Blerta Spahiu
19358 Articles0 Comments

Biskota me afion

Përbërësit 250 gr margarinë 130 gr sheqer pluhur 1 sheqer vanile 300 gr miell 200 gr afion të bluar sipas deshires marmelatë Hapat Margarinen e qendruar ne temperature dhome e rrahim me sheqer pluhur derisa te zbardhet masa. Shtojme sheqer…

Revani me sherbet

Përbërësit 3 vezë 1.5 gote sheqer 1.5 gote vaj 3 gota kos 2 gota miell 4 gota griz 1/2 pluhur për pjekurina Levore limoni ne rende PER SHERBETIN: 4 gota ujë 3 gota sheqer Lengu I ½ limoni Hapat Se…

Katrorë kremoz

Përbërësit PERBERSIT PER BRUMIN: 10 te bardha te vezes 280 gr sheqer 280 gr arra të bluara 2 luge kakao 2 luge miell KREMA E VERDHE: 4 decilitra qumësht 200 gr sheqer 6 luge miell 6 te verdha te vezes…

Pite me laker

Përbërësit 500 gr miell 1 luge kripë 2 luge vaj ujë të vakët laker e bardhe ajkë kuzhine Hapat Nga mielli, kripa dhe vaji behet nje brum ne uje te vaket duke e perzier gradualsht derisa te behet nje brum…

Biskota me krem

Përbërësit 250 gr margarinë 3 luge nutella kokos Biskota te qajit Hapat Mragrina e mbajtur ne temperature ambient perzihet me sheqer pluhur derisa te behet nje mase homogjene dhe pastaj i shtohet edhe eurokremi. Biskotat se pari kalohen neper qumesht…

Toptha me xhem kumbulle

Përbërësit 150 gr margarinë 100 gr sheqer pluhur 150 gr keksa të bluar 3 luge xhem kumbulle 3 luge rum 100 gr kokos Hapat Se pari tundet margarine me sheqerin pluhur derisa te behet nje mase kremoze dhe pastaj shtohen…

Tortë me lëng portokalli

Përbërësit 3 vezë 1 filxhan sheqer 220 gr margarinë 1/2 pluhur për pjekje 1.5 filxhan miell Lengu i nje pertokalli 2 Levore portokalli PER SHURUPIN: Lengu i nje pertokalli 1/2 filxhan sheqer pluhur Hapat Per masen e filgjanit mund te…

Tortë me limon

Përbërësit 4 vezë 130 gr sheqer 80 gr margarinë 120 gr miell 1 limon 1 pluhur për pjekje Hapat Ndahen te verdhat nga te bardhat e vezes. Te verdhat tunden me sheqer kurse te bardhet tunden ne shkume te forte.…

Sallatë e mirë

Përbërësit 300 gr majonez 2 patate te medha te ziera 1 purri I grire imet I zbutur ne avull 3 karrota te ziera 1 thelbë hudhër 300 gr laker e bardhe Vaj,krip,uthull,piper I zi Hapat Per pergaditjen e kesoj sallate…

Ajvari, ushqimi dallues i kuzhinës shqiptare

Përbërësit PËR PËRGATITJEN E 8 KILOGRAM AJVAR DUHEN TË KENI: 15 kg speca te kuq 1 L vaj sipas deshires kripë 2 kg karrota Hapat Para nisjes së përgatitjes së ajvarit duhet të ndezim zjarrin në shporet Deri në nxehjen…

Keshilla qe nuk i kemi ditur

Ka disa  keshilla  qe per  disa prej nesh jane te panjohura. Psh.Kur gatuajme oriz asnjehere mos e gjuani ujin ne te cilin eshte zier orizi per pilaf. Ne kete raste shtoni uje me shume per zierjen e orizit ku edhe…

Pasul (Groshë) / Fasule

Përbërësit 1 gote e 250 ml pasul 2 L ujë 1 qepë 4 thelpinje hudher 4 fletë dafine 2 karrota në rende 2 luge miell 200 ml vaj kripë piper vegete Hapat Për një amvisë të mirë primare është që…

