Blerta Spahiu
16672 Articles0 Comments

Qeveria aprovoi Planin Operacional për Pakon Fiskale Emergjente

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, mori vendim për aprovimin e Planit Operacional për Pakon Fiskale Emergjente. Sipas këtij vendimi obligohen të gjitha institucionet dhe njësitë përkatëse të propozojnë vendimet shtesë dhe të ndërmarrin të gjitha masat e nevojshme…

Robert Berisha këshillon fansat të ushtrojnë në shtëpi

Ka më shumë se dy javë që Robert Berisha po qëndron në karantinë në konvikt në Prishtinë. Këngëtari fillimisht nuk e priti mirë vendimin, por më pas ai u shpreh se do qëndrojë aty pasi nuk do që të rrezikojë…

Zaimina Vasjari publikon fotografi të bashkëshortit dhe vajzës së saj

Zaimina Vasjari që nga dita e parë e ka marrë me shumë seriozitet këshillën e izolimit.Këngëtarja me partnerin e saj, Klodin dhe vajzën këto i kanë bërë më argëtuese. Vasjari ka ndarë disa momente në Instagram të dy personave të…

Realizohet filmi i parë për koronavirusin, ende pa përfunduar pandemia

Gjatë kohës që koronavirusi nisi të pushtonte titujt kryesor të mediave, por përpara se jeta të bllokohej totalisht, një regjisor i pavarur konceptoi, xhiroi dhe përfundoi postproduksionin e një filmi në lidhje me pandeminë.  Falë pajisjeve digjitale relativisht të lira,…

Loredana ka gjetur një mënyrë se si të komunikoj me Mozzik-un

Loredana Zefi e Mozzik ka një kohë që i kanë ndarë rrugēt. Mirëpo ata gjithmonë do t’i mbajë në kontakt vajza e tyre Hana dhe këtë na e kanë treguar sa herë iu është dhënë mundësia. Në këto ditë izolimi,…

Me vinç, nxirret nga banesa i sëmuri obez me koronavirus

Një gjë aspak e zakonshme do të përshkruhej kjo që do të shihni! Zjarrfikësit në Londër përdorën një vinç për të nxjerrë nga banesa e tij një pacient obez, i cili dyshohet se ishte i prekur nga koronavirusi vdekjeprurës. Punonjësit…

Rashel pozon me gjoksin afër

Ka bërë një grim profesional dhe duket shumë e bukur. Por, fotoja që Rashel Kolaneci e hodhi në Instagram, ka bërë që vëmendja të shkojë diku tjetër. Fjala është për gjoksin e bukuroshes, të cilin nuk e ‘fsheh’ dot për…

Vdiq Igballe Zherka-Gorani, aktorja dhe fotografja e parë në Gjakovë

Aktorja e parë në Gjakovë dhe njëherit fotografja e parë e këtij qyteti dhe mbarë Kosovës, Igballe Zherka – Gorani ka ndërruar jetë mbrëmë. Për vdekjes e Igballes ka reaguar edhe Teatri i qytetit të Gjakovës “Hadi Shehu” përmes një…

Anulohen 2 milionë fluturime deri më 30 qershor

Më shumë se dy milionë fluturime janë anuluar për shkak të pandemisë koronavirusit deri në fund të qershorit, duke shkaktuar humbje prej rreth 252 miliardë dollarë, sipas ueb faqes së Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA). Anulimet e fluturimeve janë…

OBSH: Koronavirusi nuk shpërndahet nga ushqimi ose paketimet ushqimore

(OBSH) ka publikuar sugjerime të reja për parandalimin e koronavirusit. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka publikuar sugjerime të reja për parandalimin e koronavirusit.Ndër to, OBSH ka dhënë sugjerime të reja në lidhje me bizneset ushqimore. Në pikat e përmendura…

Sapuni “vret” me sukses koronavirusin

Struktura molekulare e sapunit është në gjendje të vrasë me sukses pjesëzat e koronavirusit sipas disa studimeve të ndryshme shkencore mes të cilave dhe ai i Qendrës për kontrollin e sëmundjeve në Tajvan. Molekulat e sapunit të cilat janë të…

Këngëtarja e njohur shqiptare zbulon propozimin e çuditshëm për fejesë që mori një ditë më parë (VIDEO)

Këngëtarja e njohur, Era Rusi, ka qenë në një lidhje ‘Skype’ pasditen e kaluar në emisionin “Ftesë në 5”. Ndër të tjera, Era ka zbuluar një propozim të çuditshëm që ka marrë ditën e djeshme. “Në fillim të më njihte,…

https://www.kuzhinashqiptare.com/si-ta-freskoni-dyshekun-pas-dimrit-te-gjate/

Kohët e fundit, ekspertët kanë filluar të hetojnë lidhjen midis ushqimit dhe shëndetit mendor, dhe kanë zbuluar se gjendja shpirtërore ndikohet nga një sërë faktorësh, duke filluar nga stresi, ambienti, gjumi i pamjaftueshëm, gjenetika, çrregullimet e humorit dhe madje edhe…

