Blerta Spahiu
20760 Articles0 Comments

Biskota me mbushje çokollate

Përbërësit 4 vezë 3 filgjan te kefes turke sheqer 3 filgjan vaj 9 filgjan miell 2 sheqer vanilje 1 pluhur për pjekje (pecive) 100 gr çokollatë marmelatë Hapat Perziejme vezet me sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa te shkrihet sheqeri. Shtojme…

Si të bëjmë lëng të gjelbër në shtëpi

Përbërësit 1 filxhan qumësht kokosi (mundë të jetë dhe qumësht i zakonshëm) 1 banane 1 portokall 2 gota spinaq të freskët ½ gota ananas ose kivi i ngrirë Hapat Vendosni çdo gjë në një blender në mënyrë të listuar, duke…

Majonez i përgaditur në shtëpi

Përbërësit 150 gr vaj luledielli 1 lugë sheqeri mustardë 1 lugë kripë 1 lugë sheqer 1 lugë sheqeri lëng limoni 2 vezë 2 lugë qumësht Hapat Hidhni të gjithë përbërësit në një vend, dhe i vendosim në blender ose i…

Ëmbëlsirë me arra, mjaltë dhe kornflex

Përbërësit 8 lugë mjalte 8 lugë sheqer 1 filgjan i vogel ujë 250 gr margarinë 100 gr arra të bluara 100 gr susam i ferguar 250 gr kornflex cokollate Hapat Ne nje ene te thelle qesim mjaltin,sheqeri dhe ujin te…

Zemra me mjaltë

Përbërësit 1 gotë mjalte (200ml) 1 gotë vaj 1 gotë sheqer 1 gotë uje mineral ose leng portokalli 2 luge të vogla sodë bikarbone levore portokalli ne rende kanellë (cimet) Sipas nevojes miell (diku500 gr ) GLAZURA 100 gr çokollatë…

Kungull dhe fara të pjekura në furrë

Përbërësit 1 kungull sheqer kripë Hapat Zgjedhim një kungull të mirë, pastaj lajme kungullin me uje të bollshëm nga jashtë E ndajmë përgjysmë duke përdorur një thikë të mprehtë dhe me ndihmën e luges gërryejme farat nga brenda Pastaj e…

Lakra të ziera me mish viqi

Përbërësit 7 copa mish i freskët 1 kokë lakër 2 qepë 2 karrota 4 lugë salce domatesh apo hajvar kripë piper i kuq Piper te zi pak vaj Hapat Së pari qërojme qepen, karrotat dhe i presim Në tenxheren ku…

Ëmbëlsirë e shpejtë me biskota dhe banana

Përbërësit 1 lt qumësht 250 gr sheqer 3 banane 300 gr biskota cilindo lloj 3 puding çokollate 500 ml ajkë e ëmbël ose krem pana Hapat Nga 1 l qumesht, 700 ml i veme te vlojne me sheqerin,kurse 300 ml…

Ëmbëlsirë me arra

Përbërësit 4 vezë 1 filgjan (neskafes) sheqer 1 filgjan vaj 1 filgjan qumësht 1 filgjan arra të bluara 1 filgjan miell 250 gr grize 1 pluhur për pjekje SHERBETI 3 filgjan sheqer 2 filgjan ujë KREMI 2 qese krem pana…

Krepa me patate

Përbërësit 3 filxhana pure patatesh 2 filxhana djathë mocarella (ose djathë tjetër të butë) 1 vezë 1 flixhanë kafeje miell vaj vegete Hapat Në një enë, vendosim puren e patateve, shtojmë djathin, vezën, miellin dhe pakë vegetë I përziejmë mirë…

Krepa të shijshme me dy përbërës

Përbërësit banane vezë vaj Hapat Për këdo, që është adhurues i krepave, sidomos te mëngjeseve në fundjavë Marrim bananet dhe vendosim ne nje ene, dhe e shtypim me ndihmen e pirunit apo luges, derisa babaneja të bëhet pure Pastaj vendosim…

