Blerta Spahiu
20760 Articles0 Comments

Somuna

Përbërësit 250 ml ujë të vakët 1 luge maja birre (kvasac) ½ luge sheqer 1 luge kripë 50 ml vaj miell sipas nevojes Hapat Maja birren e perzijem me ujin e vaket,shtojme sheqerin dhe pak miell. Shtojme miell edhe pak,…

Tortë me lemon

Përbërësit PËRBËRSIT PËR 8 PERSONA 4 vezë 200 gr sheqer 250 gr miell 1 pako pluhur paste(pecive) 1 vanillë 180 gr gjalpë 2 lemon Hapat Së pari rrahim vezët bashkë me sheqerin, pastaj shtojmë gjalipn e shkrirë, miellin, peciven, vanillen…

Kek me reçel portokalli

Përbërësit 300 gr miell 100 gr sheqer 4 vezë 230 ml kos i bardhë 100 gr Gjalpë i shkrirë 100 gr reçel portokalli maja per embelsira pak sode buke Hapat Fillojmë duke rrahur vezët se bashku me sheqerin. Shtojmë me…

Dekadancë çokollatë

Përbërësit 500 gr çokollatë 10 lugë gjelle gjalpë 1.5 lugë gjelle sheqer 1.5 lugë gjelle miell 5 vezë në temperaturë dhome pak kripë Hapat Shkrini gjalpën me çokollatën mbi një tenxhere me ujë të ngrohtë. Rrihni vezët me sheqerin deri…

Kindebueno tortë

Përbërësit petë të gatshme 1 krem vanilje 1 krem çokollatë 4 dl qumësht 1 lugë sheqer vanilje 3 dl krem pana 1 lugë nutella lajthi të bluara çokollatë KinderBueno Hapat Marrim të dy kremat, të vaniljes dhe çokollatës dhe i…

Torte me portokall dhe çokollatë

Përbërësit 6 vezë 100 gr sheqer 200 gr margarinë 3 lugë supe kakao 3 lugë miell 1 pluhur për pjekurina PËRBËRËSIT PËR KREMIN 500 ml ajkë e ëmbël 300 gr çokollatë 1 Levore portokalli Hapat Fillimisht rrahim margarinen me sheqer,pastaj…

Trifle me çokollatë

Përbërësit 150 gr çokollatë e shkrirë 350 ml ajkë e ëmbël i rrahur 30 gr çokollatë e grimcuar Hapat Së pari, përgadisni broënie-t sipas udhëzimeve të recetës, dhe lijini të ftohen. Sapo të jenë ftohur, ndani në copa të vogla…

Ëmbëlsirë kremoze

Përbërësit 6 vezë 6 lugë sheqer 2 lugë vaj 3 lugë kakao 6 lugë miell 1 pluhur për pjekje SHURUPI 100 gr sheqer 200 ml ujë KREMI 750 ml qumësht 2 pudinga vanilje 1 lugë nisheste 10 lugë sheqer 250…

Biskota me margarin

Përbërësit 200 gr miell 100 gr sheqer pluhur 125 gr margarinë e zbutur 1 vezë 1 sheqer vanilje Hapat Vezen dhe margarine duhet mbajtur jasht frigoriferit Ne nje ene qesim margarine e zbutur ne temp. ambineti, shtojme miellin,sheqerin pluhur dhe…

Tortë e shijshme dhe e shpejtë

Përbërësit PËR 8 PERSONA 4 vezë 1 gotë sheqer 1 filxhan miell 6 lugë reqel (qfarëdo reqeli) 1 lugë sode buke 1 gotë kos 1 pako pluhur paste(pecive) 1 lugë kanellë 2 lug gjelle sheqer pluhur Hapat Së pari rrahim…

Tortë e shpejtë çokolladë

Përbërësit PËR 6-8 PERSONA 400 gr çokollatë 200 gr gjalpë 5 gjalpë 1 gotë miell 1 gotë sheqer 1 vanillë Hapat Se pari marim një enë dhe vendosim në zjarr me pak ujë në të, sipër hedhim një pjatë dhe…

Bryreçka me Nutella në tigan

Përbërësit 250 gr miell 30 gr sheqer 120 ml ujë 25 ml vaj luledielli 1 lugë maja per embelsira pak kripë Nulella sheqer pluhur Hapat Për të përgatitur byreçkat bashkojmë në një tas miellin, sheqerin, pak kripë dhe majanë. Shtojmë…