Toptha me nesquick

Përbërësit 250 gr sheqer 200 ml ujë 250 gr arra të bluara 100 gr çokollatë 100 gr biskota të bluara Neskvik Hapat Vihen ne zjarr te ziejne uji dhe sheqeri per 10 minuta. Pastaj shtohet qokollata e coptuar,biskotat dhe arat…

Mish pule dhe qofte

Përbërësit 2 shpatulla te ziera 1 pjes e madhe buke bajate 50 ml qumësht 1 vezë Krip,piper,vegete 500 gr kërpudha Hapat Buka njomet me qumeshte dhe pastaj shtrydhet me dore. Mishi i zier ne supen qe kemi bere me pare…

Speca turshi me gjizë

Përbërësit 5 kg gjize me krip 3 kg Speca somborka te shendosha pak speca djeges Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Supë me mish pule dhe prezla

Përbërësit 2 shpatulla te medha te pules 2 karrota te medha 1 qepe e vogel majdanoz 1 luge vegete pak kripë 1/2 luge sheqer PER KNEDLAT(TOPTHAT): 1 vezë 5-6 luge prezlla pak kripë magdanoz I grire imet o i o…

Salsiçe në brum

Përbërësit 2 vezë 1 gote uje i vakur 1 gote vaj 3 gota qumësht 20 gr tharem buke 1 luge kripë 3 luge sheqer miell 500 gr salcice Hapat Ne gotten me uje te vaket qitet tharmi dhe nje luge…

Sallatë me karrota

Përbërësit 5 kg karrota 1 tufe majdanoz 300 gr farfarona 1/2 L vaj 1/4 L uthull 6-7 thelpinje hudher sipas shijes Krip dhe sheqer Hapat Se pari pastrohen karrotat dhe grihen ne rende. Ne nje ene te madhe qitet vaji…

Mish pule me bishtaja

Përbërësit 500 gr mish pule 300 gr patate 300 gr bishtaja (boranija) 200 gr bizele 100 gr karrota melmesa 1 qepë domate Hapat Se pari mishi i pules ndahet nga eshtrat dhe coptohet ne copa te vogla. Pastaj ne nje…

Ëmbëlsirë me vetëm dy përbërës

Përbërësit 150 gr susam 3 luge mjalte Hapat Ne nje tigan tefloni qitet susami dhe perzihet ne zjarr te ngadalshem derisa te merr ngjyre te art. uhet pasur kujdes qe mos te digjet susami ,por vazhdimisht te perzihet.Pastaj kur merr…

Byrek nga byrektorja

Përbërësit 500 gr miell 300 ml uje i vakur 15 gr kripë djath Feta Hapat Ne nje ene me te thell qesim miellin dhe kripen dhe ujin ngadale duke e perzier me dore dhe derisa kjo mase te behet nje…

Toptha me lajthi

Përbërësit 200 ml ujë 200 gr sheqer 270 gr keksa të bluar 150 gr margarinë 150 gr lajthi te pjekura te bluara 100 gr lajthi te pjekura te coptuara 200 gr eurokrem Hapat Ne zjarr vihen te vlojne uji,sheqeri dhe…

Tortë me shtresa

Përbërësit PERBERESIT PER PETEN E BARDHE: 5 te bardha te vezes pak kripë 100 gr kokos 5 luge sheqer 5 luge miell 3 vezë 2 te verdha te vezes 5 luge sheqer pak kripë 5 luge vaj 7 luge miell…

Toptha snickers

Përbërësit 200 ml ujë 200 gr sheqer 150 gr margarinë 150 gr kikirik i pjekur i buar 250 gr keksa të bluar 100 gr çokollatë 150 gr kikirik i coptuar Hapat Vihet te vloj uji dhe sheqeri dhe margarina derisa…

Tortë me biskota

Përbërësit 500 gr çokollatë për gatim 150 gr biskota 100 gr çokollatë bombom 2 decilitra qumësht 500 ml ajkë e ëmbël Hapat Miret 250 gr qokollate per gatim dhe shkihet me 5 luge qumesht .Ne nje kallep te thell drejkendesh…