Petulla të mbushura me reçel

Përbërësit 1/2 filxhani sheqer pluhur 1/2 luge çaji kanellë 4 filxhanë reçel qershie 5 lugë çaji sode buke 4 filxhanë miell 3 kokrra vezë 3 filxhanë qumësht 5 lugë çaji, gjalpë e shkrirë kripë vanilje Hapat Në një tas përzijeni…

Tortë që nuk piqet

Përbërësit 3 pudinga vanilje 1 lt qumësht 5 lugë sheqer 3 banane 450 gr biskota cilindo lloj krem pana (shllag) Hapat Sheqerin dhe qumeshtin e perziejme(ndajme nje gote qumesht te ftohet). Me qumshtin e ftohet tretim pluhurin e pudingave, kurse…

Tortë me toptha kokosi

Përbërësit PËR TOPTHAT 250 gr krem djathi 50 gr kokos 50 gr sheqer 2 te verdha te vezes 2 lugë nisheste PËR PANDISPANJEN E KAFTE 5 vezë 150 gr sheqer 3 lugë vaj 50 gr kakao 100 gr miell 1…

Kaçamak

Përbërësit 1 lt ujë 300 gr miell 200 gr djathë kripë vaj Hapat Së pari marim një tenxhere dhe në të vlojmë një liter ujë Marim tenxheren tjetër dhe në të vendosim miellin dhe kripen Ujin e vluar e derdhim…

Kadaif me qumësht

Përbërësit 500 gr kadaif 200 gr arra 12 gr gjalpë 1 lt qumësht 1 kg sheqer 2 pako vanillë Hapat Marim një tavë për pjekje, në të vendosim gjysëm e kadaifit sipër hedhim arrat e coptuara, sipër arravë vendosim pjesën…

Gullash me mish dhe pilaf

Përbërësit 500 gr mish 700 ml ujë 1 sos (fant gulas i paprikas) 1 qepë kripë vegete PILAFI 1 gotë oriz 3 gota ujë vegete Hapat Së pari grijmë qepën, marim një tenxhere dhe në të shtojmë vaj dhe qepen…

Katrorë karamelë

Përbërësit 300 gr sheqer 300 ml ujë 1 sheqer vanilje 450 gr biskota të bluara GLAZURA 150 gr çokollatë për zierje 30 gr margarinë 5 sheqerka karamele bombone Pak qumësht Hapat Sheqerin e qesim ne nje ene dhe ngrohim derisa…

Jaffadera

Përbërësit 400 gr biskota të bluara 250 gr mjalte 125 gr margarinë 1 lugë kanellë (cimet) PËR SHTRESËN E MESME 500 gr marmelatë portokalli (me pjese levoreje te grire ne te) 125 gr arra të bluara 125 gr biskota të…

Gjyveq i bërë në shtëpi

Përbërësit PËR 6 PERSONA 500 gr mish 800 gr perime (domate,patellxhan të zi, speca, karrota,kungulleshkë) 80 gr përshutë 2 qepë 500 gr patate 1 spec djegës 2 thelbinjë hudhër 1 gotë verë të kuqe therande piper i zi vaj kripë…

Gullash me mish dhe pilaf

Përbërësit 500 gr mish 700 ml ujë 1 sos fant gulas i paprikas 1 qepë kripë vegete PILAFI 1 gotë oriz 3 gota ujë vegete Hapat Së pari grijmë qepën, marim një tenxhere dhe në të shtojmë vaj dhe qepen…

Palëpeta të mbushura e mish të bluar

Përbërësit 300 gr mish i bluar 1 kokë qepë 200 gr kërpudha ½ spec i kuq i freskët 2 lugë majdanoz i grirë 1 lugë organo 1 lugë spec i kuq pluhur kripë piper 2 lugë vaj PËR SALCËN PALAPETA…

Gjellë për të gjitha stinët

Përbërësit PËR 4 PERSONA 2 karrota 1/2 presh 200 gr lulelakër 200 gr brokoli 100 gr lakër 1 kubë supë perimesh 1.5 lt ujë kripë Piper te zi 100 gr djathë të butë vegete Hapat Ziejmë ujin dhe vendosim kuben…

