Blerta Spahiu
16719 Articles0 Comments

Paralajmërimi i Ramadanit: Kemi hyrë në një etapë të rrezikshme, rrini në shtëpi

Naser Ramadani, drejtor i Institutit të Shëndetit Publik u ka bërë thirrje qytetarëve që të qëndrojnë në shtëpi në mënyrë që të mundet me sa më pak pasoja pandemia e Covid-19. “Situata epidemiologjike deri më sot paraqitet në kontroll duke…

Hyrrem bën deklaratën shokuese: Isha e sëmurë, vuajta shumë

Telenovela “Sulejmani i madhërishëm”, vazhdon të ketë sukses në ekranin shqiptar ku po transmetohet për herë të dytë në Tv Klan. Vite pas mbarimit të kësaj telenovele, aktorja Meryem Uzerli e cila luan rolin e “Hyrremit” ka bërë një deklaratë…

Ja çka po bon Enca gjatë kohës në karantinë

Këngëtarja e njohur Enca Haxhia po e shfrytëzon periudhën e vetë-izolimit, për të pasur sa më shumë çasje tek fansat përmes rrjeteve sociale. Ajo publikon thuajse çdo ditë fotografi apo video nga përditshmëria e saj, duke treguar se si po…

Mozik dhe Getinjo darkojnë bashkë me nënën

Mozik dhe Getinjo vazhdojnë të jenë dy emra të njohur në shoëbizin kosovar. Me përkushtimin që kanë në punë, ata shpesh janë pjesë e lajmeve rozë, shkruan “Kosovarja”. Përveç profesionit, shumë shpesh janë në fokus për jetën private. Në këto…

Ameli ndihmon mamin në punët e shtëpisë

Këngëtarja e njohur Miriam Cani publikon shpesh në rrjete sociale foto të vogëlushes së saj Ameli. Me anë të një postimi të bërë së fundmi, ajo ka treguar se Ameli është rritur dhe është bërë një vajzë punëtore. Miriamit i…

Arbenita e lëshon krejt gjoksin duke u shfaqur pa sytjena

Arbenita Ismajli është pjesë e mediave rozë që nga moment kur ka krijuar lidhje me reperin e njohur, Feron. Ajo komentohet shumë për paraqitjet fizike, duke u shfaqur gjithmonë provokuese dhe e zjarrtë, shkruan “Kosovarja”. Me veshje transparente, Arbenita shpesh…

Arta Nitaj sqaron “fotot” dhe “bisedat” që e kanë pushtuar internetin

Modelja Arta Nitaj ka sqaruar se gjithçka që ka dalë nëpër media është montazh. Ka thënë se këtë rast do ta denoncojë në polici pasi vajza e paraqitur në portale është e një vajze tjetër me emrin Sommer Isabella. “Ne…

Bëri bujë në media me deklaratën e saj që mezi priste rastin e parë me COVID-19 në Shqipëri, flet përsëri kryeinspektorja e shëndetit

Para disa javësh, drejtoresha e Inspektoratit Shëndetësor, Areti Beruka, u shpreh “Unë si mjeke mezi po e pres rastin e parë me Koronavirus në vendin tonë” dhe deklarata e saj bëri bujë në media. Në një lidhje direkte me “Ditari”…

Bota do të kthehet të jetojë nga fillimi

Interneti është pjesë e pandashme e jetës . Rreth 1500 të vdekur është lajm botëror që flet se goditi superfuqinë botërore SHBA-në. Nëse Amerika nuk mund ta ndalojë këtë pandemi, kush mund ta bëjë tjetër, është kjo pyetje e njerëzimit?…

Doktor i njohur Pellumb Pipero jep lajmin e mire, ja çfarë pritet të ndodhë nga mesi i prillit

Mjeku i njohur i QSUT Pëllumb Pipero u shpreh se në këtë javë do të arrijë piku lidhur me numrin e rasteve të reja me virusin korona, ndërsa në javën e tretë të këtij muaji, do të nisë rënia. “Unë…

Aurela Hoxha tregon frikën më të madhe nga karantina në Spanjë

Në një lidhje Skype nga Barcelona për emisionin “Rudina” në Tv Klan, modelja Aurela Hoxha rrëfeu se, edhe ajo, ashtu si të gjithë, është izoluar në shtëpi prej disa javësh. Spanja është i dyti vend në Europë i prekur nga…

Studentët, banues të konvikte kërkojnë librat dhe gjësendet e tyre

ektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Marjan Dema, ka njoftuar studentët banues në konviktet e Qendrës së Studentëve në Prishtinë, si dhe të gjitha palët e interesuara, se UP-ja ka pranuar me shumë seriozitet shqetësimet që janë adresuar nga…