Kek me proshutë dhe ullinj

Përbërësit 3 vezë 70 gr djathë parmixhan 80 ml vaj ulliri 220 ml qumësht 300 gr miell 1 lugë kafeje maja 1 lugë kafeje sheqer 50 gr ullinj pa bërthamë 100 gr djath që shkrin Hapat Në një enë të…

Katrore çoko-banane

Përbërësit 2 vezë 250 ml uje te ngrohte 120 ml qumësht 120 ml vaj 3 banane 1 lugë extrakt vanile ose arome vanilje 400 gr sheqer 275 gr miell 75 gr kakao 1 lugë e vogël sodë bikarbone 1 lugë…

Tavë pule me kërpudha dhe spinaq

Përbërësit PËR 5 PERSONA 800 gr mish pule 1 qepë 400 gr spinaq 2 patate 6 ullinj 400 gr kërpudha 2 thelbinjë hudhër 1 kubë supë 2 gota ujë 200 gr djathë kripë piper vaj Hapat Coptojmë mishin e pulës…

Torta e nënës

Përbërësit PËR 12 PORCIONE PËR BRUMIN 2 vezë 14 lugë miell 14 lugë sheqer 14 lugë vaj 14 lugë kos 1 lugë sode buke 1 pako vanillë reqel (opcionale dredhëze, molle, pjeshke) PËR KREMEN 600 gr ajkë e ëmbël 2…

Gurabia me sherbet

Përbërësit 250 gr margarinë 2 vezë 2 filgjan vaj 2 filgjan grize 2 lugë uthull 1 pluhur për pjekje 2 sheqer vanilje miell sipas nevojes SHERBETI 5 filgjan sheqer 6 filgjan ujë lajthia rrush, arra, fistek etj sipas deshires per…

Tavë patatesh me mish dhe mushkëri

Përbërësit PËRBËRSIT PËR 7 PERSONA 350 gr mushkëri (viqi ose pule) 800 gr mish (viqi ose pule) 100 ml vaj 3 kokë qepë 2 domate 500 gr patate 2 gota ujë kripë vegete Hapat Së pari coptojmë copët e mishit…

Tavë patatesh në tigan

Përbërësit PËR 2 PERSONA 3 patate 1 kokë qepë 5 vezë vaj kripë Hapat Pastrojmë patatet dhe qepët, i coptojmë ato, dhe i fërgojmë në një tigan me vaj të nxehtë, fillimisht për 10 minuta i fërgojmë në temperaturë të…

Kifle me arra

Përbërësit 210 gr margarinë 70 gr sheqer 2 sheqer vanilje 100 gr arra të bluara ½ lëvore limoni 1 vezë 300 gr miell 1 pluhur për pjekje 1 lugë lëng limoni sheqer pluhur Hapat Perziejme margarine me sheqerin dhe sheqer…

Katrore me sherbet

Përbërësit 4 vezë 200 gr sheqer 200 gr margarinë 200 gr grize 2 luge miell 250 ml kos ½ pluhur për pjekje SHERBETI sheqer 750 ml ujë 1 sheqer vanilje Hapat Ne nje ene perziejme vezet em sheqerin derisa te…

Tavë me oriz dhe spinaq

Përbërësit PËR 5 PERSONA 750 gr spinaq 100 gr djathë 300 gr oriz 3 gota ujë vaj piper kripë Hapat Ziejmë sipnaqin me ujë të kriposur, e kullojmë dhe e coptojmë Në një tigan vendosim vajin dhe orizin në të,…

Tavë me pallaqinka dhe mish të grirë

Përbërësit 8 krepa(pallaqinka) 2 qepë 250 gr mish të grirë 2 domate 200 gr djathë 2 thelbinjë hudhër kripë Piper te zi Hapat Coptojmë 1 qepë, dhe e fërgojmë në një tigan, pastaj heqim lëkurën e një doamteje coptpjmë, dhe…

Panine me proshutë dhe filadelfia

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 1 PERSON 1 panine të zezë ose të bardhë Pak djathë filadelfia 3-4 gjethe sallate 2 feta proshutë 2 feta avokado Hapat Përgatitja e panines është fare e thjeshtë. Mjafton të pastroni dhe prisni gjithë përbërësit në…

