pluhur per sperkatje Hapat Tunden mire vezet me sheqer, pastaj shtohet mielli i perzier me pluhur paste dhe sheqer vanile. Qitet brumi…

Krofne të shijshme

Përbërësit 2 vezë 3 decilitra qumësht 100 gr margarinë 20 gr maja birre 3 luge sheqer 1/2 gote vaj 1 luge kripë pak rum lëvore limoni 600-700 gr miell vaj Sheqer pluhur per sperkatje Hapat Me pak qumesht tretet maja…

Kadaif me krem për bajram

Përbërësit 500 gr kadaif 100 gr gjalpë PER SHERBETIN: 700 gr sheqer 700 ml ujë PER KREMIN: 4 vezë 100 gr sheqer 750 ml qumësht 40 gr nisheste 30 gr miell 200 gr gjalpë 1 qese sheqer vanilije 200 gr…

Pasul në tavë

Përbërësit 1 kg pasul 2-3 qepë 3 thelpinje hudher 1 presh fletë dafine 1 karrote spec djegës 1 luge miell vaj Hapat Pasuli lahet dhe zihet me uje te bollshem dhe kullohet (lihet pak uje ne nje ene tjeter) Ne…

Pite piramidë

Përbërësit 500 gr petë për pite 500 gr mish i bluar 2 presh 200 ml vaj pak vegete pak kripë Hapat Se pari pergaditet mbushja. purrini grihet imet dhe fergohet ne vaj dhe i shtohet mishi dhe melmesat dhe fergohet.…

Yje të shpejta me çokollatë

Përbërësit 200 gr sheqer 100 gr margarinë 100 gr çokollatë për zierje 200 gr kokos 300 gr keksa të bluar 2 decilitra ujë 150 gr eurokrem Hapat Vlojme ujin me sheqer dhe pastaj qesim cokollaten dhe margarinen qe te shkrihen…

Tortë e shpejtë verore

Përbërësit 300 gr keksa të bluara 150 gr margarinë 100 gr çokollatë e shkrirë e bardhë PER MBUSHJEN: 500 ml ajkë e ëmbël 4 banane PER DEKORIM: 200 gr vishnje 3 luge xhem qershie Hapat Pastej perzihet hoplla derisa te…

Knedlla me kumbulla

Përbërësit 1/2 kg patate te ziera(pire) 2 vezë pak ujë pak kripë pak miell Hapat Nga keta perberes behet nje pete dhe ndahet ne katrore dhe secilit katrore i vendoset nga nje gjysme kumbulle dhe behet ne forme te rrumbullaket.…

Tortë me tri shije

Përbërësit 6 të bardha të vesë 10 luge sheqer 15 luge arra të bluara 3 luge miell 2 luge prezlle 1 pluhur paste FILLI: 6 te verdha te vezes 6 luge sheqer 2 puding vanileje 2 luge miell 100 gr…

Rolladë me banane

Përbërësit 6 vezë 2 luge uje te vale 150 gr sheqer pluhur 60 gr miell 50 gr arra të bluara 1 sheqer vanilje FILLI: 400 ml qumësht 250 gr margarinë 1 puding vanileje 150 gr sheqer pluhur 2-3 banane 2-3…

Ëmbëlsirë me çokollatë të shkrirë

Përbërësit 10 vezë 180 gr sheqer 200 gr arra të bluara 200 gr cokollate pluhur + nje pluhur per pjekje PER KREMIN: 500 ml ajkë e ëmbël 200 gr çokollatë për zierje Hapat Vezet tunden me sheqer kurse ne nje…

Speca me laker turshi

Përbërësit Speca somborka te shendosha Laker e grire imet spec djegës kripë Karrota te grira Hapat Specat lahen dhe u hiqen bishtat. Lakra grihet imet, i shtohet karrota dhe speci djeges dhe kriposet sipas shijes dhe mbushen specat dhe lihen…

Torte me lajthi

Përbërësit PERBERESIT PER KOREN: 5 të bardha të vesë 5 luge sheqer 1 sheqer vanilje 5 luge lajthi të bluara 1 qese pluhur paste 5-6 luge uje te nxehet 1/2 luge nescafe PERBERESIT PER KREMIN: 5 te verdha te vezes…

Embelsire me kokos dhe grize

Përbërësit 6 vezë 200 gr margarinë 150 gr sheqer 3 luge kakao 6 luge qumësht 400 gr miell 1 qese pluhur paste pak kripë SHERBETI: 3 luge sheqer 200 ml qumësht KREMI: 750 ml qumësht 8 luge griz 1/2 lëvore…