36 të infektuar me koronavirus të shtrirë në Infektivë, pesë në gjendje të rëndë

Deri më tani janë regjistruar 140 raste me COVID-19, ndërsa 23 prej tyre janë shëruar. Janë 36 pacientë të shtrirë në Klinikën Infektive, ku pesë prej tyre janë në gjendje të rëndë, ndërsa tre po trajtohen në kujdesin intensiv. Të…

Flet mjeku nga Gjilani, i cili u shërua nga koronavirusi

Mjeku Jetish Jetishi është liruar dje nga Klinika e Infektives pasi është shëruar nga Covid-19. Ai ka falënderuar stafin e Klinikës Infektive në Prishtinë, Sali Ahmeti, Shemsedin Dreshaj, Valbon Krasniqi, drejtoreshën e Klinikes Lindita Ajazi – Berisha dhe të gjithë…

140 persona nga Topanica e Kamenicës në pritje për t’u testuar për koronavirus

Fshati Topanicë e Kamenicës, vazhdon të jetë në karantinë që nga 31 marsi. Që nga 31 marsi, kur edhe është raportuar rasti i parë në Kamenicë me koronavirus, fshati Topanicë është shpallur si zonë karantinë nga Ministria e Punëve të…

Edhe katër raste të reja me koronavirus në veri të Kosovës

Janë konfirmuar edhe katër raste të reja me koronavirus, në pjesën veriore të Kosovës. Këtë e ka konfirmuar epidemiologu, Aleksandar Antonijeviq, përmes një konference për media, i cili tha se numri i përgjithshëm i të prekurve nga Covid-19 tani është…

KFOR: Në bashkëpunim me institucionet e Kosovës dhe partnerët nga afër po monitorojmë situatën

KFOR-i ka konfirmuar se është duke monitoruar nga afër situatën në bashkëpunim me institucionet e Kosovës dhe të gjithë partnerët ndërkombëtarë. Tutje KFOR-i ka thënë se po i vazhdon operacionit si përgjegjësi i tretë i sigurisë. “Ndërkohë njësitë e KFOR-it…

Sveçla në Mitrovicë, bashkë me Bahtirin vizitojnë Lagjen e Boshnjakëve

Ushtruesi i detyrës i ministrit në detyrë të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla të dielen është pritur nga kryetari i Komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri, gjatë një vizite në këtë qytet. Sveçla dhe Bahtiri pas takimit kanë vizituar edhe Lagjen…

Fjolla e Albanit vesh fustan të rëndë me patika

Fjolla Svirca është bashkëshortja e këngëtarit të njohur Alban Mehmetit. Publiku ka një simpati të veçantë ndaj saj, e cilësojnë si një femër elegante dhe çdo herë me stil. Së fundmi, si shumica e popullsisë edhe Fjolla është vetizoluar e…

Aktorja e njohur turke i jep përgjigje epike fansit i cili i tha se e ka jetën në terezi

Aktorja Tuba Buyukustun të cilën e njohim si “Syhan” nga seriali “Xhesuri dhe e bukura”, gjatë kësaj kohe pandemie ka qëndruar shumë aktive në rrjete sociale duke dhënë mesazhe për fansat. Së fundmi një fans i shkruajti aktores se ajo…

Hyrrem bën deklaratën shokuese: Isha e sëmurë, vuajta shumë

Telenovela “Sulejmani i madhërishëm”, vazhdon të ketë sukses në ekranin shqiptar ku po transmetohet për herë të dytë në Tv Klan. Vite pas mbarimit të kësaj telenovele, aktorja Meryem Uzerli e cila luan rolin e “Hyrremit” ka bërë një deklaratë…

Ja çka i bëri Encës koronavirusi

Këngëtarja e njohur Enca Haxhia po e shfrytëzon periudhën e vetë-izolimit, për të pasur sa më shumë çasje tek fansat përmes rrjeteve sociale. Ajo publikon thuajse çdo ditë fotografi apo video nga përditshmëria e saj, duke treguar se si po…

Njihuni me ‘Ovan’ që luan rolin kryesorë te filmi që na përloti të gjithë

Filmi turk “7 Kogustaki Mucize” që në shqip do të thotë ‘Mrekullia në qelinë numër 7’, po komentohet shumë. Tema e këtij filmi ka të bëjë me dashurinë e një vajze dhe babait me aftësi të kufizuara mendore. Vajza e…

Shantal del në rrjetë, i duket gjoksi

Quhet Shantal Monique dhe është një nga biondet më të mira. Këtë gjë bukuroshja e dëshmoi me një fotografi që e ka hedhur në Instagram. Në foto, ajo shihet se në pjesën e sipërme ka veshur një bluzë transparente që…

Qëndrimi në shtëpi bëri që edhe Engji të shëndoshet shumë

Nuk është se ka karrierë të gjatë muzikore, por suksese e këngë të bukura që kanë thyer rekorde të dëgjueshmërisë ka mjaft shumë.   Mbase e kuptuat se bëhet fjalë për Engjullushë Salihun, vajzën e këngëtares së njohur Shyhrete Behlulit,…

Egzona nusja ‘madam’ e estradës

Egzona është e njohur për publikun si bashkëshortja e këngëtarit të njohur Albatrit Muçiqit. Për Egzonen thuhen çdo herë fjalët më të mira, kjo pasi që ajo gëzon respekt të madh nga gjithë ata që e njohin familjen e Nystret…

Dyshja e njohur e showbizit, i japin fund lidhjes së tyre!