Tortë me rrush

Përbërësit 2 te bardha te vezes 1 luge lëng limoni 300 gr sheqer KREMI: sipas nevojes eurokrem 400 gr biskota 200 gr rrushe 4 luge sheqer 500 ml ajkë e ëmbël Hapat Tunden te bardhat e vezes derisa te fillojne…

Role me spinaç

Përbërësit PERBERESIT PER BRUMIN: 1 kg miell 1 luge tharem buke 1 vezë 1/2 L qumësht 3 luge vaj 2 luge sheqer 1 luge kripë PERBERESIT PER MBUSHJEN: 2 vezë 160 gr margarinë 400 gr djathë 500 gr spinaq i…

Role me obllanda

Përbërësit 2 vezë 80 gr sheqer 100 gr çokollatë për zierje 100 gr lajthi të bluara 2 fleta te obllandes 60 gr margarinë PER GLAZUREN: 100 gr çokollatë 50 gr margarinë Hapat Te verdhat e vezes tunden me sheqer dhe…

Qofte me susam

Përbërësit 500 gr mish i bluar 2 feta buke e ftohet 4 thelpinje hudher 1 vezë 3 patate 3-4 luge prezlla 1 luge piper sipas shijes krip,piper, ereza 200 gr fara susami Hapat Se pari patatet qerohen,bluhen ne maqine mishi…

Krofne me çokollatë

Përbërësit 2 vezë 2 luge sheqer 1 gote jogurt 1 gote miell 1 bakin 1 çokollatë Hapat Tunden vezet me sheqer, shtohet jogurti dhe mieli i perzier me bakin(nese masa mbetet shume e bute mund te shtoni edhe ndonje luge…

Pulë e dehur

Përbërësit 1 pulë 1 birre ne boce qelqi Krip,senf,melmesa per mish pule 1 patate 1 domate 1 spec 1 qepë margarinë Hapat Ne nje tave shtrijem folien e aluminit dhe ne mes qesim shishen e biiires te hapur (pa kapak…

Tortë pa vezë

Përbërësit 2 luge miell 1 luge e vogel sodë bikarbone 2 luge kakao 2 luge sheqer 2 filxhana jogurt 1/2 filxhan vaj PER KREMIN: 100 gr çokollatë 100 gr margarinë 10 luge sheqer 10 luge qumësht Hapat Perzihen me luge…

Ëmbëlsirë me puding vanille

Përbërësit 5 vezë 250 gr sheqer 100 ml qumësht 100 ml vaj 250 gr miell 1/2 pluhur paste 2 luge kakao FILLI: 1 L qumësht 3 puding vanilje 6 luge sheqer GLAZURA: 500 gr ajkë e thartë 5 luge sheqer…

Djath i bërë me yndyrë

Përbërësit 500 gr djath i fresket 100 gr yndyre qumshti 50 gr margarinë 1 luge e vogel sodë bikarbone pak kripë 800 ml qumesht te fresket Hapat Ne nje ene te thelle qitet djathi i imtesuar dhe ne te qitet…

Byrek trekëndësh

Përbërësit 500 gr peta byreku te gatshme 400 gr djathë 4 vezë 5 decilitra kos 2 decilitra vaj kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i…

Biskota zemre

Përbërësit 3 vezë 3 filxhana sheqer 3 filxhana vaj 1 bakin 1 sheqer vanilje miell Levore limoni ne rende Hapat Tunden vezet me sheqer derisa te shkrihet sheqeri mire pastaj shtohet sheqer vanilja,vaji dhe mielli. Shtohet miell derisa te behet…

Biskota çokollate

Përbërësit 1 vezë 75 gr margarinë 100 gr sheqer 1 sheqer vanile 40 gr kakao 110 gr miell 1/2 luge sodë bikarbone 150 gr çokollatë e zezë sipas deshires çokollatë Hapat Tunden se pari sheqeri me margarine derisa te zbutet…

Pije freskuese dhe e shëndetshme

Përbërësit 1 tufe spinaq i ri 1 banane 1 karrote 1 jogurt pemesh 1 gote akull 3 luge mjalte Hapat Spinaqi pastrohet dhe coptohet ne pjese ,karrota pastrohet dhe grihet ne rrathe. Te gjitha keto qiten ne blender dhe perzihen…

