Blerta Spahiu
16916 Articles0 Comments

Byrek me patate

Përbërësit 75 gr petë të gatshme per pite 5 kg patate 4 lugë qepë te thata ose te njoma 3 luge te vogla kripë 4 luge te vogla vegete ½ luge e vogel piper i zi 5 filgjan vaj 5…

Tortë e shpejtë me nesscafe

Përbërësit 500 ml ajkë e ëmbël (hopla per embesira) 100 gr sheqer pluhur 100 gr çokollatë 100 gr biskota të bluara 1 qese nesskafe 3 ne 1 3 lugë ujë 3 Krem pana o i o i o i o…

Byrek me spinaq dhe djathë

Përbërësit 9 petë për pite te gatshme 1 krem djathi (220 gr) 200 gr spinaq 1 spec i kuq pak kripë pak piper i zi vaj ulliri Hapat Furren e ngrohim ne 200 grade. Perziejme krem djathin,spinacin e pastruar dhe…

Mish viçi me jahni

Përbërësit 1-1/2 kg mish viçi pjesa e shpatullës (i prerë në copa afërsisht 5 cm) 2 qepë mesatare të grira hollë 3 lugë supe vaj ulliri 3 gjethe dafine 100 ml vere 1 kuti domate konservë të grira 1-2 lugë…

Tortë e akullt

Përbërësit 250 gr margarinë 250 gr sheqer 8 vezë 100 gr çokollatë 3 qese shllag krem (krem pana) 1 pako biskota katrore pak qumësht 2 sheqer vanilje rum (opsionale) Hapat o i o i o i o i o i…

Kungulleshka të mbushura, të pjekura në furrë

Përbërësit 3 cope kungulleshka madhesi mesatare 1 qepë 400 gr mish i bardhë pule 100 ml vaj 5 lugë oriz te zier pergjysem me pare melmesa (krip,vegete piper i zi) PER MEJAMEN: 3 lugë miell 180 gr ajkë e thartë…

Japrak me gjethe rrushi

Përbërësit gjethe rrush një gotë uji oriz ½ kg qepe te njoma 2 tufa nenexhik piper i zi spinaq dhe lakra të tjera 5 copë Hudhra të njoma Hapat Gjetet e rrushit i ziejmë derisa të marrin valë. Më pas…

Patate me ajkë

Përbërësit 1 kg patate kripë 3 lugë ajkë kuzhine 3 lugë mazë (kajmak,pjesa e yndyrshme e qumeshtit qe ve kur vlon dhe ftohet) Hapat Patatet qerohen dhe grihen ne pjese me te medha. Patatet zihen pergjysem ne uje te bollshem.…

Pite e shpejtë me patate

Përbërësit 150-200 gr miell 2 vezë 4 patate te qeruara te grira ne katrorka pak qumësht kripë ujë hudhër piper i zi 200 ml jogurt 200 ml ajkë e thartë (shamnt,pavllake) Hapat Perziejme miellin,vezet,patatet e grira dhe shtojme uje dhe…

Patëllxhanë imam bajalldi

Përbërësit PËR 4 – 5 PERSONA 5 copë patëllxhanë mesatare ½ kg qepë ½ kg domate 200 – 250 gr vaj kripë majdanoz piper pak sheqer Hapat Për të gatuar këtë gjellë më parë zgjedhim patëllxhanët, të cilave u heqim…

Ëmbëlsirë me pjeshkë

Përbërësit 2 vezë 1 gotë sheqer 2 gota miell ½ gotë vaj 1 gotë jogurt 1 sheqer vanilije ose 1 luge arome vanilje pak kripë 700-800 gr pjeshkë ½ pluhur për pjekurina GLAZURA 100 gr sheqer 5 lugë ujë Hapat…

Ëmbëlsirë me mollë dhe kanellë

Përbërësit 3 vezë 4 filgjan sheqer (150 ml) 3 filgjan vaj 7 filgjan miell 1 sheqer vanilje 2 lugë kanellë 1 pluhur për pjekje 1 lugë e vogel sodë bikarbone 3 molle te qeruara dhe te grira ne rende 1…

Tortë e shpejtë me biskota

Përbërësit biskota katrore 2 puding vanilje ose me shije sipas deshires suaj 100 gr çokollatë 1 lt qumësht 5 lugë sheqer 300 ml ajkë e ëmbël o i o i o i o i o i o i o i…