Vezë me spinaq

Përbërësit 5 vezë 100 gr djathë të fortë 50 gr proshutë 400 gr spanaq 1 filxhan qumësht kripë piper Hapat Spinaqi pastrohet, lahet,pritet imët dhe vlohet pak, sa të avullojë lëngu Vezët tunden,shtohen djathi i troshitur,proshuta e prerë imët,qumështi,kriposet sipas…

Bishtaja – Boranija

Përbërësit 1kg bishtaja (boranija) 500gr mish viqi 2 qepë 1 speca 2 karrota 2 domate gjalpë kripë biber të kuq biber të zi Hapat Mishin e copëtuar e fërgojmë me qepë, karrota dhe spec, pastaj ia shtojmë bishtajat (boranijat) e…

Pilaf

Përbërësit 3gota oriz 6gota ujë 1filxhan vaj 1luge kripë 1 fide Biber i zi Hapat Një grusht fide e skuqim në vaj, pastaj ia shtojmë orizin e larë me ujë të nxehtë dhe i fërgojmë të dyja për afër 3…

Sheqerpare

Përbërësit 500gr gjalpë 700gr miell 2 të kuqën e vesë 2luge kos SHËRBETI: 750gr sheqer 2gota ujë Hapat Gjalpit të shkrirë dhe të kulluar i shtohen mielli, e kuqja e vesë dhe kosi Nga ky brum formohen kuleqët , të…

Tortë akullore

Përbërësit PËR PANDISPANJË: 5 të bardha të vesë 200gr sheqer pluhur 1luge uthull 1luge miell PËR KREM: 5 të verdhë të vezëve 14luge sheqer 250gr gjalpë 100gr çokollatë për zierje 5decilitra ujë 1 puding vanilje 1 puding çokollate 2 krem…

Torta “Sacher”

Përbërësit 140gr gjalpë 160gr sheqer 180gr çokollatë 8 vezë 120gr miell 2luge keks të bluar 1 sheqer vanilje Xhem kajsishë GLAZURA: 120gr gjalpë 2luge vaj 250gr çokollatë Hapat Tundet gjalpi i zbutur me sheqer. Shtohen sheqeri vanilje, të verdhat e…

Kek – Kurorë Graniti

Përbërësit 225 gr gjalpë 250 gr sheqer 1 sheqer vanilije 6 vezë 450 gr miell 1 pluhur paste 50 gr bajame të bluara 3 luge kakao 3 luge sheqer 1 maje e luges kanellë 3-4 luge qumësht 1/3 L qumësht…

Roladë me dredhëza

Përbërësit 7 vezë 7luge sheqer 7luge miell 3decilitra ajkë 1/2kg dredhëza Hapat Përgatitet patishpani nga vezët,sheqeri dhe mielli. Në tepsi katrore të shporetit,të lyer me yndyrë dhe të shtruar me letër,derdhet masa e përgatitur dhe piqet në furrë me temperaturë…

Tortë me arra – Letër Dashurie

Përbërësit 8 vezë 8luge sheqer 6luge arra të bluara 4luge miell lëvore limoni PËRBËRESIT PËR FILL: 300gr keks të bluar 300gr arra të bluara 200gr rrush të tharë 250gr gjalpë 100gr sheqer pluhur 4 vezë 1 portokall 2 krem të…

Krostatë me mollë të tharta

Përbërësit 250gr miell 130gr gjalpë 130gr sheqer 3 të verdha veze pak kripë 5-6 mollë të tharta lëvore limoni Hapat Në masën e miellit shtohen sheqeri,kripa,gjalpi i zbutur,vezët,lëvorja e limonit dhe 2-3 lugë ujë. Zihet një brumë i fortë i…

Keks Tortë

Përbërësit 1/2 kg biskota 100 gr sheqer pluhur 250 gr margarinë të zbutur 2 vezë 150 gr çokollatë 1 luge rum 100 -150 gr arra të bluara 2 decilitra qumësht Hapat Margarina e zbutur tundet me sheqer pluhur. Shtohen të…

Mollë të mbështjella me brumë

Përbërësit 300gr miell 200gr gjalpë pak kripë 6luge ujë të ftohtë disa molle 2-3luge marmelatë 200gr arra Hapat Nga mielli, gjalpi i zbutur,kripa dhe uji,gatuhet brumi. Ngjeshet mirë dhe futet në frigorifer për 1 orë. Mollët e lara qërohen,u largohen…

