Blerta Spahiu
20760 Articles0 Comments

Bukë focaccia me rozmarinë

Përbërësit 450 gr miell 1 lugë e mesme sheqer 1 lugë e mesme Krip 1 lugë e mesme tharme buke 250 ml ujë 2 lugë të mesme vaj vegjetal 1 vezë 3 lugë të mesme vaj ulliri 1 lugë e…

Akullore me pjeshkë

Përbërësit 4 pjeshka 120 gr sheqer 1 lemon 150ml ujë Hapat Ziejmë sheqerin me ujë për 5 minuta, pastaj e lëm siupin që të ftohet. Pastaj në një enë vendosim pjeshkët e qëruara, i miksojmë ato, menjëherë shtojmë lëngun e…

Biskota kokosi

Përbërësit 3 vezë 1.5 gotë sheqer gjysem lemon 300 gr kokos 1 pako vanillë Hapat Rrahim vezët, pastaj ngadalë shtojmë sheqerin, kokosin, i përziejmë përbërsit, dhe në fundë shtojmë vanillen dhe lëngun e gjysëm lemonit, parpë dhe për pak minuta…

Tortë e shpejtë

Përbërësit 3 vezë 5 luge sheqer 2 luge grize 2 luge kakao 9 luge qumësht 6 luge miell SHURUPI 400 ml qumësht 3 luge sheqer 1 sheqer vanilje krem pana

Tortë çokollatë

Përbërësit 1 filgjan nesskafe sheqer 2 filgjan miell ½ pluhur për pjekje ¼ filgjan kakao 2 vezë ¾ filgjan qumësht 125 gr margarin e shkrire 180 gr çokollatë e zezë 1/3 filgjan ajkë e ëmbël Hapat Ne nje ene qesim…

Kërpudha me vezë

Përbërësit 500 gr kërpudha 4 lugë vaj 4 vezë të ziera 80 gr djathë Krip piper spec djegës Hapat Përgatitja e tyre nis me pastrimin e kërpudhave nëse ato janë të freskëta, pastohen dhe grihen me fletëza të holla, ndërsa…

Gjellë me patate dhe kërpudha

Përbërësit PËR 7 PORCIONE 500gr kërpudha 3 patate 2 karrota 1/2 preshi 1 gotë oriz 2 speca 2 grushta magdanoz Krip piper i zi vaj Hapat Fillimishtë pastojmë të gjitha perimet, pastaj i coptojmë Nxejmë vajin në një tenxhere, vendosim…

Biskota integrale

Përbërësit PËR 12 BISKOTA 50 gr gjalpë 125 gr sheqer 1 vezë 1/2 pluhur paste(pecive) 1 gotë tërshërë 2 lugë susam 70 gr kokos 40 gr çokollatë Hapat Së pari miskojmë gjalpin dhe sheqerin, pastaj shtojmë vezët Sitim miellin dhe…

Gjellë me perime dhe mish viqi

Përbërësit 400 gr mish viqi 3-4 kokrra qepe te bardha 3 karrota 2 patate 150ml salce domatesh ose hajvar piper i zi vaj miell kripë erëza të tjera ujë pak magdanoz Hapat Marim mishin dhe e prejmë në copa mesatare,…

Roladë me biskota të bluara

Përbërësit qumësht 1 pako biskota të bluara 1 mak banane Hapat Në një enë, perziejmë makun (i hidhni mak sa të doni) me biskotat e bluara dhe i hedhim qumësht derisa të fitohet një masë homogjene. E shtrijmë në një…

Tortë tunel

Përbërësit PËRBERSIT PËR PJESEN E BRENDSHME 250 gr arra të bluara 200 gr biskota të bluara 200 ml qumësht 8 luge sheqer 125 gr margarinë marmelatë PËRBERSIT PËR SHTRESËN E BARDHË 6 te bardha te vezes 6 luge sheqer 100…

Tortë pa pjekje-20 minuta

Përbërësit 1 lt qumësht 4 pudinga vanilje 330 gr sheqer 250 gr margarinë 200 gr biskota të bluara 200 gr kokos 200 gr arra 2 qese krem pana Hapat Nga 1 l qumesht ndajme nje gote,kurse pjesen tjeter me sheqerin…