Gjellë me bamje

Përbërësit 100 gr karrote 60 ml vaj ulliri 200 gr domate 300 gr Bamje kripë piper magdanoz hudhër Hapat Mirren bamje te reja,pastrohen dhe kullohen. Karrotat priten ne rrathe Domatet priten ne katrorka. Ne nje ene me pak vaj qesim…

Qofte Korçe me qepë

Përbërësit PËR 6 PERSONA 350 gr mish i grirë viçi 1 kg qepë ¾ filxhan çaji vaj 1 lugë kafeje Salce domate 1 kokërr Hudhra 2 gjethe dafinë 1 filxhan kafeje uthull 2 feta buke te bardhe ½ filxhan çaji…

Tameloriz

Përbërësit 1 lt ujë 1 lt qumësht (ose vetem 2 l qumesht) 1 filgjan vaj 150 ml 3 filgjan oriz 3 filgjan sheqer 2 sheqer vanilje pak kanellë o i o i o i o i o i o i…

Ëmbëlsirë me tre shtresa

Përbërësit 4 vezë 12 lugë sheqer 12 lugë miell 1 pluhur për pjekje 1 dcl qumësht (100 ml) 1 dcl vaj 2 lugë kakao PËR SHTRESËN E BARDHË 500 ml qumësht 100 gr kokos 3 luge miell 10 luge sheqer…

Qafë viçi e mbushur role

Përbërësit PËR 6 PERSONA: 1250 kg mish me gjithë kocka 3 lugë margarinë 2 copë speca te kuq 5 Hudhra 1 tufë majdanoz kripë piper 1 kokërr qepë të madhe 3 karrota Hapat Hiqet kocka nga pjesa e qafës si…

Sheqerpare speciale

Përbërësit PËR 30 COPË 1 kg miell 600 gr gjalpë të tretur ose Vital 350-400 gr sheqer 8 te verdha te vezes 3 gr sode buke PËR SHURUPIN 1250 gr sheqer 850 gr ujë Pak vanilje 75 gr arra Hapat…

Tortë me çokollatë milka

Përbërësit 1 lt qumësht 10 luge sheqer 3 puding vanilje 300 gr çokollatë milka 100 gr çokollatë milka e bardhe 500 ml ajkë e ëmbël (hopla per embelsira ose krem pana) biskota plazma ose pishkote Hapat o i o i…

Ëmbëlsirë me arra

Përbërësit 2 vezë 250 gr sheqer 1 sheqer vanilje 400 gr miell 1 pluhur për pjekje 250 ml qumësht 110 ml vaj 50 gr arra të bluara GLAZURA 200 gr sheqer 200 ml qumësht 100 gr çokollatë 125 gr margarinë…

Kec i mbushur,i pjekur në enë balte

Përbërësit 1 kec i vogël (rreth 6 kg) kec të brendshmet 2 qepë të thata të prera hollë 4 qepë të njoma të prera hollë ¾ filxhan çaji vaj ulliri 2 lugë gjelle salce domatesh e koncentruar 4 filxhanë çaji…

Domate të mbushura me kima

Përbërësit PËR 4 – 5 PERSONA 5-6 kokrra domate mesatare 250 g kime 1-2 kokrra qepë 1 lugë majdanoz i grirë 2 lugë gjalpë pak oriz kripë piper 1 lugë kafeje sheqer Hapat Marrim domatet mesatare e jo të pjekura…

Bakllava me çokollatë

Përbërësit 15 petë të gatshme per pite ose per bakllava 120 gr nutella vetem pjesa e kafte 100-150 arra të bluara 250 gr margarinë 200 gr çokollatë për zierje 6 luge vaj SHERBETI 300 gr sheqer 300 ml ujë Hapat…

Bakllava me fill

Përbërësit 5 kg petë bakllave 700 gr arra te grimcuara 400 gr lajthia te grimcuara 400 gr biskota të bluara 200 gr grize 300 gr kokos 100 gr nisheste 30 gr kanellë 750 gr margarinë 150-200 ml vaj PËR SHERBETIN:…