Tamëloriz

Përbërësit 1L qumësht 1filxhan oriz 2luge sheqer Hapat Në qumështin e nxehtë, por jo të valë,hidhet orizi i larë Ulet temperatura dhe duke e përzier kohë pas kohe,zihet në zjarr të mesëm afro 1 orë,gjersa të zbuten dhe të copëtohen…

Tortë me xhelatinë

Përbërësit 6 vezë 6luge sheqer 6luge miell 1 komposto ananasi 3 zhele pluhur 1 sheqer vanilije lëvore limoni 1.5L qumësht 3 puding vanileje Hapat Tunden të bardhat e vezëve me sheqer në marengë të trashë. Shtohen të verdhat e vezëve…

Makarona me mish te grire

Përbërësit 350gr makarona 300gr mish të grirë 400gr salce domatesh 1 qepë 1 karrote 1 thelbë hudhër 1gote vere te bardhe majdanoz djathë kripë piper vaj ulliri

Speca te mbushura

Përbërësit 4 speca 300 gr mish të grirë 300 gr oriz 400 gr domate te konservuara 1 qepë koper e fresket e grire holle majdanoz i fresket i grire holle kripë piper i zi i sapobluar vaj ulliri Hapat Me…

Akullore e thjeshte

Përbërësit 250gr akullore e thjeshtë 400gr qumësht i sheqerosur 410gr qumësht kutie 1 vanilje Hapat Me mikser rrahim shanti(shantigi),gjersa te shkumezohet e te fryhet. Pak nga pak hedhim dhe qumeshtin e sheqerosur(tip panda). Tani masa eshte bere pak si mastic…

Roladë me mish në brumë

Përbërësit 1/2kg mish i bluar 2 karota të ziera majdanoz kripë piper 1luge galetë 1 vezë 300-400gr brum i fletëzuar Hapat Në masën e mishit të bluar hidhet kripë, piper, majdanoz, vezë e tundur dhe galetë. Masa përzihet mirë dhe…

Përpeq i zbuluar

Përbërësit 700 gr miell ujë kripë 1 luge vaj 300-500 gr djathë 100-150 gr mazë 2-3 vezë 1/2 luge miell misri Hapat Varësisht nga madhësia e tepsisë,ulet brumi me ujë të vakët,kripë dhe 1 lugë vaj Ndërkohë,djathi troshitet,i shtohen maza,vezët…

Pitalka Ramazani

Përbërësit miell maja kripë djathë vezë Suxhuk pak gjalpë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Qofte me salce te bardhe

Përbërësit 500gr mish i bluar 100gr oriz 1 vezë 1 qepë 2luge miell majdanoz SALCA: 400gr shmant 2 koke qepe e kuqe 1luge miell 2-3filxhana ujë kripë piper Hapat Mirren qepa dhe grihet imet dhe perzihet me mishin ,orizin,vezet ,miellin,kripen,…

Kuleq me djath

Përbërësit 20gr tharme buke 1/2L cokollate qumeshti 3 vezë 3luge vaj 1/2kg miell Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Krelane e perzime

Përbërësit 3 vezë 3decilitra vaj 2decilitra jogurt 2gota miell 4gota miell misri 4decilitra uje mineral pak kripë 1 pluhur për pjekje Hapat Perzihen se pari vezet me jogurt (kos) me mixer dhe i shtohen vaji dhe pastaj mielli i misrit…

Krepa (pallaqinka) te pjekura ne furre

Përbërësit 10 krepa(pallaqinka) 200gr djathë 200decilitra ajkë e thartë (shmant) 0.5decilitra vaj 0.5decilitra qumësht 2 vezë pak kripë Hapat Perzihen djathi, gjysma e ajkes, kripa dhe 1 veze dhe me kete mase lyhen krepat dhe behen ne forem roleje dhe…

Qofte me patate dhe veze

Përbërësit 6 ve te ziera 3 patate 2-3 qepë të reja 2 vezë 1 luge shmant 1 luge miell 1 luge prezlle Krip,biber te zi dhe vaj per fergim Hapat Qerohen vezet dhe patatet dhe grihen ne katrore te imet…

Petulla te shpejta per iftar

Përbërësit 250 gr miell ½ pluhur paste pak kripë 1 luge sheqer 2 vezë 1 sheqer vanile 300 ml jogurt PER FERGIM vaj sheqer pluhur për pjekurina Hapat o i o i o i o i o i o i…