Si ta freskoni dyshekun pas dimrit të gjatë

Mirëmbajtja e drejtë e dyshekëve përfshin edhe ajrosjen e rregullt të tyre dhe shkundjen e pluhurit, ndërsa gjatë muajve të dimrit këtë punë nuk është e lehtë ta bëni Qe si mund ta kompensoni këtë! Posaçërisht kur është fjala për…

Kështu kënaqet në konvikt Roberti

Këngëtari Robert Berisha ka kohë që është karantinuar në konviktet e Prishtinës për shkak të pandemisë koronavirus. Ai fillimisht u ankua shumë për këtë vendim, mirëpo tani duket se është adaptuar dhe po kalonë kohë të mirë aty Brenda, kjo…

Afërdita Dreshaj kënaqet me bashkëshortin gjatë izolimit

Shumë vende të botës janë izoluar apo kanë marr masa rigoroze për të parandaluar përhapjen edhe më të madhe të pandemisë vdekjeprurës COVID-19. Por, përditshmëria e modeles Afërdita Dreshaj po vazhdon të jetë e njëjtë dhe ajo po shijon këto…

U dërgua në spital pas dyshimeve për koronavirus, del përgjigjja për aktorin turk nga REVISTA KOSOVARJA 4 orë më parë në Showbiz

Aktori turk, Kivanç Tatlitug, është dërguar me urgjencë në spital pas dyshimeve se është prekur nga koronavirusi. Gjatë kohës që ai ishte i vetëkarantinuar, nuk u ndie mirë dhe shkroi për fansat:“Përshëndetje të gjithëve, unë dhe bashkëshortja ime ishim mbyllur…

Kaq shumë e shijon në shtëpi kafen e mëngjesit Ariana

Ariana Fejzullahu është femra e cila njihet për shëtitje të shumta në vende të ndryshme. Këtë periudhë të karantinës ajo po e kalon shumë keq, me pamundësi që të shëtit si zakonisht, shkruan “Kosovarja”. Por, edhe nga shtëpia ajo po…

Genta me veshje sportive gjatë pandemisë

Genta Ismajli është këngëtarja më e dalluar në skenë. Ajo e përkushtuar në profesionin e saj, gjithmonë është pjesë e mediave rozë, shkruan “Kosovarja”. Si gjithë të tjerët, në këtë periudhë edhe Genta është e detyruar të qëndrojë në shtëpisë…

Vjollca Haxhiu me frizurën më interesante

Këngëtarja e njohur Vjollca Haxhiu është ajo e cila komentohet shumë për paraqitjet fizike. Shumicën e rasteve ajo paraqitet me një stil ndryshe, duke kaluar gjithmonë në lajm, shkruan “Kosovarja”. Këto ndryshime të njëpasnjëshme Vjollca i ndan në rrjete sociale…

Virusi/ Dalin dokumentet sekrete: Ushtria amerikane e paralajmëronte prej vitesh!

Pentagoni e kishte paralajmëruar administratën e presidentit amerikan Donald Trump vite më parë lidhur me kërcënimin e një koronavirusi dhe mungesën e pajisjeve mjekësore, tregon një dokument sekret i departamentit amerikan të mbrojtjes të vitit 2017, të cilin ka arritur…

Ekspertët : Koronavirusi po përhapet duke folur dhe duke marrë frymë

Një panel shkencor prestigjioz i tha Shtëpisë së Bardhë mbrëmë se studimet tregojnë se koronavirusi mund të përhapet jo vetëm nga teshtima ose kollitjet, por edhe vetëm duke folur, ose ndoshta edhe duke marrë frymë. “Ndërsa hulumtimi specifik aktual për…

Familja nga Peja bëhen llom duke u rrahur, arrestohen babë e bir

Janë arrestuar dy persona në komunën e Pejës, pasi që të dy këta kanë ushtruar dhunë në familje. Sipas policisë rasti kanë ndodhur mbrëmë dhe të arrestuarit janë babë e bir. Fillimisht, raportohet se djali e ka sulmuar fizikisht babanë,…

Arrijnë ndihma mjekësore për mjekët dhe infermierët në Kosovë

Ndihma mjekësore nga UNICEF-i kanë arritur në Kosovë, si pjesë e mbështetjes për sistemin e shëndetësisë në kuadër të krizës së koronavirusit. Sot, 3.6 ton furnizime janë dërguar në Ministrinë e Shëndetësisë për të mbështetur punonjësit shëndetësor në vijën e…