Gjellë pule në tigan

Përbërësit 8 pjesë mish pule 1 gotë miell 1 filxhanë prezle (galetë, apo bukë e thermuar) vaj 1 gotë kërpudha 2 kokë qepë të kuqe 2 gota ajkë për zierje kripë Piper te zi magdanoz Hapat Së pari marim mishin…

Toptha me fiq të thatë

Përbërësit 250 gr fiq të thatë 100 gr sheqer 1/2 lëng portokalli 1 lugë rum sheqer per pluhurosjen e topthave Hapat Fiqet e thate i bluajme ne blender,shtojme me pas lengun e gjysem portokalli,shtojme sheqerin dhe rumin(opsonale). Kjo mase behet…

Ëmbelsirë e shpejtë me mollë

Përbërësit 5 molle 2 vezë 1 filgjan miell 1 filgjan sheqer 100 ml vaj (1/2 e filgjanit) 1 pluhur për pjekje 50 gr prezle ( buke e thate e bluar) 1 krem pana o i o i o i o…

Embelsirë me biskota dhe frutin që ju preferoni

Përbërësit 400 gr biskota fruta sipas dëshires (mundë të jetë banane, luleshtrydhe, kivi etj.) 300 gr çokollatë 300 ml qumësht 400 ml krem pana (ajkë e ëmbel) Hapat o i o i o i o i o i o i…

Gjellë me kërpudha dhe lëngë mishi

Përbërësit 7 kerpudha te fresketa (te bardha ose ngjyrë kafe) 1 lugë vaj ulliri 2 lugë gjalpë 2 lugë miell 1 kubë supë pule ose viqi 1 filxhan qumësht kripë erëza piper për shije Hapat Kërpudhat shpëlajni, pastaj thani me…

Tortë me mollë, recetë e shijshme

Përbërësit 3 molle të grira në rende 1 filxhan sheqer 1 filxhan griz 100 gr çokollatë 1 pluhur për pjekje o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Tortë e shpejtë

Përbërësit 500 ml ajkë e ëmbël (hopla per embesira) 200 gr sheqer pluhur 700 gr ajkë e thartë (shmant,pavllake) 250 gr arra të bluara 400 gr biskota te bluara 150 gr biskota te gjata ose katrore o i o i…

Tortë me mollë dhe mak

Përbërësit 3 vezë 100 gr sheqer 1 sheqer vanilje 1 pluhur për pjekje 100 gr miell 40 gr griz 100 gr mak (afion) 100 ml vaj 2 molle te grira ne rende 3 lugë qumësht GLAZURA 100 gr çokollatë 40…

Fileto pule

Përbërësit 2 gjoks pule 1 gotë miell 1 gotë prezle (galetë) 2 vezë vaj kripë Piper te zi Hapat Marim mishin e pules, dhe e ndajme ne copë te barabarta, per se gjati Pulen e prerë e fusim në një…

Embëlsirë me fruta mali

Përbërësit PËR KREMEN E BARDHË 1 filxhan q qumësht 1 pako xhelatinë të bardhë 2 gota kremë (Hoplla apo ajkë e ëmbel) 1 filxhan kafeje sheqer 1 filxhan kos 1 vanillë Pak kripë PËR KREMEN ME FRUTA MALI 1 filxhan…

Musaka me patate dhe sallam

Përbërësit patate sallame në feta salce beshamel erëza kripë gjalpë Hapat Zjeni patatet por jo plotësisht, sa të fillojnë të zbuten pak. I prisni në feta dhe nisni të përgatisni tavën për në furrë. Vini një shtresë patate dhe një…

Tost në furrë me proshutë

Përbërësit buke të butë për tost proshutë në feta djathë mocarela domate në feta sallate jeshile Gjethe erëza Hapat Mes dy fetave të bukës vendosni vetëm proshutën dhe djathin mocarel. Rregulloni shijen me erëza dhe nëse keni nevojë të shtoni…

Ëmbëlsirë me mollë dhe grizë

Përbërësit 10 molle 150 gr grize 130 gr miell 130 gr sheqer 2 sheqer vanilje Pak kripë ½ pluhur për pjekje 150 gr margarinë e zbutur 100 gr arra te grira o i o i o i o i o…

