Blerta Spahiu
13671 Articles0 Comments

Palepete me tuna

Përbërësit 3 fileto peshku 500 gr patate 2-3 luge vaj ulliri disa thelpinje hudher pak magdanoz kripë piper Hapat Patatet pasrohen,qerohen dhe grihen ne katrorka Kriposen sipas deshires dhe zihen me uje te bolshem Derisa zihen patatet,mund te pjekin ne…

Sallamë me zhele

Përbërësit 300 gr biskota të bluara 200 gr margarinë 150 gr zhele bombone 100 gr sheqer pluhur 100 ml lëng portokalli 100 gr çokollatë Hapat Perzihen ne nje ene margarina me sheqerin pluhur. Pastaj shtohen biskotat dhe lengu i portokallit…

Tortë zeber me çokollatë

Përbërësit 4 vezë 200 gr sheqer 200 ml qumësht 200 ml vaj 400 gr miell 1 pluhur për pjekje 1 sheqer vanilje 2 lugë kakao 2 lugë uje vale GLAZURA 100 gr çokollatë 100 ml ajkë e ëmbël Hapat Ndahen…

Tortë kapri

Përbërësit 3 pudinga vanilje 1 lt qumësht 3 puding luleshtrydhe (dredheze) 1 l lëng luleshtrydhe 200 gr pishkote 150 gr çokollatë 250 gr margarinë 12 lugë sheqer Hapat Ne nje ene te thelle rendisim biskotat pishkote ne fund te enes.…

Patellgjan të mbushur

Përbërësit 500 gr mish i bluar 4 patellgjane te vegjel 2 thelpinje hudher 2 domate 100 gr djath gauda Hapat Patellgjanet i pastron dhe i ndan pergjysem. Patellgjanet e ndaer pergjysem kriposen dhe lihen te qendrojne per pak minuta ne…

Patate me spinaq

Përbërësit 1 kg patate 250 gr spinaq 1 qepë 2 thelpinje hudher 100 gr djath parmezan SALCA BESHAMEL 50 gr margarinë 40 gr miell 500 ml qumësht kripë piper Hapat Qepen e grijme dhe fergojme ne vaj derisa te zbutet…

Çoko tortë

Përbërësit 700 gr biskota 650 gr qumesht cokollate 180 gr sheqer 150 gr lajthi të bluara 200 gr çokollatë për zierje 200 gr margarinë GLAZURA 300 gr çokollatë për zierje 500 gr ajkë kuzhine me shije neutrale(hopla per kuzhine) Hapat…

Sallatë kreative

Përbërësit 4 domate 4 tranguj 4 speca 2 qepë të kuqe magdanoz 3 lugë vaj ulliri 2 lugë uthull 100 gr djath i grire ne rende piper o i o i o i o i o i o i o…

Rollatë me banane

Përbërësit 6 vezë 6 lugë sheqer 6 lugë miell 1 majë thike pluhur për pjekje KREMI 2 qese krem pana ose 250 ml ajke për ëmbëlsira(hopla) 4 banane Hapat Ndajme te bardhat nga te verdhat e vezes. Te bardhat tunden…

Toptha me mjaltë

Përbërësit 600 gr miell 7 lugë sheqer 7 lugë uje te vale 7 lugë vaj 4 lugë mjalte 1 lugë kanellë 1 pluhur për pjekje arra muskati të bluar(opsionale) Hapat Ne nje ene qesim sheqerin dhe ujin e vale. Perziejme…