Dyshja i dhanë fund lidhjes së tyre për të dytën herë. I ka dhënë fund lidhjes së tyre për të dytën herë Channing Tatum dhe Jessie J. LEXO EDHE KETE Çifti më i ri: Futbollisti Xherdan Shaqiri në lidhje me…

Edhe gratë heqin qimet e fytyrës: Ja cfarë duhet të dini për këtë mënyrë të pazakontë

Sado e pazakontë sa mund të tingëllojë, pushi ose qimet e fytyrës tek gratë janë çuditërisht të zakonshme. A duhet që gratë të rruajnë fytyrën? Duhet, nëse duan! Prandaj, ne ia kushtojmë këtë artikull të gjitha grave që rruajnë fytyrën…

Pse ju duhet të vendosni gotë në dorezën e derës, arsyeja është brilante e sidomos në këto ditë

A keni qëndruar ndonjëherë në një hotel, dhe keni vendosur për të fjetur, por keni përjetuar shqetësimin që ka diçka të fshehtë rreth errësirë? A keni qëndruar ndonjëherë në një hotel, dhe keni vendosur për të fjetur, por keni përjetuar…

Kejvina Kthella kujton ditët e ‘arta’, me këtë fotografi

Modelja dhe prezantuesja e njohur shqiptare Kejvina Kthella, është një nga femrat më ‘hot’ shqiptare. Ajo nuk heziton që të ekspozoj format e saj trupore nëpër paraqitjet që bën, madje është mjaft afktive nëpër rrjetet sociale. Tashmë kur pjesa më…

Efektet e kafesë së mëngjesit në organizëm

Kafja e mëngjesit është shndërruar në një rutinë të përditshme për shumë persona ndaj shpesh lind dhe nevoja që secili nga ne të dijë dhe efektet që ka konsumimi i saj në mëngjes. Sipas studimeve, ndonëse kafja ka disa përparësi,…

Mjeku i njohur Sabit Brokaj: Ja kur do të shuhet koronavirusi

Mjeku i njohur kardiolog Sabit Brokaj shprehet se rritja e temperaturave shkurton jetën e koronavirusit. “Flitet në mënyrë pozitive për testimin. Është mirë për më shumë informacion, por në përfundim trajtimi i sëmundjes fillon me izolimin. Moshat e reja janë…

Fizikisht larg vajzës, Manjola Nallbani prek me postimin e saj

Tashmë po bëhet pothuajse një muaj që Shqipëria është në izolim total dhe kjo ka bërë që shumë njerëz mos të kenë afër më të dashurit e tyre. Edhe këngëtarja e njohur, Manjola Nallbani, ka treguar se është larg vajzës…

Gjashtë simptomat të lehta të Coronavirust që duhet t’i dini

Shenjat e COVID-19 mund të shkojnë përtej temperaturës kollit dhe frymëmarrjes së vështirësuar. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (QKPS) i kanë bërë të qarta dhe të kristalta simptomat e COVID-19 domethënë: ethe, kollë të thatë dhe gulçim (frymëmarrje…

Cilat objekte janë më të rrezikuara ndaj Covid 19?

Edhe pse të gjithë jemi të vetëdijshëm që gjatë pandemisë së coronavirusit është çështje kyç të mbahet higjiena e drejtë dhe rregullisht të dezinfektohet shtëpia Kompania e specializuar “Laundryheap” rekomandon pastrimin e pjesëve më të rrezikshme të shtëpisë, shkruan Daily…

Sa të mbrojtur jeni nga maskat e copës?