Petulla misri

Përbërësit 350 gr miell misri 5 L ujë 1 luge kripë 500 ml ajkë kuzhine 100 gr margarinë djath parmesan Hapat Ne uji qe vlon qesim kripen dhe miellin e misrit dhe e perziejme mire derisa te trashet. Pastaj e…

Muffins integral

Përbërësit 1 vezë 1/2 gote miell misri 1/2 gote miell integral 1/2 qese pluhur paste 1 deciliter kos 1 deciliter vaj 50 ml ajkë kuzhine pak kripë pak fara susami Hapat Nga kjo mase perzihet brumi kurse furra nxehet paraprakisht…

Kungulleshka të mbushura

Përbërësit 4 kungulleshka 2 qepë 2 thelpinje hudher 400 gr mish i bluar 1 karrote 2 filxhana oriz 2 luge melmesa Magdanoz,krip,vaj PASTAJ QITET EDHE: 100 ml ajkë e thartë 2 vezë pak kripë 3 luge qumësht Hapat Se pari…

Krem i shpejtë

Përbërësit 200 gr biskota 6 gota qumësht 1 puding çokollate 1 qese Krem pana 100 ml ajkë e ëmbël Hapat Biskotat lagen ne pak qumesht te vaket dhe renditen ne fundin e kallepit 25×18 cm. Dy pudingat e vaniles i…

Eklera

Përbërësit 400 ml ujë 100 ml vaj 300 gr miell 1 pluhur paste 5 vezë PERBERSIT PER MBUSHJEN: 5 te verdha te vezes 10 luge sheqer 8 luge miell 1 L qumësht 80 gr margarinë 2 qese sheqer vanile 150…

Shpejtë dhe shijshëm

Përbërësit 400 ml qumësht 100 gr sheqer 2 sheqer vanile 250 gr margarinë 100 gr çokollatë për zierje 450 gr biskota 200 gr arra 1 krem pana Hapat Ne qumshtin qe vlon qesim margarine,sheqerin,sheqer vanilen,qokollaten,dhe krejt kjo perzihet derisa te…

Ëmbëlsirë pjeshke

Përbërësit 500 ml ajkë e ëmbël 1 qese Krem pana ose arom vanilje 200 gr biskota katrore 1 pjeshka 1 qese Krem pana Hapat Ne nje tabak qiten biskotat e njomura ne pak qumesht te vaket dhe renditen te gjitha…

Ëmbëlsirë e shijshme

Përbërësit 3 vezë 1 1/2 filxhanit sheqer 1 filxhan qumësht 1 filxhan miell 200 gr margarinë 2 luge kakao 1 pluhur paste GLAZURA: 100 gr cokollate per gatim 2 luge margarinë 2 luge qumësht Hapat Vihen ne zjarre te nxehen…

Musaka me patellgjan

Përbërësit 500 gr mish i bluar 2 patellgjane 3 patate te medha 3 domate 1 qepë 1 karrote 1 ajkë e thartë pak djathë 1 deciliter qumësht melmesa Hapat Grihet qepa dhe kaverdiset ne pak vaj derisa te zbutet .Pastaj…

Makarona me tuna

Përbërësit 200 gr makarona 2 konzerva tune 1 domate Hapat Makaronat(pastat )zihen sipas udhezimit ne qeske dmth zihen ne uje te kripur 8-10 minuta dhe kullohen,pastaj shperlahen me uje te fothet qe te mos ngjiten mes veti. Ne nje pjate…

Kifle laramane

Përbërësit 4 vezë 2 gota qumësht 2 gota vaj 20 gr tharem buke 2 luge kakao 3 luge sheqer 500 gr sheqer + 1 sheqer vanilje ujë o i o i o i o i o i o i o…

Ëmbëlsirë vanille

Përbërësit PERBERSIT PER PANDISPANJEN (PETEN-KOREN): 5 te bardha te vezes 2 te verdha te vezes 5 luge miell 6 luge sheqer 2 luge kakao 2 luge vaj 1 luge lëng limoni 1/2 luge sodë bikarbone kripë 1 paketim biskota PERBERSIT…