Supë me patate dhe salmon

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA 2 patate 1 pras 750 ml lëng lëng zarzavatesh i valuar (i përgatitur me dado vegjetale) 500 ml qumësht me yndyrë koper e freskët 3 lugë lëng limoni lëng limoni 150 g r salmon i…

Pulë me petë

Përbërësit 1 pulë (përafërsisht 1,5 kg) 250 gr petë 100 gr gjalpë 150 gr qepë 1 lugë majdanoz i grirë piper i kuq kripë Hapat Pulën e lajmë dhe e ziejnë në një sasi sa më të vogël uji, të…

Lakror

Përbërësit 1/2 kg petë të gatshme 1 kokë lakër turshi djathë 150 gr oriz i zier vaj kripë piper i zi Hapat Lakrës ia heqim koçanin dhe e presim në copë të imëta. Në tiganin në zjarr hedhim vaj dhe…

Role susami me djathë

Përbërësit 2 copë mish të bardhë 200 gr djathë 3 vezë vaj 150 gr miell 200 gr thërrmija buke 60 gr susam 100 g majoneze 2 dl ajkë 3 tranguj turshi 2 thelpinj hudhre erëza përzierje Hapat Të dy copat…

Tortë e zezë magjike

Përbërësit 3/4 filxhan miell të zakonshëm 2 filxhan sheqer 3/4 kakao pluhur e pa ëmbëlsuar 2 lugë çaji sode buke 1 lugë çaji pluhur për pjekje 1 lugë çaji kripë 2 vezë 1 filxhan kafe e fortë 1 filxhan dhallë…

Galetë milionerësh

Përbërësit PËR BRUMË 125 gr miell 125 gr gjalpë e pakripë, e zbutur dhe e copëtuar 50 gr sheqer për ngrirje PËR KARAMELEN 125 gr sheqer të lëngët 75 gr shurup të artë 250 ml krem të rrahur 1/2 lugë…

Pitalka shtëpie

Përbërësit 600 gr miell 300 ml ujë të vakët 6 lugë vaj 1 lugë sheqer 1 lugë e vogël kripë maja birre (kvasac,brum bukve etj) Hapat Ne nje ene qesim ujine vaket,maja birren,ssheqerin dhe leme te fermentohet Miellin e perziejme…

Kifle të rrumbullakta

Përbërësit 2 të verdha veze 2 lugë sheqer 1 lugë e vogël kripë 1 gotë uji vaj 1 gotë ujë të vakët 1 lugë kfasac 1 lugë sheqer 1 lugë e vogël kripë 2 gota qumesht te vaket miell sipas…

Tavë me kërpudha

Përbërësit PËR 3 PERSONA 800 gr kërpudha të freskëta 2 qepë të kuqe 3 domate 5 fije magdanoz 100 gr djathë 4 lugë miell 1 gotë ajkë kripë vaj Hapat Kërpudhat dhe qepët i coptojmë në pjesë të vogla, i…

Tavë me kungulleshka dhe patate

Përbërësit PËR 6 PERSONA 3 kungulleshka 8 patate 250 gr djathë 3 thelbinjë hudhër 1 filxhan kafeje magdanoz 1 lugë kripë 1/2 lugë Piper te zi 4 vezë 2 gota qumësht 2 lugë miell Hapat Pastrojmë perimet, dhe i coptojmë…

Tortë e lehtë me kakao dhe çokollatë

Përbërësit 10 lugë miell 10 te verdha te vezes 10 lugë sheqer 1 pluhur paste(pecive) 3 lugë kakao Hapat I përziejmë të gjithë përbërësit me mikser dhe i hedhim në tepsi dhe më pas e fusim në furrë për t’u…

Ëmbëlsirë me portokall

Përbërësit 2 gota miell Finnesa 1 portokall i ngrirë 100 gr çokollatë 1 filxhan sheqer 1 lugë çaji sode buke 2 lugë kakao 1,5 gotë qumësht Hapat Përziejmë qumështin, sheqerin, sodën e bukës, miellin Finnesa dhe kakaon. Pastaj masën e…

Roladë zvicerane me çokollatë

Përbërësit PËR TORTËN 6 vezë të ndara 70 gr sheqer pluhur 60 gr kakao PËR FILLIN 225 gr sheqer pluhur 85 gr gjalpë në temperaturë dhome 1 lugë e madhe ujë 40 gr kakao i situr Hapat PËRGADITJA PËR TORTËN…