Akullore me fruta të freskëta

Përbërësit 55 gr sheqer 115 gr ujë 1 Kivi 1 pjepër i vogël Hapat Ziejmë sheqerin me ujë, në temperaturë të ulët, derisa të krijojmë sirup. Kivin e pastrojmë, dhe e fusim në blender, e miksojmë derisa të fitojmë pure…

Biskota çaji

Përbërësit PËR 30-40 BISKOTA 150 gr gjalpë 140 gr sheqer 1/2 gote qumësht 1 lemon (vetëm lëvorja) 300 gr miell 1 te verdha te vezes çokollatë e shkrirë Hapat Në një enë, vendosim në zjarrë gjalpin dhe e shkrijmë, pastaj…

Supë me kërpudha

Përbërësit 7-8 kërpudha vaj ulliri 1 koke qepe e kuqe 1 vezë 3 lugë jogurt 2 lugë brokoli pluhur hudhre koper erëza knor Hapat Të gjithë përbërësit zihen së bashku, përveç vezës dhe jogurtit që përzihen së bashku dhe shtohen…

Tost dietik integral me gjethe selinoje

Përbërësit 2 lugë gjelle gjalpë kikirikësh 2 feta buke integrale 1 filxhan selino e prerë hollë 1 lugë çaji lëng limoni 1 lugë gjelle vaj ulliri Krip, piper Hapat Përhapni gjalpin e kikirikut mbi 2 fetat e bukës. Përgatisni salcën…

Tavë me spinaç dhe patate

Përbërësit 5 patate te medha 300 gr spinaq 1 luge melmesa vegetë 50 ml vaj 1 luge miell 300 ml qumësht 200 ml ujë pak kripë pak piper Hapat Patatet i qerojme dhe grijme ne feta te rrumbullakta Patatet e…

Mafina me spinaç

Përbërësit vezë 1 luge e vogel kripë 400 ml kos 100 ml vaj 1 pluhur për pjekje 250 gr miell misri 200 gr djath 200 gr spinaq Hapat Perziejme vezet, shtojme kripen,vajin,kosin dhe perziejme mire. Shtojme miellin e misrit te…

Embëlsirë akullore

Përbërësit 3 gota ajkë e ëmbël (hopla per embesira) 5 lugë mjalte 2 lugë gjalpë 2 lugë ekstrakt portokalli opcionale dhe levorja e portokallit 50gr bademe të grira pcionale: kikirikë, arra etj Hapat Në një enë i vendosim të gjithë…

Musaka me lakra

Përbërësit PËR 6 PORCIONE 1 kokë lakër 500 gr mish të grirë lëng limoni 1 kokë qepë 100 gr oriz 3 domate speca te kuq 1 grusht magdanoz 2 thelbinjë hudhër 3 vezë 300 ml qumësht 2 lugë miell kripë…

Katrorë- ëmbëlsirë me ujë

Përbërësit 12 luge sheqer 20 luge miell 1 pluhur për pjekje 1 luge e vogel sodë bikarbone 400 ml ujë 8+4 luge arra të bluara 4+4 luge marmalate sipas dëshires Hapat Furren e ngrohim ne 200 grade Ne nje ene…

Monte puding

Përbërësit 2 lt qumësht 2 puding çokollate 2 puding vanileje 10 lugë sheqer pak arra opsionale Hapat Të dyja pudingat i ziejmë në të njëjtën mënyrë, veqse në enë të ndara. Në një tenxhere ziejmë 800ml qumësht, me 200ml qumësht…

Kek me fruta mali

Përbërësit 1.5 gota miell 1/2 pluhur paste(pecive) 1 lugë sode buke 300 gr fruta mali të ngrira 1 gotë sheqer 1 gotë vaj 1 gotë qumësht 1 gotë kos 2 pako vanillë Hapat Sitim miellin pastaj në të shtojmë soden…

Ëmbëlsirë me biskota jaffa dhe fletë obllande

Përbërësit 2 flete obllande 400 ml qumësht 400 gr sheqer 100 gr çokollatë 250 gr margarinë 100 gr lajthi të bluara ose kokos 500 gr biskota të bluara 3 pako jaffa biskota Hapat Qumeshtin e vlojme,shtojme sheqerin,margarine dhe cokollaten per…

Ëmbëlsirë karamelë

Përbërësit 4 vezë 4 luge biskota të bluara 2 luge kakao 400 gr sheqer 4 luge sheqer 600 ml qumësht 1 puding çokollate 200 ml ajkë e ëmbël 60 gr margarinë Hapat Perziejme te bardhat e vezes me 200 gr…