Kifle me susam

Përbërësit 2 vezë 1 gote ujë të vakët 1 gote vaj 2 gota qumësht 20 gr tharem buke 1 luge e vogel kripë 3 luge sheqer miell fara susami Hapat Nje gote uji te vaket qitet t harmi dhe lihet…

Tortë me shije kafeje

Përbërësit 6 vezë 150 gr sheqer 1 sheqer vanile 3 luge nisheste 2 luge kakao 150 gr miell 1 luge pluhur paste KREMI: 400 ml ajkë për ëmbëlsira 350 gr çokollatë qumështi 1 sheqer vanile 1 luge nescafe 120 gr…

Tortilë ndryshe

Përbërësit 2 patate te medha 1 qepe e madhe 3 vezë Vaj ulliri,krip 1/2 pluhur paste Hapat Ne vaj te boolshem qitet qepa e grire ne rrathe dhe kaverdiset ne zjarre derisa te zbutet mire. Pastaj qiten patatet te grira…

Tortë zebër

Përbërësit 4 vezë 1 gote sheqer 1 gote vaj 1 gote qumësht 2 gota miell 2 luge kakao 1 pluhur paste 1 sheqer vanile Hapat Se pari kallepi ku do te piqet embelsira duhet te lyhet me yndyre dhe te…

Sallatë e shpejtë

Përbërësit 2 tranguj 2 domate 1 qepe e vogel 200 ml ajkë e thartë 2 luge prezlle 2 luge vaj ulliri 2 luge lëng limoni piper i zi Hapat Perimet lahen dhe grihen ne copa te vogla dhe perzihen me…

Pite me mollë

Përbërësit 400 gr miell 200 gr margarinë 150 gr sheqer 3 luge prezlle 3 të verdha veze 1/2 pluhur paste 1 sheqer pluhur PERBERSIT PER MBUSHJEN: 4 molle te medha 150 gr sheqer 4 luge griz 1 luge kanellë 1…

Petulla me djath

Përbërësit 3 vezë 300 gr djathë 300 gr miell 1 pluhur për pjekje 1 luge kripë Hapat o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o…

Obllanda

Përbërësit 4 fleta te obllandes 300 ml qumësht 300 gr sheqer 250 gr margarinë 250 gr arra te coptuara 200 gr keksa 150 gr Rrush te thate 100 gr çokollatë për zierje Hapat Qumshti vlon me sheqer derisa te shkrin…

Kadaif

Përbërësit 500 gr kadaif i gatshem 300 gr arra ose badem 250 gr margarinë 100 gr rrushe PERBERSIT PER SHERBETIN: 1 L ujë 700 gr sheqer 1 lëng limoni Lengu i nje pertokalli 2 luge mjalte Hapat Nese kadaifi eshte…

Hallve me arra

Përbërësit 1 gote margarinë 2 gota miell 1 gote sheqer 1 gote sheqer vanile 2 gota ujë 200 gr arra te imtesuara Hapat Ne nje ene te thell qitet margarina dhe perzihet duke shtuar gradualish miellin ne temperature te ulet.…

Biskota integrale

Përbërësit 100 gr miell orizi 200 gr miell integral 75 gr sheqer i kaftë. 1 sheqer vanile 1/2 luge kanellë 1/2 luge pluhur paste 2 luge mjalte 200 gr margarinë 4 luge ujë Hapat Te gjithe perbersit e thate perzihen…

Lazanja më e thjeshtë

Përbërësit PERBERESIT PER BRUMIN: 3 vezë 1 filxhan qumësht 1/2 filxhan vaj pak kripë miell PERBERESIT PER MBUSHJEN: 500 gr mish i bluar 300 ml Salce domate Krip,piper i zi,piper i kuq,vegete, rigon 50 ml vaj 500 gr djath kaçkavall…

Krofne nga furra

Përbërësit 600 gr miell 150 gr sheqer 5 vezë 120 ml qumësht 150 gr margarinë 25 gr maj buke 1 lëvore limoni 1 Levore portokalli 1 sheqer vanile pak kripë marmelatë Hapat Ajo qe eshte qensore ne kete recete eshte…