Tortë çokollatë

Përbërësit 5 vezë 5 lugë sheqer 50 gr margarinë 5 lugë miell 2 lugë kakao 1 pluhur për pjekje 50 gr Cokollate e grire ne rende SHURUPI 300 ml ujë 300 gr sheqer KREMA 500 ml qumësht 6 lugë sheqer…

Rolatë e shpejtë me kokos

Përbërësit 150 gr biskota 150 gr kokos 50 gr margarinë 200 gr sheqer 100 ml qumësht GLAZURA 120 gr çokollatë për zierje 50 gr margarinë 2 luge vaj Hapat Biskotat i bluajme soe i marim te bluara. Shtojme kokosin,margarine e…

Pitalke e shpejtë

Përbërësit 500 gr miell 250 ml ujë të vakët 1 lugë e vogël kripë ½ lugë e vogël sodë bikarbone Pak uje të ftohet Hapat Soden bikarbone e tretim ne pak uje te ftohet. Ne nje ene qesim miellin e…

Speca të mbushur me djathë

Përbërësit PËR 4 PERSONA 8 speca te kuq 400 gr përshutë 2 vezë 400 gr feta djath 200 gr djathë të bardhë 1 kokë qepë vaj kripë Piper te zi Hapat Nxejmë vajin në një tigan dhe fërgojmë qepët, pastaj…

Supë me spinaq

Përbërësit 2 patate 2 qepë 2 thelbinjë hudhër vaj 400 ml lëng mishi (ose kube supe) 300 gr spinaq Hapat Së pari coptojmë patatet, qepët dhe hudhrat Marim një tigan me pak vaj në të, pastaj vendosim perimet e coptuara…

Ravani

Përbërësit 10 vezë të freskëta fshati 10 lugë sheqer 10 lugë miell PËRBËRËSIT PËR SHERBETIN 1 kg sheqer 5 gota ujë 1 qeskë sheqer vanilje 4 rrathë të hollë limon Hapat Sherbeti pasi të vllojë të vlojë, vazhdon zierjen edhe…

Kek me arra

Përbërësit 3 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë vaj ulliri 1 gotë miell 1 gotë qumësht 1 luge gjelle kakao 1 filxhan kafeje arra Cokollate garnitur sode buke çokollatë garnitur Hapat o i o i o i o i o…

Ëmbëlsirë me kokos

Përbërësit PËRBËRËSIT PER 4 PERSONA 100 gr thërrmija buke 1/2 qumësht 80 gr sheqer 2 limona të gjelbër 3 vezë 1/2 lugëze sodë bikarbone 50g kokos vaj për fërgim 2 dl qumësht kokosi 1 dl ajkë 50 gr sheqer të…

Tortë milka

Përbërësit 1 lt qumësht 10 lugë sheqer 3 puding vanilje 300 gr çokollatë milka 100 gr çokollatë milka e bardhe 500 ml ajkë e ëmbël 100 gr biskota plazma Hapat Ne 200 ml qumesht te ftohet perziejme pluhurin e pudingave,sheqerin…

Sallatë me lakër dhe karrotë

Përbërësit PËR 4 PERSONA 500 gr laker e fresket 2 karrota 1 grusht magdanoz 1-2 lugë uthull sallate 4 lugë vaj kripë Hapat Së pari pastrojmë perimet Pastaj marim lakren dhe karrotat i prejmë në rende Coptojmë magdanozin Shtojmë, uthull,…

Sarme me gjethe spinaqi

Përbërësit 0.5 kg mish te bluar 30 gjethe spinaq 3 kokë qepë 1 gotë oriz 250 gr gjalpë 2 lugë piper i kuq 2 gota ujë 1 gotë ajkë kripë Piper te zi Hapat Në një tigan vendosim qepët e…

Super-tost

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 1 SUPER TOST 2 feta buke 1 vezë 2 feta proshutë sallatra sallatë të ndryshme 1 fetë djathë pice sallame pikant salcë sipas dëshirës Hapat Pasi të keni pastruar e prerë sallatat, lërini gati për fazën e…

Tortëza me petë dhe luleshtrydhe

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 12 COPË 3 peta sfoliatë 1-2 lugë miell 200 ml pana 2 fletë xhelatinë 3 lugë gjelle sheqer 1 paketë vanilje 100 gr krem maskarpone 3 lugë gjelle sheqer pluhur 6 luleshtrydhe 400 gr thjerreza Hapat o…