Sallatë me mish pule dhe bizele

Përbërësit 2 kofshe pule ose 400 gr mish i bardhe pule 400 gr bizele te ngrira ose te fresket 250 gr majoneze kripë piper i zi magdanoz hudhër pluhur 2 vezë të ziera Hapat Mishin e pules e zieni,largoni eshtrat,dhe…

Tortë e shkrift me arra

Përbërësit 10 te bardha te vezes 300 gr sheqer 260 gr margarinë 2 luge miell KREMI 10 te verdha te vezes 150 gr sheqer pluhur 250 gr margarinë 50 gr arra te grira Hapat Te bardhat e vezes tunden me…

Gjyveç me oriz

Përbërësit PËR 4 PERSONA ½ kg mish 300 gr oriz 100 gr gjalpë 30 gr pure të domateve 1 kokërr qepë Pak kripë Hapat Do të veprojmë si në çdo ragu. Presim mishin dhe e skuqim me gjalpin e qepën.…

Trekëndësha të ëmbël

Përbërësit 2 vezë 200 gr sheqer 100 gr çokollatë 100 gr margarinë 150 gr biskota të bluara 100 gr arra të bluara therrime çokollatë per dekor Hapat Perziejme vezet me sheqerin derisa te fitojme nje mase kremoze dhe pastaj veme…

Sallatë ruse

Përbërësit 1 pako perime te ngrira te cilat permbjane bizele,karrote miser 2 patate te vogla te grira ne katrorka shume te vogla 200 ml majonez 200 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake) 400 gr mish i bardhë pule 100 gr djathë…

Ngjalë pikante

Përbërësit PËR 6 PERSONA 1,750 kg ngjala 7 gota ujë 1 ½ gotë verë e bardhë 3 copë karrota 4 kokrra qepë 2 gjethe dafinë Pak Rigon 6-7 kokrra piper 2 lugë gjelle mustardë 2 ½ lugë gjalpë Pak galetë…

Bakllava me mak dhe vishnje

Përbërësit 500 gr petë bakllave 5 vezë 250 gr sheqer 250 gr mak i bluar 5 luge prezle (buke e thekur e bluar) 1 pluhur për pjekje 3 filgjan te vegjel vaj +vaj per lyerjen SHERBETI: 500 gr sheqer 500…

Bajaderë me fiq të thatë

Përbërësit 250 gr sheqer 6 lugë ujë 200 gr fiq të thatë te bluar 200 gr margarinë 100 gr çokollatë 350 gr biskota të bluara PËR GLAZUREN 100 gr çokollatë 4 lugë vaj 50 gr Lajthi te grira imet Hapat…

Qebap

Përbërësit PËR 4 PERSONA 750 kg kimë qengji (të kaluar 2 herë në makinën grirëse) 1 qepë 1 filxhan çaji bollgur ½ tufëz majdanoz i prerë hollë ½ lugë kafeje bahar pluhur ½ lugë kafeje kanellë vaj ulliri kripë piper…

Krepa të mbështjellura

Përbërësit PËR KREPAT 2 vezë pak kripë 200 ml ujë 200 ml qumësht 500 gr miell PËR MBUSHJEN 300 gr përshutë 300 gr sallame 300 gr krem djathi PËR FERGIMIN 3 vezë prezle (buke ethekur e bluar,galete) vaj per fergim…

Saralji

Përbërësit 500 gr petë bakllave 20 lugë arra të bluara 12 lugë grize 20 lugë sheqer ½ pluhur për pjekje vaj 250 ml ujë të vakët PËR SHERBETIN 600 gr sheqer 500 ml ujë 1 sheqer vanilje pjeseza limon Hapat…

Musaka klasike

Përbërësit PËR 6 PERSONA 500 gr patëllxhanë të prera në feta ½ kg kimë viçi 400 gr domate të konservuara 1 qepë e prerë hollë Pak hudhër ½ filxhan çaji djathë kaçkavall të grirë 10 lugë gjelle vaj ulliri kripë…

Ëmbëlsirë me arra

Përbërësit 230 gr arra të bluara 6 vezë 120 gr sheqer 110 gr miell 2 luge rum (opsionale) PËR KREMIN 350 ml qumësht 2-3 luge lëng limoni 1 luge Levore limoni ne rende 150 gr arra të bluara 2 sheqer…