Heronjtë e kohës moderne në Kosovë – motër e vëlla, infermiere e polic

Dy anëtarë të një familjeje në Kosovë, në kohën e përhapjes së koronavirusit po janë në front të parë kundër përhapjes së pandemisë. Vëlla e motër, njëra infermiere e tjetri polic kanë publikuar një fotografi duke i porosituar kosovarët që…

Kosovarët s’po u binden masave, policia arreston edhe ata që lëvizin pa arsye gjatë ‘orës policore’

Kosovarët nuk po u binden masave kundër përhapjes së koronavirusit. Policia ka treguar se vetëm gjatë 24 orëve të fundit, brenda territorit të Kosovës janë arrestuar 34 persona, shkruan lajmi.net. Prishtina prinë me numrin e personave të arrestuar, konkretisht 11,…

Si duhet të ruhet fasulja

Fasulja bën pjesë ndër artikujt më të njohur, e cila zë vend të rëndësishëm në traditën tonë kulinare Ruajtja e drejtë e fasules është shumë e rëndësishme, për ta ruajtur cilësinë dhe shijen e saj. Nëse jeni ndër fatlumët të…

Ja çfarë punonte Bebe Rexha para se të bëhej këngëtare

Bebe Rexha tregoi se cilën punë e ka bërë para se të bëhej këngëtare. Bebe Rexha sot është një prej emrave më të suksesshëm, e cila shumë shpejt depërtoi në tregun e huaj, shkruan lajmi.net. Artistja, sot numëron disa hite,…

U dërgua në spital pas dyshimeve për koronavirus, del përgjigjja për aktorin turk

Aktori turk, Kivanç Tatlitug, është dërguar me urgjencë në spital pas dyshimeve se është prekur nga koronavirusi. Gjatë kohës që ai ishte i vetëkarantinuar, nuk u ndie mirë dhe shkroi për fansat:“Përshëndetje të gjithëve, unë dhe bashkëshortja ime ishim mbyllur…

Kjo është mënyra më e mirë e ruajtjes së miellit

Mielli është artikull i cili blihet lehtë. E bartni në shtëpi nga dyqani në një ndër qeset e rënda, pastaj e vendosni në një kënd të errët dhe e lini aty derisa t’ju nevojitet, apo jo? Fatkeqësisht, nuk është kështu.…

Mësimdhënësit e angazhuar në mësimin online paguhen shtesë deri në 300 euro

Qeveria në detyrë e Kosovës ka marr vendim që mësimdhënësit të cilët janë të angazhuar në realizimin e mësimin online të paguhen shtesë për tre muaj. Ky vendim është marrë në mbledhjen e djeshme të Qeverisë së Kosovës. Sipas këtij…

Konjufca liron nga detyra edhe rreth 35 diplomatë

Shfuqizoi vendimin për 14 konsuj dhe propozoi tërheqjen nga misioni të 7 ambasadorëve sa ishte fuqiplotë në pozitën e Ministrit të Jashtëm. Këtë praktikë Glauk Konjufca po e vazhdon edhe si ministër në detyrë. Ai rishtas ka marrë vendim që…

QKUK: 6 të infektuar me koronavirus në përkujdes intensiv, njëri vazhdon të ketë gjendje më të rëndë

Klinika infektive e Kosovës ka treguar raportin 24 orësh të pacientëve që janë të hospitalizuar aty, njëherit edhe gjendjen e tyre. Klinika ka bërë të ditur se është në pritje të rezultateve edhe për 11, raste teksa negative kanë rezultuar…

Kjo bukuroshe është e dashura e Gent Fatalit

Gent Fatali pati një depërtim të fuqishëm në tregun e muzikës në vend, pasi sjelli projekte që e vlenin dëgjoheshin e të shiheshin. Reperi, që njihet për hitet si “Zemer e thyme”, “Rakia”, “Balerina” dhe për duetin me Samanten, kohët…

Fiona e reklamon barkun e fryrë në javën e 30 të shtatzënisë

Aktorja e njohur kosovare Fiona Gllavica apo siç njihet në Kosovë me emrin e artit “Pajtesa” të seriali “Çka ka shpija” vazhdon të mbetet tejet e komentuar për paraqitjet e saj. Duke luajtur rolin në mënyrë perfekte, e ka bërë…

Bekim Ibrahimi artisti shqiptar në Zvicër që i vuri flakën instrumentit muzikor “me koronavirus”

Bekim Ibrahimi është këngëtari e instrumentisti shumë dimensional, që në kohën e luftës sjelli hitin “UÇK thërret Kosova”, këngë kjo që u bë tejet e dëgjuar asaj kohe. Këngëtari që i bie pianos, keyboard,harmonikes e çiftelisë, ka nisur të merret…