Çorba me mish të grirë

Përbërësit PËR 6 PERSONA 450 gr mish viçi i grirë 300 gr rriska mishi të gjera 3 karrota të prera në katrorë 2 rrënjë majdanoz të prerë në rrathë 2 degëza selinoje 1 qepë 2 thelpinj hudhre 550 g r…

Tortë amerikane me mollë

Përbërësit PËR TAVË ME DIAMETËR AFËRSISHT 25/26 CM 350 gr miell 150 gr gjalpë i ftohtë i prerë në kubikë 70 ml ujë shumë i ftohtë, nga frigoriferi 1 majë thike kripë 1 majë luge kafeje sodë për ëmbëlsira 1…

Mini sandwiches

Përbërësit ajkë djath tranguj përshutë domatina buke me ullinjë Hapat Përshuta grimcohet ne kube dhe përzihet me ajkë dhe djathë pastaj lyhen riskat e bukës me ullinjë dhe ju vendoset nga një copë domatin dhe servohen.. Sosi i bardhe ajkë,djathë…

Tost dietal

Përbërësit 2 pjesë buke e zeze Pak djath me pak yndyre 2 lugë ajvar Pak lakër sallate te kuqe 1 pjesë përshutë ose mundet edhe pa te Hapat Njeren pjese te bukes se zeze per tost e lyejme me krem…

Tortë moka

Përbërësit 5 vezë 110 gr sheqer 80 ml vaj 80 ml ujë 1 sheqer vanilje 110 gr miell 30 gr kakao KREMI 6 te verdha te vezes 200 gr sheqer pluhur 3 luge nesskafe 500 ml ajkë e ëmbël (shllag,…

Qofte me magdanoz

Përbërësit 0.5 kg mish te bluar 1 qepë 2 vezë 1 gotë magdanoz 1/2 buke bajate 1 lugë e mesme kripë 1/2 lugë qaji piper i kuq Piper te zi vaj Hapat Së pari coptojmë qepën imët, pastaj marim buken…

Qofte me mish pule dhe presh

Përbërësit 1.5 kg mish pule të bluar 1.5 qepë 2 vezë 1 preshë 3 lugë miell 1 lugë e mesme kripë 1 lugë vegete Piper te zi vaj miell për pjekje Hapat Së pari coptojmë qepën imët, pastaj marim buken…

Tortë kremoze monte

Përbërësit 5 te bardha te vezes 6 lugë sheqer 4 lugë miell 150 gr lajthia 300 gr eurokrem (nutelle) KREMI 800 ml qumësht 4 lugë sheqer 5 te verdha te vezes 2 puding vanilje 100 gr çokollatë për zierje 250…

Tortë me kremoze me portokall

Përbërësit 4 vezë 4 lugë sheqer 2 lugë vaj 4 lugë miell 2 lugë kakao 1 pluhur për pjekje KREM ÇOKOLLATË 250 ml +150 ml ajkë e ëmbël 250 gr çokollatë 50 ml lëng portokalli KREM AJKE 250 gr Krem…

Pica me patëllxhan

Përbërësit 1 patellxhan 1 lugë kripë 5 lugë vaj 1 lugë Piper te zi 1 gotë djathë 1 gotë magdanoz 5 thelpinje hudher 1 gotë salce domatesh 2 gota domate të fresket 1 lugë Rigon Hapat Së pari marim patëllxhanin…

Pure patatesh me gjelle patatesh

Përbërësit PËRBËRSIT PËE 5 PERSONA: 600 gr patate 350 gr domate 2 kokë qepë 8 gota sos domatesh 2 kubë supë majdanoz Piper te zi kripë 1.5 liter ujë 2 lugë vaj Hapat Në një enë më ujë të nxehtë,…

Role me kanellë

Përbërësit 300 ml qumesht te vaket 20 gr maja birre (kvasac) 3 lugë sheqer 100 ml vaj 600-700 gr miell 10 lugë marmelatë kajsie 1 qese kanellë (cimet) 100 gr arra të bluara SHURUPI 300 ml qumësht 150 gr sheqer…

Role me salsiçe

Përbërësit 3 vezë 200 ml kos 200 ml qumësht 200 ml vaj 30 gr miell 1 lugë kripë 500 gr petë për pite 800 gr salsiçe të freskëta 1 vezë Hapat Perzijem vezen,kripen,kosin,vajin,qumeshtin dhe miellin. Petet per pite i shtijme…