Kukureci

Përbërësit PËR 4-5 PERSONA 1 palë zorrë qengji 300 gr të brendshme kripë piper spec i kuq Rigon 2-3 lugë gjelle yndyrë Hapat Zorrët e qengjit pastrohen mirë dhe lahen duke i kthyer nga të dyja anët. Merren mëlçitë, gjëndrat,…

Ëmbëlsirë me çokollatë

Përbërësit 150 gr sheqer 2 lugë margarinë 2 lugë lëng limoni 2 vezë 200 gr miell ½ pluhur për pjekje pak kripë 300 ml qumësht PËR MBUSHJEN 200 gr sheqer pluhur 100 gr margarinë 250 gr çokollatë 1 lugë lëng…

Tavë Elbasani

Përbërësit PËR 4-5 PERSONA 500 gr mish (qengji ose dashi) 2 lugë gjelle gjalpë 2 kokrra vezë 3 gota uji kos 2 lugë gjelle miell 1 lugë gjelle oriz kripë Hapat Tava e Elbasanit përgatitet me mish qengji ose dashi.…

Pite e ëmbël me mjedra

Përbërësit PËR BRUMIN 5 filgjan miell 3 lugë sheqer 1 lugë e vogel kripë 100 gr margarinë 1 vezë ½ filgjan ujë të ftohtë PËR MBUSHJEN 5 kg mjedra ¼ filgjan lëng limoni ¼ lëng portokall ½ filgjan margarinë 2…

Bakllava me kokos

Përbërësit 500 gr petë bakllave FILLI ½ lt qumësht 1 sheqer vanilje 5 lugë griz 100 gr kokos 100 gr margarinë SHERBETI 600 gr sheqer 600 ml ujë Hapat Vlojme qumeshtin ne te cilin kemi perzier sheqer vaniljen dhe grizen.…

Pica kifle

Përbërësit 250 ml ujë të vakët 2 luge margarinë 500 gr miell 2 luge parmezan 1 luge sheqer pak kripë 2 luge maja birre (kvasac) PER MBUSHJEN salce domatesh 150 gr djath kaçkavall per tost Rigon 1 vezë per lyerje…

Speca të mbushur

Përbërësit 500 gr mish i bardhe pule 3-4 speca te medha babure 150 gr oriz 1 tufe qepe te njoma 2 luge salce domatesh kripë piper i zi vegete pak vaj djath mocarela 150 ml ajkë kuzhine per zierje Hapat…

Bakllava trëndafil

Përbërësit 1 pako petë bakllave 150 gr margarinë 50 ml vaj 500 gr arra SHERBETI 4 gota ujë 5 gota sheqer Hapat Se pari ziejme sherbetin. Shkrijme margarinen dhe perziejm e me vajin. Marim nje nga petet e bakllavase,sterpikim me…

Patëllxhanë të mbushur

Përbërësit PËR 4-5 PERSONA 1 kg patëllxhanë 6-7 kokrra qepë disa domate 2 kokrra Hudhra kripë piper majdanoz Hapat Patëllxhanëve u qërohet bishti, u hiqet lëkura në tre rripa sipër dhe nga të dyja anët. Priten për së gjati në…

Tortë karamele

Përbërësit 150 gr margarinë 150 gr sheqer 3 luge mjalte 3 luge qumësht 1 vezë 450 gr miell 1 luge te vogel sodë bikarbone 400 gr sheqer 1 liter qumësht 4 luge miell 1 puding me shije karameli 100 gr…

Pitalka

Përbërësit 500 gr miell 350 ml ujë të vakët 1 luge maja birre (kvasac) 1 lugë kripë farë e zezë ose sipas deshires Hapat Maja birren e perziejme ne pak uje te vaket dhe e leme te fermentohet. Pastaj ne…

Çomlek me qepë

Përbërësit PËR 4-5 PERSONA 1 kg qepë 2 filxhanë kafeje vaj 1 luge gjelle salcë një filxhan kafeje vere një kokërr hudhër kripë piper 2 gjethe dafinë Hapat Qepujkat (qepët sa një kokërr arre) qërohen dhe të paprera skuqen në…