Kështu dukeshin Sabriu dhe Nera para 24 vitesh

Është publikuar një imazh i rrallë i Sabri Fejzullahut me gruan Nerën. Sabri Fejzullahu është një prej artistëve që tash e disa dekada po vazhdon t’i qëndrojë besnik skenës muzikore shqiptare. Këngëtari nuk di asnjëherë të lodhet, andaj sjell këngë…

Shkurte Fejza vishet e rregullohet për të ndejt në shtëpi

Shkurte Fejza, këngëtarja e qindra këngëve, albumeve muzikore e hiteve të pa vdekshme, si pjesa më e madhe e botës, po rri në shtëpi. Këngëtarja, gjithashtu po i sygjeron edhe të gjithë të tjerët që në këtë kohë pandemie të…

Gresa Behluli hyn në maxhe

Këngëtarja e njohur Gresa Behluli vazhdon të jetë ndër emrat më të kërkuar në skenën muzikore e cila prej kur u inkuadrua në botën e muzikës u kujdes të sjellë hite të mëdha. Me secilën këngë ajo i arrin majat…

Demi Rose realizon foto bombastike vetëm në bikine

Karantinimi javëve të fundit a bërë që të përmallohemi për gjërat që i kishim më parë, e që disa prej tyre nuk u kemi kushtuar rëndësi. Me të filluar stina e ngrohtë e pranverës, po ndjejmë mungesën e shijimit të…

Matini u rrit, tani ushqehet vet

Kushtrimi dhe Learta veçohen si çifti më i bukur i showbizit ku çdo paraqitje e tyre shndërrohen në lajm. Learta është e zonja në shumë fusha ku çdo kund që ka marrë pjesë ka arritur të pëlqehet shumë, shkruan Kosovarja.…

Maska për një fytyrë plot dritë ka si sekret

Nëse mendoni se kjo maskë do t’ua lërë fytyrën të verdhë, e keni gabim. Efekti final i saj është i mrekullueshëm; një fytyrë e pastër dhe e përmirësuar, pa asnjëlloj papastërtie. Shafrani i Indisë tashmë është një erëz e përdorur…

Kështu kënaqet në konvikt Roberti

Këngëtari Robert Berisha ka kohë që është karantinuar në konviktet e Prishtinës për shkak të pandemisë koronavirus. Ai fillimisht u ankua shumë për këtë vendim, mirëpo tani duket se është adaptuar dhe po kalonë kohë të mirë aty Brenda, kjo…

Kështu kënaqet Shyhretja kur i gatuan nusja

Këto ditë pasi që jemi të detyruar të kujdesemi për vetën, shkak që të mbrohemi nga virusi i përhapur, gjinia femërore shumicën e kohës po kalojnë duke përgatitur ushqime, shkruan “Kosovarja”. Këtë talent në pjesën e kuzhinës shpeshherë po e…

Arbenita ekspozon belin e hollë nga karantina

Modelja Arbenita Ismajli nuk i ka ndalur postimet e saj nëpër rrjetet sociale. Bukuroshja shqiptare ka qenë shumë aktive me foto të ndryshme në Instagram gjatë pandemisë së koronavirusit, derisa ka ripostuar foto që ajo i ka realizuar gjatë muajve…

Policia jep detaje për përleshjen në Qendrën e Studentëve

Policia e Kosovës ka dhënë më shumë detaje për incidentin në Qendrën e Studentëve e cila tashmë është shndërruar në karantinë e ku po qëndrojnë qytetarë të cilët janë kthyer nga shtete të ndryshme. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram…

Horoskopi ditor, e premte 3 prill 2020

Dashi Sot do kaloni momente shume te lumtura pranë atij qe dashuroni dhe do ndiheni si ne një ëndërr te bukur. Shume gjera kane për te ndryshuar për ju. beqaret do kenë takime interesante dhe shume shpejt do e fillojnë…

Afërdita Dreshaj kënaqet me bashkëshortin gjatë izolimit

Shumë vende të botës janë izoluar apo kanë marr masa rigoroze për të parandaluar përhapjen edhe më të madhe të pandemisë vdekjeprurës COVID-19. Por, përditshmëria e modeles Afërdita Dreshaj po vazhdon të jetë e njëjtë dhe ajo po shijon këto…

Me pite të Gresës ska

Këngëtarja e njohur Gresa Behluli vazhdon të jetë ndër emrat më të kërkuar në skenën muzikore e cila prej kur u inkuadrua në botën e muzikës u kujdes të sjellë hite të mëdha. Me secilën këngë ajo i arrin majat…

VËMENDJE :‘Sapo mora vesh që kam Covid-19’/ Edi Rama publikon gruan shtatzënë me koronavirus nga spitali: Po luftoj për vete dhe për bebin