Në kohën e koronavirusit, në shumë vende mbajtja e maskave është e detyrueshme. Po a kanë ndonjë efekt maskat dhe nga çfarë na mbrojnë në të vërtetë? Mbajtja e maskave u shpall e detyrueshme në shumë zona të Kinës që…

Diçka e pazakontë po ndodh në Suedi në këtë kohë pandemie ndryshe nga gjithë Europa! Kryeministri jep paralajmërimin e frikshëm

Ndërsa pjesa më e madhe e popullsisë së Evropës duron kushte bllokimi përballë shpërthimit të koronavirusit, një shtet qëndron pothuajse i vetëm, duke lejuar që jeta të vazhdojë në normalitet. Pas një dimri të gjatë, thjesht bëhet ngrohtë mjaftueshëm, për…

Pse po vdesin të rinjtë? OBSH jep alarmin: COVID-19 ka ende anë të panjohura

Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) ka dhënë alarmin mbi vdekjen dhe sëmundjen e rëndë te të rinjtë e infektuar nga koronavirusi. Individët nga mosha 30-vjeçare po dërgohen në kujdes intensiv dhe disa janë duke vdekur, pavarësisht se nuk kishin probleme…

Çifti më i ri: Futbollisti Xherdan Shaqiri në lidhje me këngëtaren e njohur

Futbollisti i njohur Kosovar, Xherdan Shaqiri tani është në një lidhje dashurie me këngëtaren e njohur nga Kosova,   Shaqiri tani është duke jetuar momente dashurie me Dhurata Ahmetaj, e cila për një kohë nuk ka qenë aktive në botën e…

Elita Rudi paska edhe një talent: Karantina ia zbuloi (VIDEO)

Moderatorja Elita Rudi është duke e kaluar kohën e saj e mbyllur shkaku i pandemisë dhe sot ajo ka treguar edhe për rutinën e saj. Elita, e cila pritet që t’i kthehet ekranit shumë shpejt me ndonjë projekt të radhës…

Andrra Destani i ka dy fjalë për të ëmën police

Bukuroshja Andrra Destani, që u bë e njohur që kur u lidh me Sinan Vllasaliun, me të cilin është e martuar prej vitesh, po jeton në izolim. Andrra, që është nënë e një djali, jeton krejt larg vendlindjes, Tetovës, por…

Ish-sekretari amerikan i Shtetit: Pas Covid-19, bota do të jetë krejt ndryshe

Ish-sekretari amerikan i shtetit Henry Kissinger ka paralajmëruar se koronavirusi mund të shkaktojë një “katastrofë ekonomike” që mund të zgjasë për breza të tërë. Ky skenar sipas tij, mund të ndodhë nëse nuk merren masat e duhura. Kissinger, i cili…

Ja Edona dhe Miloti si këndojnë për vete

Edona e Milot Llalloshi janë të njohur për publikun shqiptar të cilët që kur hynë në botën e muzikës arritën të ketë rreth vetes ndjekës të shumtë. Të dy këngëtar të afirmuar shpesh-herë kanë sjellë edhe duete së bashku duke…

Agnesa Vuthaj jep një lajm të gëzueshëm

Agnesa Vuthaj është bërë teze, motra e saj gjatë së premtes solli në jetë një fëmijë. Modelja këtë lajm të gëzueshëm e ndau me fansat e saj përmes një postimi në Instagram, ku zbuloi edhe imazhin e nipit të saj…

Zaimina na prezanton vilën e saj luksoze

Zaimina Vasjari së bashku me të shoqin dhe vogëlushen Khloe janë izoluar në shtëpi dhe këngëtarja na ka treguar me një video se si po e kalon kohën vogëlushja me të atin. Zajmina na ka prezantuar kështu me oborrin gjigand…

Studimi: Kjo është shenja e parë që tregon se mund të jeni infektuar me koronavirusin

Probleme me tretjen si diharreja mund të jenë shenja e parë e koronavirusit për shumë pacientë. Të paktën në këtë përfundim ka dalë një studim i fundit. Të dhënat janë publikuar në një studim të botuar në American Journal of…

Ja ilaçi që mund të vrasë Koronavirusin për 48 orë

Gara për të gjetur një kurë kundër koronavirusit po bëhet e ethshme në mbarë botën. Shkencëtarët po testojnë ilaçe nga më të ndryshmet, për të parë se cili mund të vrasë koronavirusin e ri. Sipas Daily Mail, zbulimi është bërë…

Kështu do të duket Luana pasi të kalon koronavirusi

Këngëtarja dhe moderatorja Luana Vjollca mezi po pret që të kalojnë ditët e karantinës Madje, pas kësaj Luana tashmë ka menduar edhe për vendet ku do të shkojë. Këtë ajo e ka treguar me anë të një fotoje që e…

Horoskopi ditor, e diel 5 prill 2020

Dashi E diela do të jetë nën ritmin e duhur, ku duhet të tregoni kujdes në dashuri, veçanërisht nëse keni një histori paralele. Në punë do të ketë momente nervozizmi si dhe debate me dikë, ndaj kujdes. Demi Ju pret…

Trump: Do të ketë shumë vdekje gjatë dy javëve të ardhshme

Presidenti Trump u shpreh se 2 javët në vazhdim do jenë më të ashpërat në luftën kundër koronavirusit dhe do ketë shumë vdekje. Në një konferencë ditën e sotme, Trump pasqyroi një pamje të zymtë të dy javëve të ardhshme,…