Torte e shpejte me Nescafe

Përbërësit 4 të bardha të vesë pak kripë 100 gr sheqer 15 gr nisheste 80 gr arra të bluara FILLI: 750 ml qumësht 4 të verdha veze 150 gr sheqer 65 gr nisheste 1 filxhan nes kafe 200 gr margarinë…

Koktej Martini

Përbërësit 1 dcl xhin 0,5 dcl vermut 1 kokërr ulliri i gjelbërt 3 pikë limon 3 katrorka akull Hapat Në enë të posaçme për përgaditje të koktelit,hidhet vermut,xhin dhe akull. Pasi përzihet 8 herë në drejtim të akrepave të orës,derdhet…

Çorbë patatesh me bisht viçi të tymosur

Përbërësit 1 bisht viçi 2 qepë 1 karrote 1 speca 1kg patate kripë piper specall 1 fletë dafine majdanoz vaj ulliri Hapat Në tenxhere me yndyrë fërgohet qepa,karota dhe speci gjersa të zbuten pak. Shtohet piperi,1 lugë specall,dafina dhe mishi…

Sallatë ruse

Përbërësit perime te perziera te ngrira 3 vezë të ziera 2 tranguj te vegjel turshi 300gr përshutë 150ml shmant 250ml majonez Hapat Merren perimet e ngrira (mund te jene edhe perime te fresketa por te grira imet dhe te ziera…

Tortë shahu

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR SHTRESEN E VERDHË: 3 vezë 4luge sheqer 4luge uje të ftohet 4luge vaj 5luge miell ½. pluhur për pjekje PËRBËRËSIT PËR SHTRESEN E ERRËT: 3 vezë 4luge sheqer 4luge uje të ftohet 4luge vaj 3luge miell 2luge…

Tiramisù

Përbërësit 3 vezë 60gr sheqer ekstrakt vanileje 250gr djathë mascarpone 200gr biskota Savoiardi (lady fingers) kafe espresso kakao pluhur Hapat Së pari ndani të verdhat e vezëve nga të bardhat, pastaj përzieni me mikser të verdhat e vezëve me gjysmën…

Embelsire me arra

Përbërësit 6 të bardha të vesë 130gr arra të bluara 130gr sheqer 1 sheqer vanilje 1/2 pluhur për pjekje 2luge miell FILLI: 6 të verdhë të vezëve 150gr sheqer 400ml qumësht 2luge nisheste 1 puding vanilje 200gr margarinë Hapat 6…

Qofte me buke bajate

Përbërësit 1 Qofte me buke bajate+ 1decilitra qumësht 2 vezë 1 koke qepe e kuqe 2 qepe te bardha 1 miell kripë SALCA: 500gr kërpudha 1 koke qepe e kuqe 2luge miell 1 shmant sipas deshires melmesa vaj o i…

Tortë obllanda

Përbërësit 30 lugë qumësht 400 gr sheqer 250 gr margarinë 150 gr keksa të bluar 150 gr arra të bluara 50 gr cokollate te zeze 50 gr çokollatë të bardhe 1 komplet obllande prej pese fletave Hapat Vlohet qumështi me…

Pica në muffins

Përbërësit 300 gr proshutë 300 gr kaqkavall 200 gr kërpudha 1 spec i kuq babure 5 vezë 4 luge miell Një lugë e vogël pluhur për pjekje Një lugë origano kripë sipas shijes piper sipas shijes Hapat Coptohen së pari…

Omleti spanjoll

Përbërësit 2 vezë 1 qepë ½ spec i kuq babure kripë 3luge vaj Hapat Grihet speci dhe qepa dhe zbutet në tigan me vaj. Pastaj shtohen vezët e tundura dhe të kriposura sipas shijes dhe një gatim shumë i shpejtë…

Roladë me arra dhe banane

Përbërësit 8 vezë 8luge sheqer 10 arra të bluara 1luge miell lëvore limoni 300gr xhem pemësh 2-3 banane 100gr çokollatë Hapat Tunden vezët me sheqer në marengë të dendur. Shtohen arrat,mielli dhe lëvorja e limonitduke i përzier me lugë. Masa…

Strudel me afion, arra dhe mollë

Përbërësit 1kg miell 20gr maja 100gr sheqer 4 të verdha veze 1/2L qumësht PËR LYERJE: 250gr afion të bluar 2decilitra qumësht 100gr sheqer kanellë 250gr arra të bluara 2decilitra qumësht 1 sheqer vanilije 1/2kg molle Hapat Tunden të verdhat e…