Kryeministri Edi Rama ka publikuar videon e një gruaje shtatzënë të infektuar me koronavirus e cila ndodhet e shtruar në spital e cila tregon se sapo e kanë njoftuar se është me Covid-19.. Gruaja ka bërë një video-selfie ku përcjell…

Alketa Vejsiu bën gjestin e madh për të mposhtur COVID-19: 40 rrobaqepësës do të qepin maska

“I jam ofruar Ministrisë së Shëndetësisë, për prodhimin e masakve…” Në një lidhje në emisionin “Opinion” edhe moderatorja Alketa Vejsiu, ndërsa bëri thirrje që të gjithë ata që kanë mundësi të kontribuojnë në këtë situatë, ndau me qytetarët edhe gatishmërinë…

Harrojeni koronavirusin! Doktor Mentor Petrela jep detajet e padëgjuara

Edhe pse ka futur të gjithë botën në karantinë, pandemia e koronavirusit të ri nuk është e vetmja që ka njohur planeti dhe madje as më fatalja. Prof.Dr. Mentor Petrela, shef i Shërbimit të Neurokirurgjisë në QSUT në një intervistë…

Këngëtarja e njohur shqiptare ndan momentin e dhimbshëm: Humbën një të afërm nga koronavirus

Koronavirusi që tashmë është shndërruar në një pandemi botërore ka mbyllur brenda shtëpive shqiptarët në të gjitha trevat shqiptare. Kështu, edhe këngëtarja Adelina Tahiri në një lidhje direkt dje në emisionin ‘Rudina’ tregoi se prej tre javësh është izoluar në…

“Xhaxhai mashtronte me emrin e saj duke premtuar viza”, reagon Greta Koçi: S’jam e përfshirë dhe as skam pasur dijeni (FOTO)

Këngëtarja Greta Koçi ka reaguar pas lajmit që qarkulloi dje në disa portale, se se xhaxhai i Greta Koçit, është dënuar me 7 vite burg pasi ka përdorur emrin e saj për të mashtruar qytetarë se do t’u siguronte viza…

Vallëzimi i nxehtë në karantinë i Leartes me kunatën

Learta Jakupi është nusja më e përfolur në estradë. Në çdo situatë ajo merr vëmendje me veprimet që bën, duke kaluar gjithmonë në lajm, shkruan “Kosovarja”. Në këtë situatë që ndodhemi, reja e Shyhretës është e vetmja që po i…

Ndryshimi drastik i “Miss Universe Kosova”, Marigona Dragusha

Marigona Dragusha, njohur ndryshe si Gona, lindur më 23 shtator 1990, është një modele e njohur nga Kosova, me famë edhe në SHBA. Marigona, nisi të merrej me modelizëm qysh në moshë fare të re, ndërkohë që në vitin 2009…

“Thua se kemi rroga të larta shumë”, moderatorja e njohur shqiptare shpërthen e revoltuar dhe nuk lë gjë pa thënë

Pandemia e koronavirusit përveçse me pasoja shëndetësore po shoqërohet edhe me pasoja të shumta ekonomike. Moderatorja e RTSH-së Hygerta Sako nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale ka rreaguar e revoltuar ndaj shtrëngimit të masave për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.…

Tayna po qëndron në shtëpinë e saj në Prizren për shkak të përhapjes së COVID-19.

Por, si duket izolimi nuk ka ndikuar që të mbes prapa me projekte muzikore, pasi ajo thotë se ka 12 këngë ende të pa publikuara. Përmes një Instastory, reperja e famshme ka thënë se është në hall se çfarë të…

Edhe ajo del pozitive, koronavirusit nuk i shpëton as aktorja e njohur e telenovelave spanjolle (FOTO)

Të shumtë kanë qenë personazhet e famshëm që janë prekur nga Covid-19 në botë. Rasti më i fundit është aktorja kolumbiane Danna Garcia, e njohur në Shqipëri për rolin e Normës te seriali ‘Pasione të fshehta’. Mediat latine shkruajnë se…

Ky do të jetë moti për dy ditët e ardhshme

Gjatë dy ditëve të ardhshme mbi vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Në mëngjes parashihet të ketë ngrica të dobëta. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e…

Albulena Haxhiu nuk e harron Astrit Deharin

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu sot është takuar me Kryeprokurorin e Shtetit, Aleksandër Lumezin. Gjatë këtij takimi është diskutuar për luftimin e korrupsionit si kusht për liberalizimin e vizave dhe rastin Dehari. Përmes një komunikate drejtuar mediave, MD’ja ka njoftuar…

Industria e miellit mbush tregun e Kosovës

Frikësimi nga izolimi shtëpiak për shkak të pandemisë globale të Koronavirusit shkaktoi në mënyrë indirekte një krizë për artikullin jetik, miellin. Me shpërthimin e kësaj krize, jemi dëshmitarë të tollovive të krijuara në rrjetet e marketeve nga konsumatorët që ngarendnin…