Bukë integrale pa fryres

Përbërësit PËR PJESËN E PARË 5 kg miell integral 5 lt ujë të vakët 1 luge mjalte PERBERSIT PER BUKEN 500 gr miell gruri 500 ml ujë të vakët 4 luge te vogla kripë arra fistek fara lani fara luledielli…

Tavë patatesh me djathë dhe kërpudha

Përbërësit PËR 6 PORCIONE 1 kg patate 150 gr djath 300 ml kremë ajkë, hoplla, apo mazë qumështi 6 thelbinjë hudhër 1 grusht magdanoz opcionale: fleta qepe te njoma,fletë preshi,gjethet e karrotave Piper te zi Hapat Fillimisht nxejmë furrën në…

Toptha me pudingë vanille

Përbërësit 1 litër qumësht 1 lugë gjelle margarinë 3 puding vanilje 3 qese kokos 200 gr sheqer pluhur Hapat Vendosim qumështin që të ziej, në një enë tjetër vendosim pak qumësht që t’i tretim pudingat, pasi qumështi të ketë zier…

Kek me banane dhe çokollatë

Përbërësit 4 vezë 130 gr sheqer 100 gr margarinë 200 gr miell 250 gr kos 100 gr çokollatë për zierje 50 gr niseshte 1 pluhur për pjekje 3 banane Hapat Perziejme vezet me sheqerin,shtojme margarine e shkrire,kosin,miellin,nishesten,pluhurin per pjekje dhe…

Kek me pjeshkë

Përbërësit PËR 6- 8 PORCIONE 125 gr gjalpë 125 gr sheqer 3 vezë 150 gr miell 1/2 luge sode buke kripë 25 gr çokollatë 6 pjeshka të ndara përgjysmë (bën t’i marim dhe nga reqeli) Hapat I pastojmë pjeshkat nga…

Tortë e butë dhe e shpejtë

Përbërësit 6 vezë 6 lugë sheqer pluhur 6 lugë miell PËR KREMEN 1 gotë ajkë hoplla për torta 1 gotë mermellatë opcionale Hapat I ndajmë të verdhat e vezëve Me mikser dore i miksojmë të bardhat e vezëve derisa të…

Qofte orizi me proshutë dhe mocarel

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 8-9 QOFTE (TË MËDHA) 400 gr oriz 1 lt lëng perimesh 50 gr gjalpë i butë 100 gr djathë të grirë 1 pluhur shafrani PËR MBUSHJEN mocarela proshutë në kubikë Hapat Shkrijmë gjalpin në enën ku do…

Katrorë limoni

Përbërësit PËR BAZËN 200 gr miell 75 gr sheqer pluhur 175 gr gjalpë i butë PËR FILLIN 3 vezë 300 gr sheqer 3 lugë gjelle miell 4 lugë gjelle lëng limoni 5 lugë gjelle sheqer pluhur Hapat Nxeni furrën në…

Tortë me kakao dhe çokollatë

Përbërësit 6 vezë 3 gota sheqer 1 sheqer vanilje 2 gota ujë 1 gotë vaj 13 lugë miell 1 pluhur për pjekurina 4 lugë kakao PËR FILLIN 1 lt qumësht 2 pudinga të vaniljes 4 lugë sheqer Hapat Vezët, sheqerin…

Akullore shtëpie

Përbërësit 500 ml qumësht 3 kokrra vezë 4 lugë supe sheqer reçel 1 lugë supe niseshte arra vanilje Hapat Rrihen mirë të verdhat e vezëve me sheqerin. Shtohet mbi to niseshteja. Përzihen me qumështin e ngrohur në zjarr. Hiqet nga…

Manchmelow tortë

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR PETËN 8 te kuq te vezes 2 gota sheqer 2 gotë qumësht 1 gotë vaj 2 gota miell 1 pluhur për pjekurina FILLI I BARDHË 8 te bardha te vezes 12 lugë sheqer 1 sheqer vanilje PËR…

Tortë me pudink

Përbërësit PERBERESIT PER 1 PANDISPANJE 3 vezë 9 lugë sheqer 9 lugë miell 1 luge te kafes pluhur paste(pecive) PERBERESIT PER FILLIN 2 pudink 2 krem pana 1.5 lt qumësht Hapat Se pari i ziejme pudinkat e cokollates apo si…