Ëmbëlsirë 10 minutëshe

Përbërësit 250 gr biskota 100 gr margarinë 400 gr çokollatë për zierje 200 ml ajkë e ëmbël Hapat Se pari zbutet margarina ne zjarre jo shume te larte dhe i shtohet ajka duke pasur kujdes qe te mos vloj dhe…

Ëmbëlsirë me susam

Përbërësit 2 vezë 150 gr sheqer pluhur 2 luge kakao 2 luge mjalte 100 gr margarinë 100 gr biskota të bluara 100 gr arra të bluara 200 gr fara susami Hapat Ne nje tigan qitet susami dhe piqet derisa te…

Byrek si të furres

Përbërësit 500 gr petë për pite te gatshme 300 gr djath 250 ml uje mineral 150 ml vaj pak kripë Hapat Merret nje tepsi me madhesi 26nr dhe lyhet me vaj. Ne nje ene perzihet uji dhe vaji dhe kriposet…

Ëmbëlsirë me kumbulla

Përbërësit 300-400 gr biskota katrore 700-1 kg kumbulla te fresketa 2-3 luge xhem kumbulle 2 qese puding çokollate 5 decilitra ujë 150 gr sheqer pak kanellë pak rum 200 ml ajkë e ëmbël pak kakao Hapat Merren kumbulla te fresketa…

Tortë me arra

Përbërësit SHTRESA E PARE: 6 vezë 8 luge sheqer 3 luge miell 10 luge arra të bluara 1/2 pluhur paste SHTREA E DYTE: 250 gr margarinë 200 gr sheqer 4 te verdha te vezes 2 sheqer vanile 8 luge arra…

Mish pule me miell gruri

Përbërësit 1 kg mish pule 1 luge vegete 7 luge vaj 6 vezë 150 gr miell 1/2 luge kripë 500-600 gr qumësht Hapat Mishi i pules ndahet nga eshtrat dhe marinohet me krip dhe vegete.Pasi te qendroj ashtu i marinuar…

Krokate të fërguara

Përbërësit 4 patate 1 vezë pak miell, kripe, piper Hapat Patate qerohen dhe grihen ne rende te imet. Pastaj shtohet kripa sipas deshires dhe i shtohet veja dhe pak miell . Krejt kjo perzihet mire dhe i shtohet melmesa me…

Byrek me purri dhe kerpudha

Përbërësit 500 gr petë për pite 500 gr Gjethe purrini 300 gr kërpudha 300 gr patate 3 luge vaj 2 luge uje mineral Kripe, piper, margarine, susam Hapat Purrini grihet imet,patatet dhe kerpudhat grihen ne rende dhe krejt keto perzihen…

Kaçamak me miell misri

Përbërësit 2 decilitra ujë 1 luge ajkë kuzhine miell misri 1 luge kos pak djathë Hapat Eshte nje nga ushqimet e mia te preferuara. Eshte i shpejte, i shendetshem dhe shume i shjijshem Ne nje ene pak me te thelle…

Krem karamel i bërë në shtëpi

Përbërësit 200 gr sheqer 200 ml ajkë e ëmbël Sheqer vanille Hapat Sheqeri qiten ne nje ene dhe lihet ne zjarre ne temperature te ngadalshme derisa te shkrihet dhe merr ngjyre ari. Pastaj shtohet ajka dhe sheqer vanilja duke e…

Krem i shpejtë

Përbërësit 500 ml qumësht 500 ml ajkë e ëmbël 4 luge sheqer 12 luge nisheste 100 gr çokollatë për zierje 100 gr çokollatë e bardhë 1 pako biskota katrore Hapat Perzihen qumeshti dhe ajka dhe nga kjo mase ndahet 2…

Kek me mollë

Përbërësit 200 gr miell 200 gr margarinë 200 gr sheqer 2 vezë 1 pluhur paste Levore limoni ne rende 3 luge qumësht 4 molle sheqer pluhur Hapat Tunden se pari vezet me sheqer e pastaj tundet margarina qe ka qendruar…

Fileto pule

Përbërësit 400 gr mish i bardhe pule 2 vezë 1 spec i kuq 2 thelpinje hudher 2 luge nisheste 6 luge majonez Magdanoz, kripe, biber i zi, vaj Hapat Mishi i bardhe pritet ne katrore te vegjel, priten specat gjithashtu…