Biskota dhe çokollatë

Përbërësit 350 gr biskota cilindo lloj 100 gr arra te grira 200 gr cokollate qumeshti 200 gr çokollatë e zezë per zierje 150 ml ajkë e ëmbël ose 3 qese krem pana 3 lugë margarinë (75 gr) çokollatë per dekor…

Gjellë me mish viqi

Përbërësit 350 gr mish viqi 3­4 kokrra qepe te bardha 3 karrota 2 patate 150 ml salce domatesh ose hajvar piper i zi vaj miell kripë erëza të tjera ujë Hapat Marim mishin dhe e prejmë në katrorë, e vendosim…

Mollë të thërrmuara

Përbërësit 500 gr molle 5 gr kanellë pluhur stevia pluhur 220 gr miell bajamesh (150+70) 35 gr gjalpë të shkrirë 80 gr lajthia 50 gr quinoa 30 gr sheqer kokosi o i o i o i o i o i…

Rizoto me agrume dhe karkaleca

Përbërësit 1 portokall 350 gr oriz 60 gr gjalpë 1 limon Piper te zi Pak martini 500 ml lëng peshku ose perimesh 12 karkaleca 2 limona të gjelbër 2 lugë djathë të grirë parmixhan 1 qepë të vogël Hapat Në…

Petulla të mbushura me sallam

Përbërësit 200 gr miell 200 ml uje te ngrohte 10 gr maja birre 100 gr sallame 1 lugë vaj ulliri 50 gr djath për pica vaj misri për skuqje kripë Hapat o i o i o i o i o…

Cheesecake me çokollatë të bardhë dhe vishnje

Përbërësit PËR SHTRESËN BAZË 100 gr Biskota te qajit 70 gr margarinë 2 lugë sheqer dietal PËR SHTRESËN E BARDHË 500 gr Krem djathi 250 ml ajkë e ëmbël 50 gr çokollatë e bardhë 30 gr sheqer 1 lugë sheqer…

Gurabija me mjaltë

Përbërësit 250 gr margarinë 150 gr mjalte 1 vezë 500 gr miell 1/2 lugë sheqer Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Bukë me banane

Përbërësit 3 deri 4 banane të pjekura 1⁄2 filxhan gjalpë 1 filxhan sheqer të bardhë 2 vezë 1⁄2 gota miell 1 lugë sode buke 1⁄2 lugë kripë 1⁄2 lugë vanilje 1 filxhan arra 1⁄2 filxhan rrush 2 lugë mjalte Hapat…

Fileto mishi i pjekur me erëza

Përbërësit 1 lugë kripë deti 1⁄2 lugë piper i zi 1 lugë erëza 1 lugë hudhër pluhur 2 lugë vaj 11⁄4 pjesë mish Hapat Për të bërë pjekjen e mishit : Furrën ngrohni paraprakisht në 250gradë. Pastrojeni fileton e mishit,…

Proshutë Hako e zhytur në brumë

Përbërësit miell qumësht vezë kripë piper djathë (zgjidheni si ta pëlqeni, mjafton të shkrijë) majdanoz Hako proshutë në feta gjalpë vaj për skuqje Hapat Me miellin, vezën dhe qumshtin, përgatisni një brum si të krepave. Zhysni në të fetat e…

Kek dyngjyrësh

Përbërësit 5 vezë 100 gr sheqer nga bima stevia stevioilna 300 gr miell integral 60 gr kakao 1 majë luge kripë 10 ml ekstrakt vanilje 200 ml qumësht kokosi 80 ml vaj ulliri 7 gr maja birre o i o…

Tortë Braziliane me karrota

Përbërësit 3 karrota 3 vezë 3/4 vaj 2 filxhana miell 1.5 filxhana sheqer 1 lugë pluhur të bardhë 1 filxhan sheqer 1/4 filxhan qumësht 50 gr gjalpë o i o i o i o i o i o i o…

Makarona në tavë

Përbërësit 500 gr makarona 4 vezë 1 lt qumësht 250 gr djathë i fresket 200 ml ajkë e thartë Pak kripë 1 luge vegete Hapat Ne nje ene te madhe perziejme vezet,shtojme qumeshtin,djathin e imtesuar, ajken e tharte,shtojme krip dhe…

