Nëse jeni duke kaluar një ftohje ose vetëm doni t’i paraprini ftohjeve dhe gripeve të ndryshme, atëherë ju preferojmë pijen e mëposhtme me xhenxhefil

PËRBËRËSIT:

1 pjesë xhenxhefil të freskët
1 litër ujë
disa lugë çaji mjaltë
1 limon

PËRGATITJA:

Qërojeni dhe prejeni xhenxhefilin në copa të holla. Vendosini ato në një tenxhere dhe shtoni ujin, duke e lënë të vlojë për të paktën 15 ose 20 minuta në temperaturë mesatare. Më pas largojeni tenxheren nga nxehtësia dhe lëreni të qëndrojë për 5 minuta

Pas 5 minutash, largojeni xhenxhefilin nga uji, shtoni mjaltën dhe limonin dhe pijeni këtë pijë si të ngrohtë

Arsyet tjera pse ju duhet të pini ujë të ngrohtë me xhenxhefil:

Forcon sistemin imunitar
Ndihmon të shëroheni më shpejtë
Qetëson problemet me stomakun
Qetëson sistemin nervor
Stimulon tretjen
Stimulon qarkullimin e gjakut