Fëllanza Podrimja i drejtohet Ambasadës Amerikane : Pse po ia mbani anën Serbisë

Këshilltarja e kryeministrit në detyrë, Fëllanza Podrimja, të mërkurën kishte reaguar ndaj Ambasadës Amerikane, pasi që kishte kundërshtuar vendimin e Kurtit për vendosjen e masave të reciprocitetit ndaj Serbisë. Podrimja kishte pyetur amerikanët se pse po ia mbajnë anën Serbisë…

Vallëzimi i nxehtë në karantinë i Leartes me kunatën

Learta Jakupi është nusja më e përfolur në estradë. Në çdo situatë ajo merr vëmendje me veprimet që bën, duke kaluar gjithmonë në lajm, shkruan “Kosovarja”. Në këtë situatë që ndodhemi, reja e Shyhretës është e vetmja që po i…

Arrin në Kosovë testi amerikan që zbulon koronavirusin për pak minuta

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë miratuar disa teste për COVID-19, në mesin tyre kemi edhe testin e shpejtë (rapid testing), që mundësojnë testimin dhe dhënien e rezultateve për infektimin me COVID-19 në kohë të shkurtër për pak minuta. Këto…

Sonte asnjë rast me COVID19 në testimin e dytë

Sot më 02.04.2020 në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar 118 mostra të marra nga rastet e hospitalizuara në Klinikën Infektive dhe nga gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren. Nga mostrat e marra për…

Ky është djali bukurosh i Sefë Duraj

Këngëtari i muzikës popullore, por edhe moderne, Sefë Duraj, gjithmonë ka projekte të reja e interesante. Sefa, vitet e fundit ka sjellë disa bashkëpunime, si ai me Ryva Kajtazin, apo Shemin e grupit “Ilirët”, që u mirëprit nga publiku, shkruan…

Ky është djali bukurosh i Sefë Duraj

Këngëtari i muzikës popullore, por edhe moderne, Sefë Duraj, gjithmonë ka projekte të reja e interesante. Sefa, vitet e fundit ka sjellë disa bashkëpunime, si ai me Ryva Kajtazin, apo Shemin e grupit “Ilirët”, që u mirëprit nga publiku, shkruan…

Sellma tregon se është e zonja edhe në kuzhinë

Grimerja shqiptare, Sellma për shkak të koronavirusit është dashur që ta mbyll lokalin e saj në Prishtinë. Por ajo nuk po e lë punën e saj anash, dhe po ndan video e fotografi në kushte shtëpie, në mënyrë që të…

Koha që të rrini n’shpi – 9 filma të modës që mund t’i shikoni

Kohë pandemie – pothuajse të gjitha vendet e botës kanë ndëmarrë masa në luftimin e Covid-19. Kjo ka bërë që shumica prej nesh të jemi të karantinuar nëpër shtëpitë tona, në përpjkeje për të parandaluar përhapjen e virusit. Nëse ju…

Arbenita sjell imazhe në përqafim të Feros

Nga largësia, Arbenita tregon se ka mall për Feron. Këto ditë, Arbenita përmes një postimi bëri të ditur se për shkak të pandemisë, ka mbetur e mbyllur në Londër. Ajo po qëndron larg Feros, për të cilin kohë pas kohe…

https://www.kuzhinashqiptare.com/dua-le-duhanin-dhe-pijet-alkoolike/

Këngëtari i njohur, Sinan Vllasaliu, është shumë i pëlqyer nga shqiptarët për zhanrin të cilin ai e këndon. Sinani së fundi ka shprehur hapur përkrahjen e tij politike për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Ai përmes një postimi ka thënë…

Dua lë duhanin dhe pijet alkoolike

Këngëtarja shqiptare me famë botërore Dua Lipa, është mjaft e përfolur për jetën e saj artistike dhe personale në të njejtën kohë. Së fundmi ajo ishte pjesë e intervistës The Sun, në të cilën nuk e la anash të ju…

E rëndë, ndërron jetë ish-futbollisti kosovar

Ish futbollisti i KF Lepencit, Trimor Shurdhani ka ndërruar jetë. Trimori nga Kacaniku që disa vite kishte shkuar në Zvicër për shërim pasi që vite më parë kishte pësuar një aksident të rëndë. Mirëpo Trimori nuk arriti të mbijetoj dhe…

Ky do të jetë moti për dy ditët e ardhshme

Gjatë dy ditëve të ardhshme mbi vendin tonë do të mbajë mot me diell dhe vranësira të shpërndara. Në mëngjes parashihet të ketë ngrica të dobëta. Temperaturat minimale parashihen të lëvizin ndërmjet -2 deri 2 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e…

Emina Çunmulaj dëgjon burrin dhe pastron garazhin

Këto ditë të izolimit kanë qenë më të vështira për femrat, të cilat përveç fëmijëve duhet të kujdesen edhe për shtëpinë. Kështu ka ndodhur me Eminën, e cila ka vendosur të pastrojë garazhun pasi ia ka kërkuar bashkëshorti. Në një…

Kur pritet të përfundojnë rastet me koronavirus në Itali?