Pite me hithra

Përbërësit 1.5 kg miell pavllak gjalpë kripë sa me shume hithra o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Ravani dy ngjyrshe

Përbërësit 1 gote e ujit qumësht 1 gote e ujit vaj 1 pluhur paste(pecive) miell SHERBETI 700ml ujë 1 sheqer vanile 2.5 gota sheqer Hapat PERGATITJA E BRUMIT E formojme brumin, e ndajme ne dy pjese te barabarta, njeres pjese…

Tortë me pestil

Përbërësit 4 vezë 6 filxhana të kafes sheqer 6 filxhana vaj 6 filxhana qumësht 2 pluhur paste(pecive) 12 filxhana kafes miell pestil ose sipas deshires Hapat Pergatisim brumin nga perberesit e larte permendur, pastaj nje pjese te brumit e qesim…

Kifle të buta

Përbërësit 1 kg miell 300 ml qumësht 200 ml ujë të vakët 100 ml jogurt kos 200 ml vaj 1 pluhur për pjekje 1 lugë tharem buke (maja birra,kvasac) 1 lugë e vogël sheqer 1 lugë e vogël kripë 1…

Krelanë me purri

Përbërësit 6 vezë 1 filgjan (200 ml) kos 1 filgjane vaj 2 filgjan miell misri 1 luge kripë 1 pluhur për pjekje 2 purri të grirë imët 150 gr djath Hapat Perziejme vezet,shtojme kripen,vajin,kosin miellin e perzier me pluhurin per…

Kifle të ëmbla

Përbërësit 500 gr miell 200 ml vaj 200 ml qumësht 1 luge maja birre 1 pluhur për pjekje pak kripë 3 luge kakao SHURUPI 200 ml ujë 400 gr sheqer Hapat Perziejme maja birren me pak sheqer dhe pak uje…

Tortë e shkrifët me gjalpë

Përbërësit PËR 12 PORCIONE: 250 gr gjalpë 4 vezë 300 gr sheqer 310 gr miell 2 lugë qaji sode buke 1 pako vanillë pak kripë 1 Levore portokalli opcionale Hapat Fillimisht lëshojmë furren në 175°C Sitim miellin, në të shtojmë…

Embëlsirë mëngjesi- Waffels

Përbërësit 2 vezë 1/2 luge qaji kripë 450 ml qumësht 4 lugë gjalpë e shkrirë ose margarinë 2 lugë sheqer 2 gota miell 2 lugë qaji pluhur për pjekurina Hapat Marim një enë rrahim vezët pastaj vendosim të gjithë përbërsit…

Mish i bluar me vezë të ziera

Përbërësit 800 gram mish i bluar 8 vezë të ziera 1 qepë 2 vezë të tundura miell Trosha buke melmesa Hapat Mishin e përzien me qepën dhe me mëlmesa, pastaj shtrihet mishin dhe mbështjellë vezët e ziera, të cilat i…

Gjysmë ore, tre përbërës dhe drekë të shijshme do të keni në tryezë

Përbërësit 500 gr feta mish pule 1 pavllakë për zierje 2 qese supë instant kërpudhash Hapat Në një enë rezistuese ndaj zjarrit rendisni mishin e prerë të pulës, pastaj qitni supën nga qesja dhe lyeni me pavllakë për zierje Vëreni…

Rizoto me kungull të verdhë dhe salsiçe

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 2 PERSONA 1 gotë oriz 2 gota lëng perimesh 1/2 qepe e bardhë 20 gr gjalpë 150 gr kungull 2 salsiçe të freskëta djathë parmixhan arrëmyshk rozmarine kripë piper vaj ulliri 1/2 gote vere te bardhe Hapat…

Pite integrale

Përbërësit 3 vezë 200 ml qumësht 150 ml vaj 130-150 gr djath pa yndyre 120 gr sallame 10-12 kokerr ulliri 260 gr miell integral 2 pluhur për pjekje kripë (sheqer) sipas shijes 2 vezë të ziera Hapat Perziejme vezet me…

Mafina me çokollatë

Përbërësit 250 gr miell 1 pluhur për pjekje 175 gr sheqer 2 luge kakao 100 gr Cokollate e grire ne rende 250 ml qumësht 90 ml vaj 1 sheqer vanilje 1 vezë Maje gishtash kripë Hapat Furren e ngrohim ne…