Capital T i thotë disa fjalë për Halil Kastratin

Këngëtari ka lavdëruar Halil Kastratin për angazhimin e tij. Halil Kastrati si edhe disa persona të tjerë të njohur për publikun shqiptar po vazhdojnë të japin maksimumin e tyre për të ndihmuar qytetarët me nevojë në këtë kohë pandmeie. E…

“Bufi”: Ja kemi nxjerr paret mobiljeve

Fatmir Spahiu, i njohur si “Bufi” është një aktor i njohur, dhe mjaft aktiv në profesionin e tij. Tani kur të gjithë po qëndrojnë në shtëpi, si masë parandaluese ndaj Covid-19, Bufi nuk po i lë anash shakatë e tij.…

Çka po gatuhet në kuzhinën e Leartes?

Ndonëse duket sikur i ka gjitha, e nuk ka nevojë të bëjë asgjë vetë, ajo është mjaftë e angazhuar rreth punëve të shtëpisë. Reja e këngëtares Shyhrete Behluli gjatë kohës së izolimit, po e tregon vetën, po gatuan e po…

Rastet e fundit të konfirmuara me COVID-19 janë nga këto komuna

Edhe pesë raste të reja janë konfirmuar së fundi nga IKSHPK si të prekur me COVID-19. Rastet pozitive janë raste kontakti, dy prej të cilave me vendbanim në Banjë-Malishevë, një me vendbanim në Prishtinë dhe një me vendbanim në Smrekonicë-Vushtrri…

Andrra Destani i ka dy fjalë për të ëmën police

Bukuroshja Andrra Destani, që u bë e njohur që kur u lidh me Sinan Vllasaliun, me të cilin është e martuar prej vitesh, po jeton në izolim,  Andrra, që është nënë e një djali, jeton krejt larg vendlindjes, Tetovës, por…

Për çfarë u përmallua Gresa Behluli?

Është ndër këngëtaret më të njohura te skenës muzikore. Me hitet e një pas njëshme që i sjellë ajo vazhdon të mbetet tejet e kërkuara në koncerte e ahengje të ndryshme familjare bashkë me nënën e saj, të famshmen Shkurte…

Fjolla Svirca i lë të lira kaçurrelat natyrale

Si shumë nga gratë e këngëtarëve tanë, edhe Fjolla Svirca, bashkëshortja e këngëtarit të muzikës popullore Alban Mehmeti, po diskutohet shpesh, shkruan “Kosovarja”. Fjolla, ka bërë përshtypje për jetën e saj, stilin, kujdesin ndaj fëmijëve, etj. Gjithashtu, ajo morri vëmendje…

Si asnjëherë më parë, Alketa Vejsiu rrëfen dashurinë me bashkëshortin: U çmenda pas syve të tij

Moderatorja Alketa Vejsiu, është tepër active në median sociale, megjithatë shumë pak dihet për jetën e saj private. Ajo ka zgjedhur të jetë e rezervuar, dhe zgjedh të flasë shumë pak për familjarët e saj. Megjithatë, në një intervistë për…

Koncert në kohë koronavirusi: Artistët shqiptarë argëtojnë lagjen me muzikë

Një lagje në Durrës ka shijuar koncertin e parë të mbajtur në këtë periudhë pandemie.  Tingujt e muzikës kanë thyer heshtjen e vendosur nga izolimi prej kaq javësh. Disa artistë të njohur të skenës kanë performuan për banorët në një…

‘Shehezadja’ jep mesazh të fuqishëm për koronavirusin

Aktorja Berguzar Korel ka dhënë një mesazh të fuqishëm nëpërmjet rrjeteve sociale. Ajo u ka bërë thirrje fansave të mos ankohen për qëndrimin në shtëpi, por të mendojnë për doktorët të cilët jetojnë me frikën mos ja ngjisin familjarëve të…

PRILL NË KARANTIN : Edhe tri javët e ardhshme të prillit janë kritike, qëndroni në shtëpi !

Naser Ramadani, drejtor në IKSHPK, ka bërë të ditur edhe tri javët e prillit do të jenë kritike për përhapjen e Covid-19. Ramadani ka thënë se epedimiologët kanë rekomanduar që deri në fund të muajit prill qytetarët të kenë kujdes…

Vallëzimi atraktiv i Linda Halimit

Duke qëndruar të mbyllur në shtëpitë e tyre, njerëzit përpiqen të gjejnë forma të ndryshme argëtimi. Në këtë tentativë nuk bëjnë përjashtim as emrat e njohur të skenës dhe ekranit, të cilët i shfrytëzojnë rrjetet sociale për shpërndarjen e aktiviteteve…

Kush po e befason Taynen në këto ditë izolimi?