Tortë me mollë

Përbërësit 3 molle te grira ne rende 1 filgjan sheqer (200 ml) 1 filgjan griz 100 gr çokollatë 1 pluhur për pjekje o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Antipastë me sallam, ullinj dhe mocarela

Përbërësit 250 gr ullinjë 250 gr djathë mocarela 250gr sallame i tharë shkopinjë për antipasta Hapat Marim shkopinjët, se pari në shkop e vendosim kokrrën e ullirit Pastaj nga të dyja anët e vendosim sallamin e terur, dhe në fundë…

Bukë e mbushur me qepë të njoma

Përbërësit 1 buke e gjate 100 gr djathë i bute 100 gr djathë mocarela 70 gr gjalpë e shkrirë 4­5 qepë të njoma (munde të perdorim dhe qepe të kuqe) 2 lugë susam sipas dëshires Hapat Marrim djathin e bute,…

Makarona me djathë dhe hot dog

Përbërësit makarona të vogla Hot dog Hako djathë mocarela ose edam kungull kripë piper gjalpë vaj ulliri Hapat Zjeni makaronat pa i zbutur. Kullojini dhe kalojini në një tavë. Shtoni aty kripën, piperin, pak gjalpë dhe pak vaj ulliri. Prisni…

Shampite

Përbërësit 11 te verdha te vezes 11 lugë sheqer 11 lugë qumësht 11 lugë vaj 11 lugë miell PËR SHKUMËN E BARDHË 11 te bardha te vezes 11 lugë sheqer PËR SHERBETIN 22 lugë sheqer 11 lugë ujë Hapat Perziejme…

Ëmbëlsirë me dardhë

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 5 lugë sheqer pluhur 150 gr margarinë e shkrire lëng dardhe sipas nevojes 4 dardha të medha 5 filgjan sheqer 3 filgjan ujë 2 pudinga vanilje krem pana (shllag) arra të bluara o i…

Tortë me shije kumbulle

Përbërësit 1 lt qumësht 13 lugë grize 8 lugë sheqer 80 gr margarinë 1 vezë SHTRESA ME KUMBULLA 1 kg kumbulla 4 lugë sheqer 3 luge marmelatë kumbulle ose lloj tjeter SHTRESA ME PREZLE 200 gr prezle ( buke e…

Tortë me çokollatë

Përbërësit 6 te verdha te vezes 200 gr çokollatë për zierje 600 ml qumësht 3 qese xhelatinë 100 ml ujë 6 lugë sheqer 450 gr biskota të bluara 200 ml lëng portokalli 100 gr margarinë Hapat o i o i…

Krepa me mish të bluar

Përbërësit 300 gr mish i bluar 3 karrote te grira ne rende 1 gotë pavllakë për zierje Pak salce domatesh 2 vezë 1 katrore supe e gatshme Rigon kripë piper i zi magdanoz vaj 10 krepa Hapat Ne vaj fergojme…

Krepa-pallaqinka me mish të bardhë

Përbërësit 14 krepa 3 vezë 300 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake) 1 pjesë mish i bardhë pule Pak vaj 4 lugë miell 300 ml qumësht 100 ml ujë melmesa (krip,piper,rigon,piper I zi) 1 lugë mustardë (senf) Hapat Se pari pergadisim…

Pica me vezë

Përbërësit 6 vezë 2 lugë miell misri 200 ml qumësht 200 gr proshutë 200 g kackavall te grire ketchup ullinj Rigon vaj kripë Hapat Rrihni vezët me qumësht, kripë dhe miell, e më pas i nxirrni në një tigan më…

Embelsirë me kakao

Përbërësit 1 gotë sheqer (200 ml) 1 gotë miell 1 gotë arra ose lajthi te bluara 1 gotë kos ose shmant 1/2 gotë kakao 1/2 gotë vaj 1 sheqer vanilje 1 pluhur për pjekje 4 vezë Hapat Ne nje ene…

Tortë e shpejtë

Përbërësit 3 gota sheqer (200 ml) 3 gota miell 3 gota kos 1 lugë e vogel sodë bikarbone ½ gote vaj 3 lugë kakao PER SHURUPIN 10 lugë sheqer 17 lugë qumësht ½ margarinë (125 gr) 3 lugë kakao Hapat…