Mafina me çokollatë

Përbërësit 250 gr miell 1 pluhur për pjekje 75 gr sheqer 2 luge kakao 100 gr Cokollate e grire ne rende 250 ml qumësht 90 ml vaj 1 sheqer vanilje 1 vezë Maje gishtash kripë Hapat Furren e ngrohim ne…

Tortë me kivi

Përbërësit PËR PETEN 150 gr biskota 100 gr gjalpë 1 Levore portokalli e grirë 2 lugë qaji kanellë opsionale PËR KREMIN 250 gr kos i trash 250 gr ajkë e ëmbël 150 gr sheqer pluhur 1 pako vanillë 8 Kivi…

Çoko-kek me arra dhe portokall

Përbërësit PËR 10 PORCIONE 180 gr gjalpë i butë 130 gr sheqer 5 vezë 120 gr miell 200 gr cokollate qumeshti 100 gr çokollatë për zierje 1 gotë arra pak kripë 1 lugë sode buke 2 lugë kafe 1 Levore…

Biskota me gjalpë kikirikësh

Përbërësit 225 gram gjalpë kikirikësh 225 gram sheqer i lëngët 1 vezë miell vaj Hapat Përzieni gjalpin dhe sheqerin e lëngët dhe më pas thyeni një vezë. Vazhdoni të përzini mirë, deri masa të bëhet e njëjtë. Kësaj mase shtojini…

Tortë me biskota oreo

Përbërësit 200 ml ajkë e ëmbël (hopla per embesira) 300 gr krem djathi 40 gr gjalpë 40 gr sheqer pluhur 30 copë biskota oreo 1 lugë e çajit aromë vanilje Hapat 20 biskota bluhen, gjalpi shkrihet dhe pastaj hidhet mbi…

Pica portobelo

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 8 MINI PICA 8 kërpudha 4 feta djathë mocarela 4 domate të grira 1 lugë borzilok 1 lugë Rigon piper i zi për shije 2 lugë ullinj Hapat Ngrohim furrën në 220 gradë. Pastrojmë kërpudhat me letër…

Kifle me djathë

Përbërësit 500 ml qumësht të vakët 3 vezë 200 ml vaj 6 lugë sheqer kripë 1 majë buke miell Hapat Miellin e qesim ne keto perberes dhe i perziejme deri te merr mase homogjene sikur buken qe bejme, i leme…

Llazanja primo

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR 4-5 PERSONA 3 gota miell 3 kokrra vezë 200 gramë mish të grirë 2 kokrra qepë 2 lugë gjelle salcë 3-4 lugë gjelle yndyrë kripë piper dafinë pak gjalpë PËR SALCËN E BARDHË 2 lugë gjelle miell…

Mantija me mish

Përbërësit PERBERESIT PER BRUMIN 1 kg miell 1 luge gjelle kripë ujë të vakët PER MBUSHJEN 1 kg mish i bluar të ketë yndyr mesatare jo të tepruar 5 qepë të mëdha 5 lugë vaj 5 lugë kripë 1 pako…

Rolatë amareto

Përbërësit 6 vezë 6 luge sheqer 6 luge miell 1 Levore portokalli të grirë në rende imëta KREMI 250 ml ajkë e ëmbël 150 gr cokollate qumeshti 100 gr çokollatë e zezë 250 ml liker amaretto Hapat Perziejme te bardhat…

Vaffers-obllanda

Përbërësit 100 ml ujë 200 gr sheqer 200 gr margarinë 200 gr qumësht 100 gr lajthi të bluara 1 luge kakao 3 flete obllande Hapat Ujin,sheqerin,margarine veme te ngrohet derisa te vloje dhe ziejme per 5 minuta. Pastaj derisa eshte…

Tortë me lëng lemoni

Përbërësit 1 gotë sheqer 1/2 luge qaji kripë 2 vezë 3 lugë qaji lëng limoni 2 lëvore limoni 175 ml vaj 1 gotë kos 2 gota miell Hapat Së pari nxejmë furrën në temperaturë 180 gradë Në një enë vendosim…

Tortë me krem portokalli dhe kakao

Përbërësit PËR PETEN 150 gr biskota 100 gr gjalpë 1 Levore portokalli e grirë 2 lugë qaji kanellë opsionale PËR KREM PORTOKALLIN 250 gr kos i trashë 250 gr ajkë e ëmbël 150 gr sheqer pluhur 1 pako vanillë 1…