Tortë Marcipan

Përbërësit 4 vezë 12luge sheqer 12luge vaj 12luge qumësht 12luge miell 4luge kakao 1 pluhur paste(pecive) SHERBETI: 1/2L qumësht 10luge sheqer 1 shmant 2luge eurokrem Hapat Perzihen te gjith perbersit dhe piqet ne temperature 200 grade per 15 minuta Pastaj…

Sallatë me aromë grejpfruti

Përbërësit 2 grejpfrutë 2 rrepa të bardha rrepka të kuqe disa thelpinj hudhre vaj ulliri majdanoz Hapat Grejpfrutët priten përgjysmë ose, nëse shërbehen një për person,priten lart në formë kapaku. Pastrohen me kujdes nga fryti i brendshëm duke e ruajtur…

EMBELSIRE E SHPEJTE

Përbërësit BRUMI I PARE: 2 vezë 1filxhan sheqer 1filxhan kos 1filxhan vaj ½ pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilje miell BRUMI I DYTE: 2 vezë 1filxhan sheqer 1filxhan kos 1filxhan vaj ½ pluhur paste(pecive) 1 sheqer vanilje miell 1luge kakao SHERBETI:…

Sallam çokollate

Përbërësit 150gr sheqer 3 të verdha veze 80gr gjalpë 4luge kakao e hidhur 200gr biskota “digestive” Hapat Hedhim në gotën e mikserit sheqerin, të verdhat e vezëve, gjalpin e shkrirë e kakaon dhe i përziejmë. Shtojmë biskotat dhe vazhdojmë përzierjen…

Bombica me fiq të thatë

Përbërësit 30 fiq të thatë 30 arra të ndara në gjysmë BRUMI: 200ml ujë 150gr sheqer 200gr plazma të bluara 200gr arra të bluara 1 vanille sheqer PËR DEKORIM: 200gr badema të bluar Hapat Ujin, sheqerin dhe vanille sheqerin i…

Embelsire me vishnje

Përbërësit PER PANDISPANJA: 15 vezë 15luge sheqer 15luge miell 3 pluhur për pjekje 3decilitra qumësht PER KREM: 8 të verdhë të vezëve 300gr sheqer 3 pudingë vanilje 9decilitra qumësht 150gr çokollatë 250gr margarinë 3 banane 1 therrime cokollate PER DEKORIM:…

Pispili me dhalle

Përbërësit 500gr miell misri 1kg presh 200gr djathë 2-3 vezë 2-3luge kos 3-4luge vaj ulliri Hapat Lyejme tepsine me vaj dhe shtrojme nje shtrese mesatare me miell misri,hedhim perberjen presh-gjize-veze-kos,pastaj shtrojme nje shtrese tjeter miell misri,me pas kosin ne te…

Musaka me patate

Përbërësit 1/2 kg mish i bluar 2 qepë 2 decilitra vaj ulliri 1/2 tube majdanoz 1 kg patate 2 decilitra qumësht kripë piper Hapat Qepa pastrohet dhe pritet imët Fërgohet në yndyrë gjersa të zverdhet Hidhet specall dhe mishi i…

Krofne me çokollatë

Përbërësit PËR BRUMË: 6 vezë 150gr gjalpë 200gr miell i butë 2.5decilitra ujë 1luge kakao kripë PËR KREM: 1L qumësht 100gr niseshte 1luge xhelatinë 4 të verdhë të vezëve 200gr sheqer 100gr çokollatë për zierje 2 pudingë vanilje 200gr margarinë…

Fërgesë e Tiranës

Përbërësit 3-4 qepë 2 domate 5 speca 3 vezë 200gr djath i bardhe vaj ulliri kripë piper i zi Hapat Pasi i kemi lare te gjithe perbersit i grijme holle me rradhe, qepet, specat, domatet Hedhim ne tigan qepet me…

Kacamak me këpurdha të pjekura

Përbërësit 0.5kg këpurdha 2luge vaj ulliri 1luge uthul balsamike 1luge hudhër e grirë imët ¼ majdanoz PËR KAÇAMAKUN NEVOJITEN: 2gota qumësht 1 ½gota ujë ½ kripë ¾ miell i misrit për kaçamak 2luge gjalpë ¾ djath parmesan i grirë në…