Ëmbëlsirë freskuese me ajkë të thartë

Përbërësit 1 pako e madhe pishkote ose dy te vogla 3 ajkë të thartë (nga 180 ml) 6 luge sheqer pluhur 2 sheqer vanilje fruta sipas deshires(pjeshke,kajsi,vishnje,qershi,dredheza etj) 1 gotë qumësht Krem pana (shllag ose hopla per embelsira) Hapat Pishkotet…

Tavë turli

Përbërësit 1 kg mish tul karrote spec 1 qepë patate patellxhan Bamje bizele kungulleshka domate te vogla 200 ml vaj 1 luge piper i kuq kripë Piper te zi Hapat Mishin e prejme ne katrorka te vogla dhe fergojme ne…

Biskvit me karamel

Përbërësit 3 vezë sheqer aq sa peshojne tri vezet miell aq sa peshojne tri vezet 200 ml qumësht rum sipas deshires KREMI KARAMEL 200 gr sheqer 500 ml qumësht 3 te verdha te vezes 3 luge sheqer pluhur 1 sheqer…

Pastiço me djathë

Përbërësit 300 gr makarona 2 kokrra vezë 100 gr djathë 1 e 1/2 filxhan çaji qumësht kripë piper 1 lugë gjelle gjalpë 1 lugë gjelle djathë kaçkavall të grirë Hapat Makaronat spageti ziejnë në ujë të valuar me kripë për…

Ëmbëlsirë me mollë

Përbërësit 1 gotë jogurt 1 gotë sheqer 3 lugë sheqer 1 gotë vaj 3 te verdha te vezes 2 gota miell 1 pluhur për pjekje 1-1.5 kg molle kanellë PËR DEKOR 3 te bardha te vezes 9 lugë sheqer Hapat…

Oriz me asparagus dhe kërpudha

Përbërësit 1 tufe asparagus 1 konzerve kërpudha 1 qepë 1 presh 1 gote oriz ajkë (hopla per kuzhine) kripë piper vegete magdanoz vaj ulliri Hapat Qepen dhe preshin e grijme imet. Asparugun e pastrojme dhe e prejme ne copeza te…

Sallatë me speca dhe pershutë

Përbërësit 500 gr speca 300 ml pavllakë për zierje 250 gr përshutë 200 ml majoneze 200 gr djath gauda(lloj kackavalli) 200 gr kastraveca te vegjel turshi kripë piper i zi Hapat Specat i pjekim, i qerojme dhe i prejme ne…

Burani

Përbërësit PËR 4-5 PERSONA 1 kg spinaq 1 filxhan kafeje oriz 4-5 lugë gjelle vaj 1 kokërr qepë 1 lugë gjelle salce domatesh kripë piper koper Hapat Spinaqi pastrohet, lahet dhe përvëlohet në ujë të valuar me kripë për 1-2…

Kek kurore me qershi

Përbërësit 500 gr qershi pa berthame 3 vezë 1 sheqer vanilje 1 gotë e gjysëm sheqer (gote 300 ml) ½ gotë vaj 2 gota miell ½ pluhur për pjekje 200 ml jogurt Hapat Vezet,sheqerin, sheqer vaniljen i perziejme mire me…

Mish pule me presh

Përbërësit 600 gr mish pule 1 lugë piper i kuq 40 gr margarinë 700 gr presh 150 ml verë e bardhë 100 ml ajkë e thartë (shmant,pavllake) 1 lugë vegete Hapat Pulen e pastrojme dhe e ndajme ne copeza. Preshin…

Tortë bingo

Përbërësit 6 vezë 6 lugë sheqer 4 lugë miell 3 lugë vaj 7 lugë arra të bluara 1 lugë kakao 1 pluhur për pjekje PËR KREMIN 400 gr sheqer 1 lugë nisheste 4 pudinga vanilje 250 gr margarinë 150 biskota…

Krofne të mbushura

Përbërësit 800 gr miell 2 lugë maja birre 3 lugë sheqer pluhur pak kripë 100 ml vaj 50 gr margarinë 2 vezë 350 ml qumesht te vaket vaj per fergim Sheqer per pluhurosje marmelatë ose nutella per mbushje Hapat Ne…

Milkshake me manaferra

Përbërësit 2 gota qumësht ½ banane 250 gr manaferra 2 gota akull i copëtuar 2 lugë shurup manaferre Hapat Lajmë me kujdes manaferrat, i hedhim në një mikser. Shtojmë qumështin, bananen, akullin e copëtuar dhe shurupin. I përziejmë rreth 30…