Torta e dehur festive

Përbërësit PËR BISKOTË 3 vezë 100 gr sheqer pluhur kripë sa mund të merret me një gisht 100 gr miell 1 lugë pluhur për simite PËR FILL 370 gr vishnje 170 gr qershi 10 fletë xhelatinë lëng limoni 60 ml…

Brinjë qengji krokante me patate në rozmarinë e bajame të pjekura

Përbërësit 1 kg brinjë qengji 800 gr patate 200 gr pançetë e tymosur vaj ulliri ½ gotë vere te bardhe 100 gr bajame të pjekura 1 gotë e vogël raki kripë piper rozmarine Hapat Brinjët e qengjit i aromatizojmë me…

Receta e gjyshes: Kuleçë të vegjël, të butë dhe shumë të shijshëm!

Përbërësit PËR 18 PERSONA 1 lugë gjelle qumesht pluhur 6 lugë vaj + vaj për tiganisje 1 lugë tharm të thatë 7 gr 1-2 lugë çaji sheqer ½ lugë çaji kripë 350 ml ujë Hapat Përzieni tharmin me disa lugë…

Tortë me portokall

Përbërësit 4 vezë 1 portokall 2 gota sheqer 1 gotë vaj 1 gotë kos 1 pluhur paste(pecive) 2 gota miell 2 pako vanillë 3 lugë sheqer pluhur Hapat Së pari i miksojmë vezët bashkë me sheqerin, pastaj gradualisht shtojme një…

Tortë tre shtresore me xhelatinë

Përbërësit 4 gota uje te vale 1 pako (3oz.) xhelatinë të xhelbërt (Lime Flavor Gelatin) 1 pako (3oz.) xhelatinë lemoni (Lemon Flavor Gelatin) 1 pako (3oz.) xhelatinë portokalli (Orange Flavor Gelatin) 2.5 gota shmand Hapat Marim pakon e gjelbërt të…

Bajaderë me kikirik

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 100 gr çokollatë për zierje 160 ml qumësht KREMI ME KIKIRIK 250 gr kikirika të pjekur jo i njelmët 130 gr margarinë 100 gr sheqer pluhur 50 ml qumësht KREMI CARAMEL 600 ml qumësht…

Tortë me kungull dhe biskota

Përbërësit PËR 12 PORCIONE 400 gr kungull 2 pako Biskota te qajit 125 gr gjalpë 6 vezë 1 gotë sheqer 1 gotë miell 1 lugë sode buke 80 gr arra Hapat Së pari pastrojmë kungullin nga farat dhe levoret, e…

Tortë me çokollatë të bardhë

Përbërësit PËR 10 PORCIONE 200 gr qumësht 200 gr çokollatë të bardhë për zierje 200 gr gjalpë 100 ml kafe vanillë pluhur; nescafe, apo marken tuaj të preferuar 200 gr sheqer 280 gr miell 100 gr kokos 100 gr kos…

Ëmbëlsirë e rrumbullaket me çokollatë

Përbërësit 8 vezë 4 lugë gjelle ujë 2 lugë vaj 250 gr sheqer 250 gr miell ½ pluhur për pjekje 10 gr kakao KREMI 1 lt qumësht 200 gr miell 400 gr sheqer 300 gr margarinë extract rumi ose sheqer…

Biskota me arome portokalli

Përbërësit 300 gr miell 1 luge pluhur për pjekje Maje gishtash kripë 80 gr margarinë 100 gr sheqer levore portokalli ne rende lëng portokalli 1 sheqer vanilje 1 vezë 100 gr cokollate e bardhe Hapat Pastrojme portokallin mire,grijme levoren ne…

Tortë vanille

Përbërësit PËR 12 PORCIONE PËR BRUMIN 5 vezë 1 gotë miell 1 gotë sheqer PËR KREMIN 3 lugë miell 1 liter qumësht 1 gotë sheqer 4 vezë 2 pako vanilje Hapat PËR BRUMIN Rrahim të verdhët e 5 vezëve, dhe…

Tortë për çdo festë

Përbërësit PËR 12 PORCIONE 3 petë të gatshme 1 gotë sheqer 1 gotë ujë 200 gr arra 1 lt qumësht 10 lugë sheqer çokollatë 1 puding vanilje Hapat Ziejmë sheqerin bashkë me ujin për 10 minuta, derisa të krijojmë një…