Një dekret i ri qeveritar në Itali e shtyu deri në 13 prill mbylljen e shkollave, dyqaneve dhe bizneseve jo thelbësore. Çdo aktivitet i lejuar duhet të zhvillohet në të paktën 1 metër distancë, e duke mbajtur mundësisht edhe maskën.…

Vitamina C Kundër Stresit dhe Plogështisë

Ju mund të merrni vitaminën C tek agrumet, përfshirë portokallet, limonët e verdhë dhe jeshil dhe qitro. Foto: Flickr Vitamina C është një ushqyesit më efikasë dhe më të mirë për organizmin. Vlerat e kësaj vitamine janë të larmishme, por…

Infermieri shqiptar rrëfen betejën me koronavirusin: 8 ditë në spital me oksigjen, ja frika më e madhe

Në studion e emisionit me “Zemër të Hapur” u trajtua historia e Dritan Krecit, infermierit shqiptar që shërben prej 17- vitesh në shtetin e Italisë. E nisi karrierën e tij në nëntor të vitit 2003, të punojë në spitalin Uboldo…

Video e tmerrshme, dy djem rrahin dhe filmojnë një vajzë!

Një vajzë e re është dhunuar në mënyrë brutale nga dy djem. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Shtip të Maqedonisë së Veriut, ndërsa videoja është bërë publike në rrjetet sociale. Policia ka arrestuar dy autorët që kanë dhunuar vajzën,…

Klinika Infektive tregon për gjendjen e foshnjës 5 muajsh dhe nënës së saj

Me simptoma të temperaturës dhe bark qitje me autoambulancë sot në mesditë është drejtuar për në Klinikën Infektive të QKUK’së, foshnja pesë muajsh nga fshati Topanicë e Kamenicës e cila para dy ditëve u infektua me koronavirus.  Ajo për në…

Rikthehet makthi i koronavirusit në Kinë, mbyllen klubet dhe restorantet

Kina në fillim ishte epiqendra e sëmundjes vdekjeprurës të koronavirusit e cila mori mijëra jetë njerëzish.  Para disa ditësh nuk pati asnjë rast të prekur me koronavirus dhe u bë me dije se të gjithë personat u shëruan.Mirëpo mesa duket…

Nuk janë motra por i takojnë të njëjtës familje në Kosovë, ja me çka merren sot!

Samire e Elza Reçica nuk janë motra por i takojnë të të njëjtës familje! Samirja dhe Elza janë hendbolliste të talentuara dhe që kanë synime të mëdha në karrierën e tyre. Deri në vjeshtën që e lamë pas të vitit…

Çfarë do të ndodhë me ata që punuan pa kontrata dhe ata që humbën punën si pasojë e COVID-19 në Kosovë?

Ministri në detyrë i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi ka publikuar sqarime në lidhje me pakon emergjente të Qeverisë së Kosovës, e cila u hartua për të ndihmuar qytetarët e bizneset për përballjen me pasojat e pandemisë COVID-19. Disa nga…

Si duhet të sillemi me fëmijët gjatë karantinës, psikologia e njohur tregon çfarë duhet të bëjnë prindërit

Pothuaj shumica e vendeve në Europë janë vendosur në karantinë për shkak të pandemisë së Covid-19. Persona të ndryshëm me veçori të ndryshme e përjetojnë këtë situatë në mënyra të ndryshme. Për të folur në lidhje me këtë psikologja shqiptare…

Biri im, të kërkoj falje që nuk jam i pavdekshëm

Edmond Tupja “Ges, ti i ke dhënë një kuptim të ri jetës sime, unë mësova prej teje të kuptoj Tjetrin, të mposht vetveten, egon time, sa herë që kjo është e domosdoshme; mesova të heq dorë nga shumë gjëra në…

Si të ballafaqoheni me ciklin menstrual gjatë koronavirusit

Rezulton se edhe një pandemi globale dhe nivele të papara të krizës në të gjithë botën nuk janë të mjaftueshme që cikli menstrual mujor të na japë një pushim. Në një kohë kur vetë-kujdesi është më i rëndësishëm se kurrë,…

Rreth 174 mijë njerëz janë shëruar në botë nga koronavirusi

Për 2 javë, Covid-19 kaloi në pandemi. 199 vende të botës u preken u infektuan gati gjysmë miliardë njerëz. Numri i të infektuarve me koronavirus në Spanjë ka kaluar 100,000, ndërsa numri i të vdekurve, i raportuar në 24 orët…