Qofte të pjekura me oriz

Përbërësit 600 gr mish i bluar 3 qepë 1 gotë ajkë e thartë (shmant,pavllake) kripë piper i zi 2 vezë 1 buke bajate 500 ml qumësht magdanoz 2 thelpinje hudher vaj 200 gr oriz Rigon Hapat Grijme nje qepe,hudhren,dhe fergojme…

Smoothie me papaja

Përbërësit 1 papaja 1 filxhan kos pa yndyrë pak ananas të freskët disa kube akull Hapat Papajën, kosin, ananasin dhe akullin i grijmë në mikser për 30 sekonda. E shërbejmë me një gotë të ftohur më parë në frigorifer. Burimi:…

Pite Pizza

Përbërësit 250 gr miell 1 lugë e vogël kripë 1 lugë e vogël sheqer 200 gr margarinë PËR MBUSHJEN 300 gr spinaq 200 ml ajkë e thartë (shamnt,pavllakë) qepë të njoma 5 vezë 200 gr djath i freskët pak arra…

Fileto pule me salcë kërpudhash

Përbërësit 500 gr fileto pule 4 luge margarinë 1 qepë 150 gr kërpudha 250 ml supë pule (e zier me mishin e pules ose supe katrore e gatshme) 1 luge miell 1/2 lëng limoni magdanoz kripë piper i zi Hapat…

Styilash me karamel

Përbërësit 220 gr oriz 1 lugë sheqer 50 gr rrush i thatë PËR KREMIN 500 ml qumësht 2 sheqer vanilje 3 te verdha te vezes 50 gr sheqer PËR KREMIN E BARDHË 3 te bardha te vezes 100 gr sheqer…

Tortë me maskarone dhe limon

Përbërësit 120 gr bajame të bluara 40 gr miell 2 lugë lëng limoni 2 lugë mjalte 1 lugë e vogël pluhur për pjekje 2 vezë PER KREMIN 400 ml qumësht 200 gr djathë mascarpone 50 ml lëng limoni 1 puding…

Sarme

Përbërësit 1 kg lakër e thartë 500 gr mish i bluar 200 gr Mish i thate 100 gr oriz 2 qepë 2 lugë salce domatesh 1 lugë margarinë kripë piper Hapat Lakren e tharte, shkurt e ziejme ne uje te…

Tortë me 3 shije

Përbërësit 1 lt qumësht 3 pudinga vanilje 15 lugë sheqer 250 gr margarinë 300 gr arra të bluara 300 gr biskota të bluara 300 gr kokos GLLAZURA 150 gr çokollatë 3 lugë qumësht 3 lugë sheqer 125 gr margarinë Hapat…

Ëmbëlsirë me ajkë të thartë

Përbërësit 4 vezë 4 lugë sheqer 3 lugë miell 1 lugë çokollatë pluhur ose kakao 100 ml vaj ½ qese pluhur për pjekje pecive PËR FILLIN 1 4 shmant (nga 180 ml secili) 100 gr sheqer pluhur 5 qese sheqer…

Supë shtëpie

Përbërësit 1 pulë e vogel 5-6 karrota te vogla 1 tufe magdanoz 4-5 piper i zi kokerr 1 qepë 4-5 gjethe dafine 1-2 luge melmesa vegete ose krip ose 1:1 Hapat nga magdanozi marim vetem trungun e gjelbert, sepse gjethet…

Pija magjike që lufton sëmundjet

Përbërësit 1 panxhar 1 karrote 1 molle Hapat Merren të 3 përbërësit dhe vendosen në blender. Lihen aty derisa të krijohet një lëng dhe pihet menjëherë. Ju mund të shtoni pak limon për shije dhe freski. Kjo pije magjike është…

Patate nga furra

Përbërësit patate sipas deshires 1 qepë 2-3 thelpinje hudher kripë piper vegete magdanoz Rigon vaj ulliri 200 ml ujë pak ajkë kuzhine per zierje Hapat Patatet qerohen,grihen ne rrathe te vegjel. Qepa dhe hudhra grihen imet dhe perzihen me patate.…