Pite me patate për vetëm 20 minuta

Përbërësit 150-200 gr miell 2 vezë 4 patate të prera në kube qumësht kripë ujë 1 thelbinjë hudhër piper 2 dl jogurt 2 dl kos o i o i o i o i o i o i o i o…

Pulë e mbushur me oriz

Përbërësit 1 pulë afro 1 ½ kg 1 filxhan çaji oriz (basmati) 100 gr gjalpë 1 qepë 1 lugë mustardë (senf) kripë piper vegete rozmarine të freskët ose të tharë Hapat Pula pastrohet, fshihet, lyhet nga të gjitha anët me…

Tortë me mollë dhe biskota

Përbërësit 500 gr biskota katrore 1 kg molle 1 lt ujë 250 gr sheqer 2 pudinga vanilje 1 krem pana (shllag) Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Sytliash me çokollatë

Përbërësit 1 lt qumësht 150 gr oriz 1 sheqer vanilje 6 lugë sheqer 150 gr cokollate qumeshti ose tjeter 50 gr margarinë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Trileçe me nutella

Përbërësit 4 vezë 12 lugë sheqer 12 lugë vaj vaj 12 lugë qumësht 12 lugë miell 4 lugë kakao 1 pluhur paste(pecive) SHERBETI ½ qumësht 5 lugë sheqer (ose 10 nëse dëshironi më ëmbël) 1 lugë shmand 2 lugë nutella…

Qofte me sardele, stika pishe dhe rrush të thatë

Përbërësit PËR 4 PERSONA ½ kg sardele të freskëta 150 gr buke të grirë 50 gr djath pekorino 2 vezë 1 lugë gjelle Rrush te thate 1 lugë gjelle Stika pishe vaj luledielli për skuqje Hapat Pasi të keni pastruar…

Tortë e zezë me sherbet

Përbërësit 3 vezë 5 lugë sheqer 2 lugë grize 2 lugë kakao 9 lugë qumësht 6 lugë miell 1 pluhur për pjekje SHERBETI 400 ml qumësht 3 lugë sheqer sheqer vanilje 1 qese krem pana (shllag) therrime cokollate sipas deshires…

Embelsirë me griz- pa vezë

Përbërësit 1 gotë kos (masa e gotes 200 ml-gote e mesme e ujit) 1 gotë qumësht 1 gotë vaj 1 gotë kokos 2 gota sheqer 2 gota miell 1 sheqer vanilje ½ pluhur për pjekje 100 gr çokollatë 3 lugë…

Tortë me miell gështenjash dhe salcë karameli të kripur

Përbërësit PËR NJË TAVË ME DIAMETER 26 CM PËR TORTËN 300 gr miell gështenjash 5 vezë në temperaturë ambjenti 50 gr Gjalpë i shkrirë 100 gr sheqer 1 pako pluhur për pjekje 2 lugë kakao 300 ml qumësht PËR SALCËN…

Petulla Amerikane, njami najmi

Përbërësit 1 gotë miell 6 lugë sheqer 1/2 luge të vogël sode buke 1 lugë të vogël pako te vogel pluhur pjekes për ëmbëlsira 1 vezë 1/2 gote kos të perziere me pak ujë për ta holluar 4-5 lugë qumësht…

Fiq të mbushur

Përbërësit PËR SHTRESËN E BARDHË 100 ml ujë 150 gr sheqer 120 gr margarinë 130 gr qumesht pluhur 100 gr kokos PËR SHTRESËN E KAFTË 150 ml ujë 150 gr sheqer 200 gr margarinë 250 gr biskota të bluara 100…

Burek me djath

Përbërësit 500 gr petë të gatshme për pite 250 ml ujë të vakët 100 ml vaj 1 lugë e vogël kripë 350 gr djath Hapat Furren e ngrohim ne 250 grade. Ne 250 ml uje te vaket shtojme kripen,kurse ne…

Gurabija të mbushura me kokos

Përbërësit 200 gr gjalpë 1.5 gota e ujit sheqer pluhur 1 gotë e çajit vaj 1 vezë vetëm e kuqja 3 lugë të supës kakao 1 pluhur paste(pecive) (pluhur për pjekurina) miell deri sa bëhet një brumë i butë PËR…