Mishë pule i fërguar me qepë

Përbërësit 2 gjoks pule 2 kokë qepë 4 lugë vaj 1 lugë Rigon 5 lugë gjelle ajkë kripë vegete Hapat Së pari coptojmë mishin e plues në kubë, e vendosim me një enë, pastaj shtojmë krypë, rigon dhe vegetë sipas…

Pallaqinka me karrotë, magdanoz dhe pure patatesh

Përbërësit 3 gota pure patatesh 2 gota djathë mozarella 1 karrote 1 vezë 1\4 gotë miell 2 lugë gjelle magdanoz Hapat Së pari grijmë karroten dhe djathin në rende. Coptojmë magdanozin Pastaj në një enë vendosim të gjithë përbërsit një…

Ëmbëlsira me bajame dhe çokollatë

Përbërësit PËR 12 PORCIONE 300 gr çokollatë 4 vezë 1 pako sheqer vanilje 0.04 gr kripë 150 gr gjalpë i butë 100 gr sheqer 150 gr bajame të bluara 50 gr rrush 1 luge qaji pluhur paste(pecive) 35 gr miell…

Pite me mish

Përbërësit 1 paketim petë të gatshme per pite 500 gr mish i bluar 3 qepe te njoma kripë piper vegete 100 ml ujë 100 ml vaj 1 vezë 200 ml qumësht Hapat Qepet i grijme imet,dhe fergojme ne tigan me…

Rolatë franceze

Përbërësit 80 gr miell 140 gr sheqer pluhur 3 vezë 1 pluhur për pjekje 1 sheqer vanilje KREMI 300 gr çokollatë për zierje 240 ml ajkë e ëmbël (per embelsira) 50 sheqer pluhur Hapat Ndajme te bardhat ng ate verdhat…

Pasta me përshut dhe djathë

Përbërësit PËRBERESIT PËR 2 PERSONA 1 qepë 100 gr përshutë 2 karrota 1 gotë bizele (opcionale) 1 lugë vaj 200 gr pasta 3 gota ajkë 1 gotë ujë 1 kubë supë pule ose viqi kripë vegete magdanoz Hapat 1Se pari…

Pulë e pjekur me brokoli dhe kërpudha

Përbërësit PËR 6 PERSONA 6 copa mish pule (preferohet gjoksi) 250 gr kërpudha 250 gr brokoli 1 gotë magdanoz 1 gotë verë e bardhë (opcionale) 150 ml ajkë e ëmbël 1/2 lugë biber të zi kripë vaj vegete Hapat Së…

Mufin me spinaq dhe salçiçe

Përbërësit 300 gr miell 2 vezë 1 gotë kos 1/2 luge maja birre spinaq 200 gr salcice 100 gr djathë cheddar 150 gr kripë 150 gr piper vaj ulliri Hapat Në një enë, rrahim vezët me miellin dhe shtojmë majanë…

Pastiço me perime dhe sallam

Përbërësit 2 vezë 400 gr makarona spageti qumësht 1 Spec të kuq 300 gr sallame 100 gr djathë pekorino vaj ulliri kripë piper Hapat Ziejmë pak makaronat sa të nisin të zbuten. I kullojmë dhe i hedhim në tavën ku…

‘Mousse’ çokollatë

Përbërësit 200g çokollatë me 60% kako 1 portokall 2-3 lugë gjelle kafe e fortë 6 vezë në temperaturë dhome, të ndara Pak kripë Hapat Përzini çokollatën, lëkurën e limonit dhe kafenë në një enë mbi një tenxhere me ujë në…

Ëmbëlsira me bajame dhe çokollatë

Përbërësit PËR 12 PORCIONE 300 gr çokollatë 4 vezë 1 pako Sheqer vanille 0.04 gr kripë 150 gr gjalpë i butë 100 gr sheqer 150 gr bajame të bluara 50 gr rrush 1 luge qaji pluhur paste(pecive) 35 gr miell…

Ëmbëlsirë me arra

Përbërësit 5 vezë 5 lugë sheqer 2 luge miell 1 lugë kakao 3 lugë arra të bluara 1 pluhur për pjekje KREMI 500 ml qumësht 3 luge sheqer 3 luge miell 125 gr margarinë 100 gr sheqer pluhur arra të…