Ëmbëlsirë me kokos

Përbërësit 1 gotë e ujit miell 1 gotë kokos 1 gotë sheqer dietal 1 gotë qumësht ½ gotë ujë 1 lugë e vogël kanellë 2 lugë të vogla sodë bikarbone 2 lugë vaj kokosi ose të lloj tjetër Levore limoni…

Supë me oriz dhe thjerrëza

Përbërësit PËR 2 PERSONA majdanoz 1 hudhër 2 domate të buta 2 porcione oriz 60 gr thjerreza të vogla 1 gjethe dafine lëng zarzavatesh Hapat Grini bashkë një tufë majdanoz me një thelbi hudhër Zieni 2 domate salce, hiqini lëkurën…

Role Kadaifi

Përbërësit 1 kg kadaif i fresket arra sipas nevoje 250 ml vaj SHERBETI 1 kg sheqer 700 ml ujë 2 sheqer vanilje 1 limon Hapat Miret kadaifi i fresket me fije te gjata. Ne nje vend te rrafshet miret nga…

Bombica me fruta të thata

Përbërësit 1 paketim hurma te thata (mundesisht ato qe jane me te buta, me te fresketa akoma) 1 paketim bajame ose arra 1 paketim Rrush te thate Hapat Hurmave u hiqen berthamet. Miren hurmat,rrushi dhe bajamet dhe perzihen me blender…

Fërgesë e shpejtë me presh (purri)

Përbërësit 1-2 tufe Gjethe purrini 50 gr ajkë kuzhine ose maze 100 ml ajkë e thartë (shamnt,pavllake) 1 vezë kripë sipas nevojes vaj sipas nevojes Hapat Purrinjet pastrohen,largohet fleta e pare qe mbeshtjelle purrinin,dhe grihet ne katrorka te vegjel. Vezen…

Hallve e shijshme

Përbërësit 1 gotë griz (ermik,bollgur) ½ gotë vaj ulliri 1/3 gotë vaj luledielli ½ gotë bajame të bluara ½ gotë Rrush te thate dhe brusnica ¼ gotë susam PËR SHERBETIN 3 gota ujë 1+1/2 gotë sheqer 1 lugë mjalte Levore…

Omëletë në furrë me mocarela dhe bimë aromatike

Përbërësit PËR 4 PERSONA 8 vezë 2 lugë pana 1 lugë vaj ulliri 4 lugë djathë kaçkavall të grirë 100 gr mocarela 3 qepe te njoma (bishtat) 1 tufë borzilok 1 tufë majdanoz 1 tufë mente e fresket gjalpë kripë…

Supë me makarona

Përbërësit 2 gote makarona te vegjel 2 luge kos i trashe ose pavllake,shmant 1 gote miser i zier 2 luge gjelle miell 2 luge gjelle lëng limoni 2 luge te vagla melmesa (nane,borzilok etj) kripë vegete Hapat Ne nje ene…

Krofne me nutella

Përbërësit 300 gr miell 180 ml qumesht 60 gr sheqer 2 luge margarin 2 te verdha te vezes 1 luge maja birre(kvasac) GLAZURA E KROFNEVE 2 luge nutella 2 luge uje te nxehte 30 gr sheqer pluhur Hapat Ne pak…

Byrek të vegjël

Përbërësit 400 gr mish i bluar qepë e grire sipas deshires pak piper i zi pak kripë pak ujë PËR PETËT 500 gr miell pak vaj pak kripë ujë sipas nevojes Hapat Se pari pergadisim brumin per petet. Ne nje…

Kek me çokollatë

Përbërësit 2 filgjan sheqer 1+4/3 filgjan sheqer ¾ filgjan kakao pak kripë 1 luge e vogel pluhur për pjekje 2 luge te vogla sodë bikarbone 1 filgjan qumësht ½ filgjan vaj 2 vezë 1 sheqer vanilje Hapat Furren e nxehim…

Obllandë e shpejtë

Përbërësit ½ lt qumësht ½ kg sheqer 4 luge miell 1 vezë 100 gr çokollatë 250 gr margarinë nje pako flete obllande Hapat Te gjithe perbersit perzihen perveq fleteve te obllandave Keta perbers zihen se bashku per 7 minuta dhe…