Mish pule i mbështjellë në role

Përbërësit 1 kg file pule gjethe spinaqi proshutë pule djathë për shkrirje kripë Piper te zi të grirë 250 ml ajkë për gatim vaj për gatim Hapat E shtypim filetën e pulës me një shtyp mishi, e kripim dhe i…

Toptha me qershi-vishnje

Përbërësit 700 gr biskota të bluara qershi ose vishnje (nga kompoti) 200 gr sheqer 200 ml ujë 250 gr margarinë 200 gr çokollatë 1 lugë kakao 2 sheqer vanilje 200 gr kokos o i o i o i o i…

Biskota me portokall dhe çokollatë të bardhë

Përbërësit 300 gr miell 1 lugë pluhur për pjekje Pak kripë 80 gr margarinë 1 portokall 90 gr sheqer 1 sheqer vanilje 100 gr cokollate e bardhe o i o i o i o i o i o i o…

Kifle të shpejta me djathë

Përbërësit miell 2 te bardha te vezes 100 gr gjalpë 1 gotë kos 1 pluhur për pjekje djathë kripë Hapat Në një enë e përziejmë kosin me të bardhët e vezës, pluhurin për pjekje dhe kripën Pasi të jenë përzier…

Tortë me kafe dhe arra

Përbërësit PËR KORE (BISKOTË) 3 vezë 1 lugëz kakao 3 lugë arra 3 lugë miell 3 lugë sheqer PËR MBUSHJE 250 gr sheqer 1 të verdhë të vezëve 2 filxhanë kafe te zier te zeze 250 gr margarinë Hapat o…

Tortë me arra

Përbërësit PËR TORTËN 3 vezë 1 filxhan sheqer 1 filxhan arra të bluara 1 filxhan qumësht 1 filxhan vaj 2 flxhanë miell 1 pluhur për pjekje KREM 1 puding vanilje 3 dl qumësht 2 lugë sheqer 15 gr gjalpë ose…

Musaka me mish dhe lakër turshi

Përbërësit 3 qepë 1 koke lakra turshi 500 gr mish i bluar 100 gr oriz 100 ml vaj 1 vezë 200 ml ajkë e thartë 200 ml qumësht 2 te verdha te vezes kripë piper i zi vegete o i…

Tortë me arra

Përbërësit 6 te bardha te vezes 200 gr sheqer 150 gr arra të bluara ose te grira imet 50 gr çokollatë 4 lugë miell ½ pluhur për pjekje 3 lugë nutella KREMI 6 te verdha te vezes 200 gr sheqer…

Bukë nga furra

Përbërësit 7-8 pjese buke te dites se djeshme 3 vezë 2 luge ajkë e thartë (shmant,pvallake) Pak kripë Hapat Rrahim vezen,kriposim pak,dhe shtojem ajken e tharte. Secilne pjese te bukes e kalojme neper vezet e tundura dhe radhisim ne taven…

Ëmbëlsirë që nuk piqet

Përbërësit biskota katrore sipas nevojes rum (pije alkoolike qe perdoret per arome,perndryshe eshte opsionale) 1 lt qumësht 100 gr nisheste 100 gr sheqer 1 sheqer vanilje 125 gr margarinë 500 ml ajkë e ëmbël 200 gr çokollatë Hapat o i…

Lazanjë me patate dhe proshutë

Përbërësit patate të mëdha brokoli proshutë djathë mocarela vaj ulliri gjalpë kripë piper rozmarine Hapat Ziejmë patatet përgjysmë pra të mos zbuten plotësisht. I pastrojmë lëkurën dhe i presim në feta me trashësi 1cm. Ziejmë brokolit dhe i presim në…

Princes krofne

Përbërësit 1 filxhan kafeje vaj 2 filxhanë kafeje ujë 100 gr miell (1 gotë 2.1/2 dcl), 1/2 qeskë pluhur paste 4 vezë KREMI 1 litër qumësht 10 lugë supë sheqer 8 lugë miell 2 vezë 1 sheqer vanilje Hapat o…