Reperja kosovare, Tayna është shumë e pëlqyer nga publiku, dhe herë pas here merr dhurata të ndryshme. Kësaj here disa fansa i bënë një kolazh të fotografive të saj, të dizejnuara mjaft bukur. Në lidhje me këtë reagoi edhe Tayna…

Zbulohet i dashuri i Dhurata Ahmetajt

Para pak ditësh, raportuam për një lidhje ‘të fshehtë’ të Dhurata Ahmetajt. Personi që ia mori zemrën tashmë ka një emër. Sipas burimeve të shumta, këngëtarja është në lidhje me futbollistin e famshëm Xherdan Shaqiri. Detajet i gjeni në videon…

Laboratori në Milano izolon virusin Covid-19, ja si duket koronavirusi që qarkullonte në Itali (FOTO)

Laboratori në Lombaridi në Spitalin Sacco në Milano ka publikuar një foto sesi duket koronavirusi. Në imazhet e mikrografisë elektronike tregohen grimcat virale të bashkangjitura në membranat qelizore dhe kurorën e tyre tipike të glikoproteinave sipërfaqësore. Siç bëjnë të ditura…

Studiuesit italian zbulojnë faktin e ri, çfarë klime preferon koronavirusi, muajt e ardhshëm rrezikojnë këto vende me rritje të frikshme

Dy studiues italianë, Francesco Ficetola dhe Diego Rubolini nga Universiteti Shtetëror i Milano, kanë zbuluar faktin e ri, duke studiuar raportin e rasteve me Covid-19 dhe kushteve klimatike në një shkallë globale. Rezultatet, të publikuara në faqen e internetit medRxix,…

Një ndër mjekët më të mirë në Ballkan, Zhan Mitrev jep rekomandime si të kujdesemi këto ditë (VIDEO)

Akademiku Dr. Zhan Mitrev përmes një video mesazhi jep disa rekomandime se si të mbrohen njerëzit nga koronavirusi. Sipas tij, shumë më mirë është nëse njerëzit mbajnë një shall në fytyrë sesa të mbajnë maska kirurgjikale. Ai gjithashtu shton se…

Infermierja shqiptare, edhe pse shtatzënë, qëndron në vijën e parë kundër Covid-19 në SHBA

Edhe pse në ditët e fundit të shtatzënisë, vazhdon betejën për shpëtimin e jetëve njerëzore, në vijën e parë të luftës kundër Covid-19 Infermierja shqiptare që punon në Teksas, SHBA, Armida Bahja Hoxha, frymëzim për shërbimin ndaj pacientëve: Edhe pse…

Zgjidhni një simbol mistik dhe zbuloni diçka rreth personalitetit tuaj

Nëse doni të zbuloni diçka të thellë për personalitetin tuaj, e gjitha çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni një simbol mistik në imazhin e dhënë. Hidhni një sy në simbolet mistike të propozuara në këtë artikull dhe zgjidhni…

Këshillat e marinarit që qëndroi për 286 ditë nën ujë

Ryan Ramsey ka shërbyer si kapiteni i nëndetëses HMS Turbulent, pjesë e flotës detare të Mbretërisë së Bashkuar, midis viteve 2008-2011 dhe gjatë një misioni qëndroi për 286 ditë në det pa e parë në asnjë moment qiellin. Në një…

Robert Berisha testohet për koronavirus, ky është rezultati

Robert Berisha pas 14 ditësh qëndrimi në karantinë në Qendrën e Studentëve, i është nënshtruar testit për COVID-19. Ai ka treguar se tashmë kanë dalur rezultate dhe ai ka dalur negativ në testet e pandemisë, duke u liruar nga konvikti…

Kida pozon pa të brendshme

Është ndër këngëtaret më të talentuara në estradën shqiptare, dhe projektet e saj padyshim shndërrohen në hite. Bëhet fjalë për Orhidea Latifin, të njohur ndryshe si Kida, që me paraqitjet e saj është gjithmonë në qendër të vëmendjes. Edhe me…

E merr malli për të dal jashtë, këtë moment kujton Xhensila

Për shkak të rrezikut nga Covid19, Xhensila Seferi ka hyrë në karantinë. Por, si duket, bukuroshen shqiptare e ka marrë malli që të dal jashtë, sidomos për të pirë kafe. Kjo përshtypje u krijua nga një foto që ajo e…

Kanadezja u kthehet fotove normale

Ka disa javë që po bën foto në pozicione të habitshme. Por, Khloë Terae, tashmë i është kthyer formës klasike të fotove. Ajo ka hedhur dy foto në Instagram ku ka mahnitur me pamjen e saj. E veshur me rroba…