Byrek me patate

Përbërësit 700 gr miell 4 luge vaj 3.5-4 decilitra ujë të vakët 100 ml vaj kripë MBUSHJA ME PATATE: 1.5 kg patate 1 qepë 3 luge Kripe, piper, vaj Hapat Ne ujin e vaket qitet kripa dhe vaji 4 luge…

Ëmbëlsirë me krem vanilje

Përbërësit 4 vezë 15 luge sheqer 15 luge vaj 15 luge qumësht 15 luge miell 2 sheqer vanile 1 pluhur paste 2 puding vanilje Hapat Tunde se pari vezet me sheqer e pastaj nje nga nje shtohen te gjithe perpbersit…

Ëmbëlsirë me miell misri

Përbërësit 2 gota miell misri 200 gr margarinë 200 gr sheqer pluhur 1 luge arra të bluara 1/2 gote qumësht Hapat Ne nje tigan te thelle qesim margarine te shkrihet Pastaj ne kete tigan qesim miellin dhe perziejm ne temperature…

Biskota me miell misri dhe kakao

Përbërësit 2 vezë 1 gote miell misri 1 gote vaj 3 gota miell 1 pluhur paste 2 luge kakao 1 gote sheqer Hapat Perzihen te gjithe perbersit perveq kakaos Pasi behet nje brume i bute ndahet ne dy pjese dhe…

Krepa nga patatet

Përbërësit 1 filxhan ujë i ftohtë 1 vezë 1 filxhan pire te gatshme 1 luge margarinë 1 luge vaj sipas deshires veget,krip,biber Hapat Nje filgjan uje perzihet me nje veze te tundur dhe ne te qitet pireja e gatshme. Pasi…

Tortë e shpejtë dhe e shijshme

Përbërësit 1 L qumësht 4 puding vanilje 1 margarinë 330 gr sheqer 200 gr kokos 200 gr arra të coptuara 200 gr biskota të bluara 150 ml ajkë e ëmbël Hapat Shume shpejte dhe shijshem, Se pari zihen pudingat me…

Vezë të ziera në salcë ajvari

Përbërësit sipas deshires vezë të ziera 4 luge ajvar 4 luge ajkë e thartë 2 luge majonez biber.sheqer magdanoz Hapat Vezet pasi zihen, qerohen dhe ndahen ne dyshe. Ajvari perzihet me ajken (shmant),majonezen,kripe.biber,sheqer sipas deshires pak,dhe magdanoz te grire. Perzihen…

Tortë kupolë

Përbërësit 8 vezë 8 luge sheqer 7 luge miell 1 pluhur paste 300 gr Xhem kajsishë PERBERSIT PER KREMIN: 3 vezë 150 gr sheqer 1 sheqer vanile 150 gr margarinë 1 qese zhelatine 150 ml uje të ftohet 350 gr…

Vezë më ndryshe

Përbërësit 8 vezë 600 gr mish i bardhe i bluar 3 karrota te grira ne rende dhe te ndrydhura 2 thelpinje hudher te grire ne rende 1 luge djath parmezan 1 luge veget,krip,biber 50 gr prezlle 1 luge miell vaj…

Tortë e shpejtë

Përbërësit PERBERESIT PER PANDISPANJE: 10 te bardha te vezes 10 luge sheqer 10 luge miell KREMI I VANILES: 2 puding vanileje 3 decilitra ujë 9 luge sheqer 150 gr margarinë 5 te verdha te vezes 1 sheqer vanile KREMI I…

Tortë me gunga

Përbërësit 5 vezë 250 gr sheqer 1 deciliter qumësht 1 deciliter vaj 250 gr miell 2 luge kakao 1 pluhur paste 1 sheqer vanile PER KREMIN: 8 decilitra qumësht 2 puding vanilje 4 luge sheqer GLAZURA: 4 decilitra ajkë e…

Tortë e bardhë

Përbërësit 400 gr keksa petit beure 300 gr keksa jaffa 1/2 L jogurt 200 ml ajkë e thartë 8 luge sheqer 3 qese sheqer vanile 1/2 L ajkë e ëmbël Hapat Se pari keksat (biskotat) thyhen ne copa te vogla.…