Ja çka u ndodh pas shërimit atyre që janë prekur nga koronavirusi

Një pjesë e madhe e njerëzve të prekur me koronavirus kanë raportuar se kanë humbur sensin e shijes ose edhe atë të dallimit të aromave – dhe tash një studim shkencor britanik e ka mbështetur këtë pretendim. Sipas The New…

Pse po flitet për një “valë të dytë” të epidemisë nga KOSOVARJA 7 orë më parë në Shendetesi

Një nga frikërat për pandeminë e shkaktuar nga Coronavirus i ri është mbërritja e një “valë të dytë” të infeksioneve dhe për këtë arsye një rikthim në emergjencë pas sakrificave të shumta të bëra. Ky eventualitet do të ishte i…

Kështu po e kalojnë kohën në karantinë vajzat beqare të Shyhretes

Ka gati tre javë që Kosova gjendet në kushtet e karantinës, kjo për shkak të situatës së krijuar si pasojë e pandemisë famëkeqe Covid-19. Qytetarët e Kosovës janë duke iu bindur suksesshëm masave parandaluese për përhapjen e këtij virusi, shkruan…

Robert Berisha: Në 2019 – Qëndro larg njerëzve negativ, ndërsa në 2020 larg atyre pozitiv

Kanë kaluar tashmë dy javë që Robert Berisha ndodhet në karantinë në konvikt në Prishtinë. Këngëtari i cili u kthye nga Amerika ishte në grupin e të parëve qe u futen në karantinë, edhe pse fillimisht ai nuk e priti…

Buzëqeshja e Agnesës reflekton vetëm pozitivitet

Agnesa Vuthaj shquhet për një bukuri natyrale. Ajo në secilin imazh që publikon,merr vëmendje gjithmonë duke kaluar në lajm, shkruan “Kosovarja”. Sidomos në këtë periudhë të zymtë, që të gjithë janë të shqetësuar për virusin e përhapur, Agnesa me imazhet…

Fatmir Spahiu: Populli meriton pak relaks, na keni lodh me emisione politike

Aktori i njohur nga Kosova, Fatmir Spahiu, njihet si një nga aktorët më të dashur në skenën shqiptare. Kjo për faktin edhe se sensi i tij i humorit, i bën të qeshë vazhdimisht publikun. Ai madje është mjaft aktiv dhe…

Si po i shtohet bukuria në vetizolim Shkenda Dubovës

Këngëtarja Shkenda Dubova ka kohë që nuk ka sjell për fansat ndonjë projekt të ri muzikor. Megjithatë, ajo vazhdon të jetë aktive dhe shumë e ndjekur në rrjetet sociale, në të cilat shpesh ndan me ndjekësit imazhe të ndryshme nga…

Stresi lë duhanin gjatë karantinës: Jam bërë djalë i mirë

Reperi Stresi ishte sot në një lidhje skype me emisionin “Rreze dielli”, ku nga shtëpia e tij tregoi si po e kalon karantinimin. Stresi u shpreh se ka lënë duhanin, po ushqehet shëndetshëm e po bën vrap. Reperi tregoi se…

Enca publikon një foto të nxehtë nga shtrati

Enca është këngëtarja e cila nuk ndalet me provokime. Edhe në këtë kohë të izolimit ajo pozon në mënyra të ndryshme, duke u shfaqur gjithmonë e zjarrtë, shkruan “Kosovarja”. Përmes postimeve të shumta që bën në Instagram, Enca gjithmonë merr…

Gjiko në hall, Zëri nuk e lë ta prekë Elitën me dorë

Çifti shumë i pëlqyer nga publiku, Gjiko dhe Elita po kalojnë momentet e tyre më të bukura familje, duke parë Zërin të rritet dita ditës. Çifti janë vetëizoluar në shtëpinë e tyre në Kosovë dhe shpeshherë postojnë foto e video…

Me këto fjalë Besnik Qaka uron bashkëshorten e tij bukuroshe

Besnik Qaka është këngëtari i njohur i cila ka vite që është pjesë e grupit të njohur e të pëlqyer “NRG Band”. Këngët e tij çdo herë kanë gjetë dëgjueshmëri te publiku, kjo pasi që Besniku dhe grupi i tij…

Brenda shtëpisë luksoze të Ermal Fejzullahut

Ariana ka publikuar foto nga shtëpia e tyre luksoze. Ermal Fejzullahu së bashku me familjen e tij kanë zgjedhur të qëndojnë në shtëpi për ta mbrojtur veten dhe të tjerët nga përhapja e koronavirusit. Ishte bashkëshortja e tij Ariana ajo…