Naim Shaci”: Krejt Kosova janë ba Vetëvendosje

Edhe aktori Donat Qosja është përfshirë pak në politikë, ku ka folur rreth emërimit të bordeve të reja nga Qeveria. Reagimin e tij e postoi në storje të Instagramit përmes një fotografie të kryeministrit Albin Kurtit. “Po thojnë, Albin vec…

Këngëtarja e njohur rezulton pozitive me koronavirus

Këngëtarja amerikane Pink tha se ka dalë pozitive në testin për koronavirus dhe se tani do të dhurojë një milion dollarë për dy fonde emergjente. Pink, fituese e çmimeve Grammy, tha se ajo dhe djali i saj Jameson kanë shfaqur…

Edona me grim e frizurë edhe kur i jep intervistat nga shtëpia

Këngëtarja simpatike dhe e dashur për publikun Edona Llalloshi po vazhdon të mbetet e tillë. Ajo është ndër të paktët zëra që muzika e saj nuk kalon në monotoni, shkruan “Kosovarja”. Madje, as vet Edona si person. E ëmbël dhe…

Çka i shkruan Roberti- Berat Buzhales?

Këngëtari Robert Berisha i cili ishte në Amerikë, me tu kthyer është futur në karantinë. Konviktet fillimisht ishin një vend jo i pëlqyeshëm për këngëtarin që jeton në luks, por më vonë u bë një vend shumë i këndshëm, shkruan…

Çka i shkruan Roberti- Berat Buzhales?

Këngëtari Robert Berisha i cili ishte në Amerikë, me tu kthyer është futur në karantinë. Konviktet fillimisht ishin një vend jo i pëlqyeshëm për këngëtarin që jeton në luks, por më vonë u bë një vend shumë i këndshëm, shkruan…

Zbuloni lulen e muajit tuaj të lindjes dhe lexoni mesazhin që ka për ju

Lulja e muajit tuaj të lindjes zbulon se kush je me të vërtetë! Personalitetet tona janë një sërë faktorësh të shumtë dhe kur zbulojmë më shumë për gjithçka që jemi, fitojmë më shumë njohuri se si të shfrytëzojmë pikat e…

Georgina në rolin e berberit, ia pret flokët Ronaldos në kushte shtëpie

Të gjithë në mënyra të ndryshme po tregojë se si ka ndikuar izolimin në shtëpi në jetën e tyre. Njëjtë kanë vepruar edhe çifti i njohur, Cristiano Ronaldo dhe e dashura e tij, Georgina Rodriguez. Futbollisti i Juventusit i cili…

Për çka Lola ia lë fajet karantinës?

Lola është bashkëshortja e deputetit nga radhët e AAK-së, Daut Haradinaj, e cila është bërë mjaft e dashur për publikun. Lola dhe Dauti janë një prej çifteve më simpatike që marrin çdo herë vëmendje, shkruan “Kosovarja’. Bashkëshortja e Dautit çdo…

Nuk do ta besoni sa kushton ora e Morena Tarakut

Që ka një jetë superluksoze këtë nuk e vëmë në dyshim, pasi ajo me shumë krenari tregon për veshjet e saj firmato, shtëpinë e saj të dizajnuar me shije dhe udhëtimet luksoze. Kjo dëshmohet edhe më shumë kur publikohen shifrat…

Meghan Markle dëshiron ti rikthehet profesionit të vjetër

Meghan Markle planifikon të kthehet në aktrim, por është e interesuar vetëm të punojë me regjisorët e listës A me shpresën se ajo do të sigurojë një rol të rëndësishëm, kështu që ajo do të merret seriozisht si aktore, tha…

Kështu po duket në shtëpi Tayna

Rep artistja e njohur Tayna pas ardhjes nga Amerika është vetizo.luar në shtëpinë e saj. Por falë aktivitetit të vazhdueshëm në rrjetet sociale ajo nuk ka lejuar që fansat t’ia ndiejnë mungesën. Ajo është komentuar për paraqitjet shpesh të ekzagjeruara,…

Selena Gomez flet hapur për sëmundjen e saj

Selena Gomez ka zbuluar për fansat se ajo ishte diagnostikuar me çrregullim bipolar. 27-vjeçarja bëri pranimin e guximshëm ndërsa bisedoi me Miley Cyrus në transmetimin e saj të drejtpërdrejtë Bright Minded të premten (3 Prill). Selena zbuloi se ajo u…

Adelina Tahiri feston ditëlindjen

Për këngëtaren e njohur, Adelina Tahirin sot është një ditë e veçantë pasi që ajo feston ditëlindjen e 28-të. Me këtë rast ajo ka marrë urime të shumta nga familjarët dhe fansat e saj, urime këto të cilat ajo i…

Nicole Scherzinger këndon duet me të dashurin

Ishte ditëlindja e Thom Evans këtë javë dhe ai vendosi të këndojë një duet me të dashurën Nicole Scherzinger për të festuar ditën e veçantë! 35-vjeçari ish-lojtar i rugby u takua me Nicole , 41 vjeç, kur ai ishte një…