Obllandë me keksa jaffa

Përbërësit 4 dl qumësht 400 gr sheqer 100 gr çokollatë kuzhine 250 gr margarinë 100 gr kokos 500 gr keksa të bluar 300 gr jaffa biskota 2 flete obllande Hapat Ziejmë qumështin me sheqer,i shtojmë çokolatën dhe margarinën dhe e…

Rolladë pa miell

Përbërësit 4 vezë 4 lugë sheqer 1 sheqer vanile 50 gr arra të bluara ose lajthi të bluara PËRBËRËSIT PER FILLIN 200 gr ajkë kosi sheqer pluhur aromë vanile Hapat Rrahim të bardhat e vezëve dhe sheqerin me mikser. Pastaj…

Tortë dinastia

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR NJË PANDISPANJË 5 te bardha te vezes 150 gr sheqer 150 gr arra të bluara 1 lugë galetë 1 lugë miell 1 lugë çaji pluhur për pjekurina Këta përbërës janë vetëm për një pandispanjë.Nevoiten dy copë pandispanje.Ose…

Tortë me mjedra

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR PETËN 5 te bardha te vezes pak kripë 5 lugë gjelle sheqer 5 lugë miell 1/2 pluhur për pjekurina 1 sheqer vanilje 3 lugë vaj PËRBËRËSIT PËR FILLIN ME MJEDRA 450 gr mjedra 10 lugë sheqer 1…

Ëmbëlsirë me krem vanilje dhe çokollatë

Përbërësit 5 te bardha te vezes 5 lugë sheqer 5 lugë miell KREMI 1 puding vanilje 1 puding çokollate 1 lt qumësht 4 luge nisheste 200 gr sheqer 40 gr çokollatë 300 gr margarinë 300 ml ajkë e ëmbël krem…

Biskota të lengshme

Përbërësit 250 gr margarinë e shkrirë 150 gr sheqer 2 vezë 600 gr miell ½ pluhur për pjekje SHERBETI 750 ml ujë 500 gr sheqer 1 limon Hapat Perziejme margarine e shkrire,sheqerin,vezet,dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje Perziejme…

Tortë biskotash me lëng çokollatë

Përbërësit PËR 12 PORCIONE 400 ml qumësht ose lëng frutash 0.5 gotë sheqer 2 gota krem pana 2 gota lëng çokollate 2 pako të mëdha biskota petit beurre Hapat E rrahim kremin me mikser, pastaj shtojme lëngun e qokollates dhe…

Tortë me qumësht dhe çokollatë

Përbërësit PËR 10 PORCIONE 200gr qumësht 200gr çokollatë 200gr gjalpë 100ml kafe kapuqino 200gr sheqer 280gr miell 100 gr kakao 100 gr kos 3 vezë 1 lugë sode buke 1 pako pluhur paste(pecive) 1 pako vanilje pak kripë Hapat Në…

Tortë çokollate me gjalpë kikiriku

Përbërësit 250 gr miell 375 gr sheqer 1 lugë e mesme sode buke 250 gr gjalpë 50 gr kakao 250 ml qumësht 1 lugë lëng limoni 500 gr sheqer pluhur 1 lugë e mesme ekstrakt vanilje Hapat Përzini miellin, sheqerin,…

Qoftere nga spinaqi

Përbërësit 350 gr spinaq të ngrirë 200 gr krem djathi 6 lugë Trosha buke vezë dhe të bardhët e vezëve 1 thelbinjë hudhër kripë piper pak miell Hapat Marinoni spinaqin, kullojeni dhe lëreni të ftohet. Priteni në pjesë të imta…

Ëmbëlsirë sytë e bufit

Përbërësit 5 vezë 5 lugë gjelle sheqer 1/2 pluhur për pjekurina 2 lugë miell 1 lugë kakao PËRBËRËSIT PËR FILLIN 3 vezë 200 gr sheqer 200 gr çokollatë kuzhine 150 gr margarinë 4 banane Hapat Fillimisht rrahim të bardhat e…

Ëmbëlsirë princesha

Përbërësit 150 gr margarinë 10 luge sheqer 4 vezë 520 gr miell 60 gr kakao KREMI 500 ml qumësht 1 pudingë vanilje 2 luge nisheste 150 gr sheqer 2 sheqer vanilje 100 gr cokollate e bardhe 250 gr margarinë Hapat…