Kek me portokall

Përbërësit 4 vezë 200 ml vaj 1 gote kos 1 gote sheqer 2.5 gota miell 1 luge pluhur paste 1 luge sodë bikarbone 2 luge kakao 1 portokall Hapat Tunden se pari vezet me sheqer e pastaj shtohet kosi,vaji e…

Fileto pule me susam

Përbërësit 1 kg mish i bardhe pule pak lëng limoni vegete 1 vezë pak miell prezlle fara susami Hapat Mishi i bardhe prehet ne shirita te gjate me ate trashesi qe eshte. Pastja laget me leng limoni,kriposet ,i qitet vegeta…

Bajaderë me kikirikë

Përbërësit 300 gr sheqer 2 decilitra ujë 200 gr margarinë 300 gr kikirike jo te njelmet 300 gr keksa të bluar 2 luge kakao 150 gr çokollatë për zierje Hapat Vihet uji te vloj dhe pastaj qitet sheqeri dhe zihet…

Çokollatë me arra dhe susam

Përbërësit 100 gr sheqer 100 gr margarinë 4 luge mjalte 100 gr çokollatë për zierje 100 gr fara susami 100 gr arra te grimcuara Hapat Ne nje tigan qitet susami dhe piqet derisa te merr ngjyre ari. astaj largohet susami…

Tortë me Nutella

Përbërësit 6 vezë 6 luge sheqer 6 luge miell 1 pluhur paste 1 sheqer vanile 4 luge krem nutella PERBERSIT PER KREMIN DHE PER GLAZUREN: 500 ml ajkë e ëmbël 7 luge nutella arra të bluara 100 gr qokollate per…

Tortë me Nutella

Përbërësit 6 vezë 6 luge sheqer 6 luge miell 1 pluhur paste 1 sheqer vanile 4 luge krem nutella PERBERSIT PER KREMIN DHE PER GLAZUREN: 500 ml ajkë e ëmbël 7 luge nutella arra të bluara 100 gr qokollate per…

Djath kackavall i bërë në shtëpi

Përbërësit 8 litra qumësht 1 filgjan kripë 1 qese limontoz Hapat Ne nje ene te madhe qe mban 8 litra e qesim qumshtin te vloj. Ne momnetin qe qumshti vlon e qesim limontozin dhe e perziejme vazhdimisht . E largojem…

Tortë për ditlindje

Përbërësit 250 gr margarinë 4 luge kakao 3 portokall 200 gr sheqer 3 vezë 200 gr miell 1 luge e vogel pluhur paste 200 ml ajkë e ëmbël PERBERSIT PER MBUSHJEN: 100 gr margarinë 100 gr çokollatë për zierje 100…

Speca të mbushur me patate

Përbërësit 6 speca te kuq te mdhenje 1 kg patate 2 qepë 200 ml salce domatesh 100 ml ajkë kuzhine 2 luge miell 2 luge margarinë Krip,biber Hapat Specat pastrohen nga bishtat dhe farat. Patatet qeroehn dhe grihen ne katrorka…

Drekë me vetëm dy përbërës

Përbërësit 1 pulë 1 gote e madhe kripë Hapat Pula lahet dhe teret. Ne taven per pjekje shtojme kripen dhe vendosim pulen mbi te dhe e shtrijme me dore pulen qe sa me rrafshet te jete . E leme ne…

Bajaderë me kokos

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 200 gr kokos 350 gr sheqer 150 gr margarinë 1/2 gote ujë GLAZURA: 100 gr çokollatë për zierje 1 luge vaj 1 luge sheqer 1/2 filxhanit qumësht Hapat Vihet te vloj uji me sheqer…

Bajaderë me mish të bardhë

Përbërësit 500 gr mishi bardhe i pules 200 gr djath kaçkavall 300 gr përshutë 1 shmant 2 vezë 3 thelpinje hudher 5 luge senf Hapat Mishi ndahet ne shtresa me te holla dhe rrahet me qekan kuzhine . Pastaj kriposet…