Dua Lipa promovohet edhe në autobusët e famshëm të Londrës

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, po e shijon suksesin e albumit të saj më të fundit, “Future Nostalgia”. Ndonëse e publikoi në kushte karantine dhe u detyrua ta shtyjë turneun e saj të promovimit, Lipa prapëseprapë është e…

Tani Blerona gojën “vesh në vesh”

Blerona Zeqiri është moderatroja më e komentuar për momentin, kjo falë ndryshimeve që po bën tek vetja. Filloi duke humbur kilogramë, e duke vazhduar edhe me të tjerat, shkruan “Kosovarja”. Ajo tani ka bërë një ndryshim të vogël, por që…

Alarmon Lul Raka: Mos dini jashtë, mund ta keni koronavirusin por pa simptoma

Mikrobiologu kosovar, Lul Raka ka bërë një tjetër apel për të gjithë qytetarët e Kosovës derisa po përballemi me pandeminë COVID-19 LEXO EDHE KETE Koronavirusi kërcënon edhe kur jeni në gjumë! Shumica janë infektuar në këtë mënyrë, as që e…

Raka: 25 % e të infektuarve me COVID-19 s’kanë simptoma, rrini në shpi e pastroni duart

Mikrobiologu Lul Raka ka bërë edhe një herë që të qëndrohet në shtëpi dhe të mos bëhen lëvizje të panevojshme pasi që rreziku për përhapjen e COVID-19 është shumë i madh. Ai thotë se 25 % e pacientëve të cilët…

Gjermania teston aplikacionin për monitorimin e përhapjes së koronavirusit

Në Gjermani, zhvillimi i një aplikacioni të telefonit celular për të gjurmuar përhapjen e infeksionit të koronavirusit po zhvillohet me shpejtësi të lartë, dhe kancelarja gjermane Angela Merkel ka mbrojtur përdorimin e aplikacionit. “Nëse testet tregojnë se aplikacioni mund të…

Kjo është pija popullore e cila shkatërron helikobakterin

Helikobakteri vendoset në pjesën e poshtme të lukthit dhe, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, gjysma e popullatës është e infektuar me këtë bakter. Nëse nuk shërohet me kohë, ai mund të shkaktojë sëmundje serioze shëndetësore. Helikobakteri shkakton…

Do të rrimë gjatë në shtëpi, bëhuni gati

Mjeku kosovar, Visar Berisha ka paralajmëruar se do të mbesim gjatë të mbyllur në shtëpi për shkak të koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Berisha ka thënë se nuk ka asnjë garancë se kur do të arrihet zotimi i këtij…

Koronavirusi kërcënon edhe kur jeni në gjumë! Shumica janë infektuar në këtë mënyrë, as që e kanë ditur

Kur jemi zgjuar, nëse rastësisht thithim lëngje apo diç tjetër, automatikisht kollitemi. Fatkeqësisht, këtë nuk mundemi derisa jemi në gjumë Sipas pulmologut dhe hulumtuesit nga Seattle, Bruce L. Davidson, kjo ndodh me rastin e thithjes së pështymës nga fyti, në…

Në fund të prillit vijnë 50 respiratorë të rinj, për pacientët me koronavirus po përdoren dy ilaçe

Për shkak të situatës me pandeminë Coronavirus, në fund të këtij muaji, pritet të bëhet furnizimi me 50 respiratorë të rinj të cilët do të jenë në dispozicion për pacientët. Faik Hoti, zyrtar për Informim në Ministrinë e Shëndetësisë, tha…

Gjilanasi me koronavirus kishte ardhur nga Zvicra, me 54 të tjerë

Zëvendësministri i Shëndetësisë, Izet Sadiku, ka dhënë detaje për një rast që sot rezultoi pozitiv me koronavirus, pasi në konvikte ku ishte i karantinuar i janë paraqitur simptomat. Sadiku ka thënë se tashmë një person që ka qenë i karantinuar…

U parashikuan deri më 19 prill, por çdo të ndodhë me masat kufizuese në Evropë?

Masat kufizuese në krizën e Coronës do të mbeten të pandryshuara deri më 19 prill. Po pastaj? Një grup ekspertësh gjermanë paraqiti një plan për heqjen e tyre. Megjithatë ky proces do të zgjasë mjaft kohë. Kufizime drastike, ndërmarrje, dyqane…

Si e ndaloi gjenerali amerikan përhapjen e COVID-19?

“Vepro herët, me të gjithë forcën”, kjo është këshilla që jep Gjenerali Robert Abrams për të luftuar koronavirusin. Ai është gjenerali më i lartë amerikan në Korenë e Jugut. “Do të duket si reagim i tepruar, por një javë më…