Blerta Spahiu
14691 Articles0 Comments

Tiramisù

Përbërësit 3 vezë 60gr sheqer ekstrakt vanileje 250gr djathë mascarpone 200gr biskota Savoiardi (lady fingers) kafe espresso kakao pluhur Hapat Së pari ndani të verdhat e vezëve nga të bardhat, pastaj përzieni me mikser të verdhat e vezëve me gjysmën…

Embelsire me arra

Përbërësit 6 të bardha të vesë 130gr arra të bluara 130gr sheqer 1 sheqer vanilje 1/2 pluhur për pjekje 2luge miell FILLI: 6 të verdhë të vezëve 150gr sheqer 400ml qumësht 2luge nisheste 1 puding vanilje 200gr margarinë Hapat 6…

Qofte me buke bajate

Përbërësit 1 Qofte me buke bajate+ 1decilitra qumësht 2 vezë 1 koke qepe e kuqe 2 qepe te bardha 1 miell kripë SALCA: 500gr kërpudha 1 koke qepe e kuqe 2luge miell 1 shmant sipas deshires melmesa vaj o i…

Tortë obllanda

Përbërësit 30 lugë qumësht 400 gr sheqer 250 gr margarinë 150 gr keksa të bluar 150 gr arra të bluara 50 gr cokollate te zeze 50 gr çokollatë të bardhe 1 komplet obllande prej pese fletave Hapat Vlohet qumështi me…

Pica në muffins

Përbërësit 300 gr proshutë 300 gr kaqkavall 200 gr kërpudha 1 spec i kuq babure 5 vezë 4 luge miell Një lugë e vogël pluhur për pjekje Një lugë origano kripë sipas shijes piper sipas shijes Hapat Coptohen së pari…

Omleti spanjoll

Përbërësit 2 vezë 1 qepë ½ spec i kuq babure kripë 3luge vaj Hapat Grihet speci dhe qepa dhe zbutet në tigan me vaj. Pastaj shtohen vezët e tundura dhe të kriposura sipas shijes dhe një gatim shumë i shpejtë…

Roladë me arra dhe banane

Përbërësit 8 vezë 8luge sheqer 10 arra të bluara 1luge miell lëvore limoni 300gr xhem pemësh 2-3 banane 100gr çokollatë Hapat Tunden vezët me sheqer në marengë të dendur. Shtohen arrat,mielli dhe lëvorja e limonitduke i përzier me lugë. Masa…

Strudel me afion, arra dhe mollë

Përbërësit 1kg miell 20gr maja 100gr sheqer 4 të verdha veze 1/2L qumësht PËR LYERJE: 250gr afion të bluar 2decilitra qumësht 100gr sheqer kanellë 250gr arra të bluara 2decilitra qumësht 1 sheqer vanilije 1/2kg molle Hapat Tunden të verdhat e…

Tortë Marcipan

Përbërësit 4 vezë 12luge sheqer 12luge vaj 12luge qumësht 12luge miell 4luge kakao 1 pluhur paste(pecive) SHERBETI: 1/2L qumësht 10luge sheqer 1 shmant 2luge eurokrem Hapat Perzihen te gjith perbersit dhe piqet ne temperature 200 grade per 15 minuta Pastaj…

Sallatë me aromë grejpfruti

Përbërësit 2 grejpfrutë 2 rrepa të bardha rrepka të kuqe disa thelpinj hudhre vaj ulliri majdanoz Hapat Grejpfrutët priten përgjysmë ose, nëse shërbehen një për person,priten lart në formë kapaku. Pastrohen me kujdes nga fryti i brendshëm duke e ruajtur…