Bakllava marokene

Përbërësit 3 vezë 250 gr sheqer 250 gr margarinë 200 gr miell 200 gr arra të bluara 200 gr arra te grimcuara 150 gr Rrush te thate 9 petë bakllave SHERBETI 1 lt ujë 1 kg sheqer 1 lëng limoni…

Tortë monte

Përbërësit 300 biskota të bluara 200 gr margarin e shkrire 2 lugë qumesht cokollate PËR KREMIN E BARDHË 500 ml qumësht 5 lugë sheqer 6 lugë miell 120 gr margarinë PËR KREMIN E KAFTË 500 ml ajkë e ëmbël 300…

Petulla për iftar

Përbërësit 400 gr miell 200 gr djath Feta 75 ml jogurt 100 gr djath i fresket 1 pluhur për pjekje 3 vezë 1 luge e vogel kripë Hapat Perzieni vezet me djathin feta Shtojme jogurtin,djathin e fresket,miellin me pluhurin per…

Smoothie për mëngjes

Përbërësit 1 banane 1 kajsi 1 filxhan çaji kos disa kube akull Hapat Grijmë në mikser bananen, kajsinë, kosin dhe akullin derisa të përftojmë një masë homogjene. E shërbejmë në gotë. Burimi: Living

Tortë e shpejtë 30 minutëshe pa pjekje

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 120 gr margarinë 100 gr çokollatë 50 gr sheqer pluhur 50 gr arra te grimcuara PËR KREMIN 200 gr margarinë 250 gr pure gështënjash 50 gr sheqer pluhur 300 ml ajkë e embel(hopla per…

Tortë me biskota dhe mjedra

Përbërësit 600 gr biskota te bluara biskota të bluara 250 gr margarinë 180 gr sheqer pluhur 150 gr lajthi te pjekura dhe te bluara ose bajame 200 ml lëng portokalli 250 gr mjedra te fresketa ose te ngrira(me shume i…

Sallatë me fruta të stinës

Përbërësit 150 gr luleshtrydhe 2 kokrra Kivi 2 kokrra pjeshkë 1 kokërr limon 2 banane 1/2 pjepër 1/2 ananas 50 gr sheqer Hapat Pasi kemi larë të gjitha frutat, i presim në copëza të vogla katrore. Fillojmë me luleshtrydhet, kivin,…

Llokuma pa yndyrë

Përbërësit 1 vezë ½ gotë ajkë e thartë ose kos 1 gotë ujë të ngroht 1 pluhur për pjekje pak kripë miell sipas nevojes Hapat o i o i o i o i o i o i o i o…

Tortë me dredhëza dhe krem vanilje

Përbërësit PËR PANDISPANJEN 4 vezë 160 gr miell 130 gr sheqer lëvore limoni ne rende 1 pluhur për pjekje pak kripë 3 te bardha te vezes 50 gr sheqer KREMI I VANILJES 3 te verdha te vezes 500 ml qumësht…

Pitalka ramazani

Përbërësit 1 kg miell 1 lugë maja birre (kvasac) 1 lugë sheqer 1 lugë kripë 150 ml ujë të vakët 500 ml qumesht te vaket Hapat Kvasacin, sheqerin, nje luge miell e tretim ne ujin e vaket dhe e leme…

Sallatë e shëndetshme

Përbërësit 2-3 domate te vogla 2 speca te gjelbert 1 filgjan makarona me forme spirale ose te drejta 2-3 vezë 1 konzerve te madhe tuna pak majoneze kripë piper i zi magdanoz Hapat Se pari ziejme makakronat me uje te…

Desert me luleshtrydhe

Përbërësit 2 kg luleshtrydhe 2 qese krem pana (shllag) 2 dcl qumësht Hapat Luleshtrydhet (dredhezat) i pastrojme mire dhe 1,5 kg i grijme ne copeza te imta. I sheqerosim dhe i rendisim nje shtrese, ne ndonje ene qelci paksa me…

Petulla të shpejta

Përbërësit 4 vezë 1 jogurt (kos) 16 lugë miell pak kripë 1 pluhur për pjekje vaj për fergim Hapat Thyejme vezet ne nje ene me te thelle,shtojme kripen, kosin dhe ne fund miellin e perzier me pluhurin per pjekje. Masen…