Katrorë çokollatë

Përbërësit 5 vezë 5 lugë sheqer 3 lugë miell 5 lugë kakao 1 pluhur për pjekje KREMI 200 gr çokollatë për zierje 400 ml ajkë e ëmbël 3-4 lugë rum për aromë Hapat Ndajme te bardhat nga ate verdhat e…

Kuleqë djathi

Përbërësit BRUMI PËR 10 KULEQË 400 gr miell 180 ml qumësht 2 vezë 100 gr margarinë ose gjalpë 1 lugë kripë 100 gr djathë 1 pluhur paste(pecive) 5 lugë gjelle ujë Hapat Përziejmë miellin më peciven dhe krypen, shtojmë margarinen…

Mish pule i përgaditur shpejtë dhe shijshëm

Përbërësit 2 gjoks pule 1 gotë miell 1 gotë prezla 2 vezë kripë piper i zi Hapat Marim gjoksin e pules dhe e ndajmë në pjesë të vogla, i rendisim në dërrasë, sipër i mbulojmë me plastmas, dhe i shtypim…

Tortë shah

Përbërësit 2 vezë 2 pluhur paste(pecive) 15 lugë të gjelles vaj 20 lugë të gjelles qumësht 10 lugë të gjelles sheqer sipas nevojes miell kakao çokollatë Hapat PERGATITJA PER PETEN E PARE I hedhim dy veze i perziejm mir pastaj…

American Pancakes

Përbërësit 3 gota qumësht 3 vezë 3 lugë të mesme sheqer 1 lugë të mesne kripë 1 lugë sodë bikarbone 1 gotë vaj Hapat I perzien mire dhe fillon e shton miellin, ne miell dhe gjysme pluhur per pjekje(pecive)….i shton…

Tortë me biskota

Përbërësit 1 kg biskota (Bevita) 200 gr margarinë 2 gota të ujit sheqer 2 gota të ujit qumësht 2 lugë të gjellës kakao 2 lugë të gjellës kokos 2 gatimi çokollatë (të bardha) të copëtuara Rrush te thate arra të…

Ëmbëlsirë e shpejtë me kokos

Përbërësit 3 vezë 12 lugë gjelle sheqer 12 lugë qumësht 12 lugë miell 12 lugë kokos 12 lugë grize 1 pluhur për pjekje marmelatë sipas deshires SHURUPI 3 gota ujë 2 gota sheqer Hapat Perzihen vezet me sheqerin. Shtohen te…

Ëmbëlsirë Maxi Kinder

Përbërësit 6 vezë Pak kripë 5 lugë ujë 6 lugë sheqer 4 lugë vaj 6 lugë miell 1 pluhur për pjekje 2 lugë kakao KREMI 500 ml ajkë e ëmbël 1 lugë mjalte 2 lugë qumësht GLAZURA 120 gr çokollatë…

Kremë kafe me liker

Përbërësit PËRBERESIT PËR 4 PERSONA 3 lugë kafe turke 250 gr gjalpë 1 te verdha te vezes 1 vanillë 1 lugë liker 100gr sheqer Hapat Së pari ziejmë kafen, por kujdes mos vendosni sheqer në të Në një enë përziejmë…

Krepa me përshutë, djathë dhe vezë

Përbërësit PËR BRUMIN 1/2 gote ujë të vakët 1 gotë qumësht 4 vezë 4 lugë gjalpë 1 gotë miell 1 lugë sheqer 1 lugë kripë PËR MASËN 1 vezë 2 lugë mustardë (opcionale) 150 gr përshutë 10 lugë ajkë ose…

Makarona në furrë

Përbërësit 500 gr makarona 300 gr mish të grirë 1 lt salcë 1 qepë 1 karotë 2 lugë vaj djathë parmixhano 1 dege selino kripë piper SALCA BESHAMEL 1 lt qumësht 100 gr gjalpë ose margarinë 100 gr miell kripë…

Mëngjes me speca dhe vezë

Përbërësit 1-2 speca të mëdhenj 2 kokrra vezë 3 lugë gjelle vaj ulliri kripë piper koper Hapat Hedhim në tigan pak vaj (ose gjalpë). Presim specat në rrathë të mëdhenj me trashësi 1 cm. Vendosim në tigan copat e specit…

Salcë me kërpudha

Përbërësit 500 gr kërpudha 250 ml ajkë neutrale per zierje 1 qepë 1 lugë mustardë vaj Krip piper vegete magdanoz Hapat Se pari grijme qepen ne pjese sa me te imta,kurse kerpudhat ne fleteza te holla Magdanozin e grijme imet…