Kifle me djath

Përbërësit 40 gr maja birre (kvasac) 400 ml ujë të vakët 100 ml vaj 1 lugë sheqer 5 lugë kripë 1 kg miell 500 gr djath 1 vezë Hapat Ne ujine ngarohet qesim kvasacin.sheqerin dhe perziejme Shtojme gjysmen e sasise…

Mish i bardhë me kërpudha dhe oriz

Përbërësit 1 kg mish i bardhe pule ose i kofshave 3 lugë salce soje 1 lugë vegete 2 lugë mjalte Pak Piper te zi 1 lugë miell ½ lugë kripë hudhër pluhur 2 lugë susam Hapat Mishin e pules e…

Speca me proshutë

Përbërësit 8 speca 8 lugë krem djathi 8 feta proshutë Hapat Pritini specat me një prerje për së gjati, me kujdes hiqni farat. Mbushini me krem djathi. Duke filluar nga fundi mbështillni me proshutë, nëpër gjatësinë e specit. Përsëriteni me…

Biskota me parmixhan dhe sallam

Përbërësit PËR RRETH 20 BISKOTA 60 gr gjalpë 135 gr tërshërë 3 vezë 60 gr djathë parmixhan 200 gr patate të shtypura 50 gr sallame kripë Hako piper Hapat o i o i o i o i o i o…

Lakror me petë të gatshme

Përbërësit 500 gr petë për pite 500 gr spinaq 250 gr djathë i fresket 200 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake) 100 margarinë 100 ml vaj 1 vezë kripë Hapat Spinacin e pastrojme,grijme dhe kriposim Shtrydhim me duar qe te leshoje…

Pasta me brokoli

Përbërësit 500 gr pasta (makarona) 500 gr brokoli 250 ml supë pule 100 ml ajkë (hopla per kuzhine) 100 gr djath parmesan piper i zi kripë Hapat Ndajme pjeset e brokolit te imtesuara dhe i shpelajme mire me uje te…

Kek me çokollatë

Përbërësit 350 gr gjalpë e zbutur 675 gr sheqer 250 ml qumësht 1 lugë gjelle lëng limoni 90 gr kakao 260 gr miell 5 vezë në temperaturë dhome 15g sheqer vanilje 1 nescafe 3n1 e perzier me 50ml ujë të…

Sandviç i shëndetshëm me avokado dhe domate

Përbërësit avokado domate djathë për shkrirje buke kuleç Hapat Qërojeni avokadon dhe largojani farën, pastaj priteni në pjesë të holla. Priteni domaten, të rrathë të hollë. Në kuleçtë e bukës të prera në mes, vendosni copat e avokados dhe domateve.…

Pogaçe me djath

Përbërësit 1 kg miell 250 gr margarinë 400 gr djath i bardhe pa yndyre Pak kripë 1 vezë 1 lugë maja birre (kvasac) 100 ml ujë të vakët Hapat Ne ujin e vaket qesim maja birren dhe leme per pak…

Mafina me kungulleshka

Përbërësit 1 filgjan miell misri 4 lugë miell gruri 200 ml qumësht 3 vezë 500 gr djath 2 kungulleshka 1 pluhur për pjekje kripë piper Hapat Kungulleshkat i grijme ne rende,I kriposim dhe I shtrydhim qe te leshojne lengun e…

Ëmbëlsirë me banane dhe biskota

Përbërësit 250 gr sheqer pluhur 250 gr gjalpë 250 gr biskota të bluara 4 molle të tharta të grimcuara pa lëvore 5 banane 4 pako krem pana (shllag) o i o i o i o i o i o i…

Tortë e zezë me Nutella

Përbërësit 350 gr çokollatë e zezë 250 gr sheqer 125 gr margarinë 60 gr miell 6 vezë GLAZURA 100 ml ajkë e ëmbël (per ëmebelsira ose krem pana-shllag) 5 lugë nutella Hapat o i o i o i o i…

Sfoljatë me çokokrem dhe krem djathi

Përbërësit 1 pete sfoljat ¼ filaxhan çaji krem djathi 2/3 filaxhan çaji çokokrem 1 vezë ujë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…