Biskota të shpejta

Përbërësit 150 gr margarinë 150 gr sheqer 100 gr mjalte 1 vezë 1 lugë lëng limoni 400 gr miell ½ pluhur për pjekje Hapat Margarinen e zbutur e perziejme me perbersit tjere duke perzier vazhdimisht me mixer. Pastaj shtojme 300…

Bukë e thekur me kos

Përbërësit 1 gotë kos 4 vezë vezë 9 pjesë bukë të bardhë buke te bardhe 200ml vaj 1 lugë gjelle sode buke kripë Hapat Miskojmë soden e bukëve me jogurt, pastaj rrahim vezët, shtojmë jogurtin dhe krypë sipas shijes Nxejmë…

Kek me portokall dhe çokollatë

Përbërësit PËR 8 PORCIONE 100 gr çokollatë natyrale 100 gr gjalpë 1 lëvorja e portokallit 2 lugë lëng portokalli 50 gr miell 100 gr sheqer 2 lugë kakao 1 pluhur paste(pecive) pak kripë 3 vezë PËR KREMEN 2 lugë kakao…

‘Mafina’ me banane

Përbërësit 3 banane të shtypura 2 vezë 1/2 gotës qumësht 1 grusht arra te coptuara 1/2 e gotës shurup 260 gr miell 1 lugë çaji sode buke 1/2 lugë çaji kanellë 1 lugë çaji ekstrakt vanilje Hapat Në tiganin me…

Picë e shpisë

Përbërësit PËR 5 PICA 6 gota miell n’ket rast kom perdor miell t’zi 1 gotë miell misri opsionale 3 gota jogurt 1.5 gota vaj 1 lugë të qajit kripë 1 lugë të sheqerit sheqer sipas dëshires melmesa Në këtë recetë…

Pogaqe e thurur

Përbërësit 1 kg miell 50 gr maja birre kvasac 1 luge e vogel kripë 1 luge sheqer 2 luge uthull 2 vezë 150 ml vaj 500 ml qumësht 1 vezë për lyerje përsipër Hapat Maja birren e tretim ne ½…

Krepa me mish të bluar

Përbërësit 10 krepa(pallacinka) te pergaditura sipas recetes baze 300 gr mish i bluar 1 qepë 200 gr kërpudha 1 spec i kuq i fresket 2 luge magdanoz i grire 1 luge e vogel Rigon 1 luge e vogel piper i…

Bounty Kek

Përbërësit PËR BRUMIN 200 gr margarinë 4 vezë 4 lugë kakao 4 lugë qumësht 200 gr sheqer 200 gr miell 1 pako pluhur paste(pecive) PËR KREMIN E BARDHË 500 ml qumësht 6 lugë grize 200 gr margarinë 1 gotë uji…

Bukë e ëmbël me fruta

Përbërësit PËR 10 PORCIONE 150 gr sheqer 3 lugë kakao 125 gr gjalpë 200 gr miell 3 vezë 1 lëvore limoni 1 pluhur paste(pecive) 1 vanillë pak kripë 50gr Rrush te thate 60gr fruta të thata opcionale (Përbërsit mundë të…

Bukë e nxehtë

Përbërësit PËRBËRËSIT PËR BRUMIN 430 gr miell 125m qumësht me yndyrë në temperaturë ambienti 60 gr sheqer 90 gr gjalpë i tretur, i ftohtë 20 gr maja birre 1/3 lugë kafeje kripë 1 lekure limoni e grirë 1 lekura e…

Hot dog me fara susami

Përbërësit 2 lugë fara susami 1 maja birre 1/2 lugës vaj ulliri 300 gr miell 80 gr mustardë kripë Hapat Meremi së pari me përgatitjen e brumit. Bashkojmë miellin me pak kripë, majanë, vajin e ullirit dhe pak ujë të…

Ëmbëlsirë me kokos dhe grizë

Përbërësit 4 vezë 1 gotë qumësht 1 gotë vaj 1 gotë miell 3 lugë kakao 1 pluhur paste(pecive) PËRBËRËSIT PËR FILLIN 1 lt qumësht griz 200 gr kokos 2 sheqer vanilje Hapat Përgadisim brumin nga përbërësit e cekur më lartë…

Tortë pa vezë

Përbërësit 2 gota te ujit kos 2 gota miell 1 gotë vaj 2 gota sheqer 2 lugë kakao 1 luge e vogel e çajit sodë bikarbone SHERBETI 100 ml qumësht 100 gr çokollatë 5 lugë sheqer 1 lugë margarinë Hapat…