Biskota me vanilje

Përbërësit 500 gr biskota bevita 1 lt qumësht 12 lugë sheqer 1 sheqer vanilje 2 pudinga vanilje 100 gr cokollate e bardhe 200 gr margarinë 2 qese krem pana (shllag krem me shije cokollate) Hapat Biskotat i thyejme ne copeza…

Gjellë me patate dhe vezë

Përbërësit PËRBERESIT PËR 8 PERSONA 1.5 kg patate 1 kokë qepë 2 karrota 1 vezë 1 filxhan magdanoz 1 spec djathë sipas nevojes ujë sipas nevojes kripë piper Hapat Në një tenxhere me vaj të nxehtë, fërgojmë qepët e coptuara,…

Gjoks pule i pjekur në furrë

Përbërësit 1 gjoks pule 3 lugë vaj 3 lugë vegete 1 lugë Piper te zi penjë kuzhine Folie alumini Hapat Marim mishin e pules, e vendosim në një enë, dhe në të vendosim vaj, vegetë sipas shijes, piper të zi,…

Torta “Mimoza”

Përbërësit PËR PANDISPANJËN 5 vezë 25 gr niseshte 125 gr sheqer 1 qeskë vanilje 100 gr miell PËR KREMIN ½ litër qumësht 50 gr miell 1 bustinë me vanilje 200 gr panë qumështi 4 të verdha veze ananas në shurup…

Mijëfletësh i thërrmuar me fruta pylli

Përbërësit PËR 4 PERSONA 1 lt qumësht 6 vezë 10 lugë gjelle sheqer 120 gr miell ½ lt pana 250 gr fruta pylli lekure limoni 250 gr petë sfoliatë 100 gr sheqer pluhur Hapat PËRGATITJA E KREMIT CHANTILLY Vëmë për…

Makarona integrale me ton dhe borzilok

Përbërësit 120 gr makarona integrale 2 domate të pjekura 2 qepë të kuqe të grira 160 gr peshk ton konservë të kulluar mirë nga vaji, 1 lugë vaj borzilok piper Hapat Skuqeni qepën në një tigan me vaj që nuk…

Sfoliat me brokoli dhe salsiçe

Përbërësit SASIA E PËRBËRËSVE VARET NGA NUMRI I BYREÇKAVE QË DONI TË BËNI petë të gatshme sfoliatë brokoli salsiçe të freskëta djathë të bardhë vaj ulliri kripë piper Hapat Petën e madhe të sfoliatës, e presim në disa petë të…

Gjellë pule me miell misri

Përbërësit PËR 6 PERSONA 1 pulë (ose copë gjoks pule) 2 kokë qepë 2 domate 1 kubë supë pule 2 lugë gjelle miell misri 4 lugë vaj 2.5 gota ujë kripë vegete Hapat Së pari pastrojmë pulen, largojmë lekurën prej…

Gjellë pule me qumësht

Përbërësit PËR 4 PERSONA 500 gr mish pule 2 karrota 1 spec jeshil 1 qepë 1 lugë gjalpë 1 gotë qumësht 2 gota ujë 1 tubë kadaif supe fleta qepe të njomë fleta qepe të njomë (opcionale) 3 lugë vaj…

Qofte me mish pule dhe kërpudha

Përbërësit 300 gr mish pule 200 gr kërpudha shampinjon qepë të reja buke 2 vezë kripë piper miell thërrmija buke Hapat Mishin e pulës e zieni, ia hiqni kockat dhe e bluani në blender bashkë me qepën. Kërpudhat i grini…

Ëmbëlsirë e lehtë me kakao

Përbërësit 150 gr margarinë 2 vezë 1.5 gotë sheqer 150 ml qumësht 1 pluhur për pjekurina 1 vanil sheqer 3 lugë gjelle kakao 2 gota miell PËRBËRËSIT PËR GLAZURËN 50 gr margarinë 2 lugë të vogla nesskafe 2 lugë kakao…

Gjellë me qepë, ullinjë dhe pulë

Përbërësit 1 pulë e vogël (apo dhe kaqika të gatshëm) 500 gr qepë 15 kokrra ullinj 6 thelbinjë hudhër 2 domate 100 ml vaj 2 lugë miell 2 gota ujë 1 lugë piper i kuq 1/2 luge Piper te zi…