Kaloritë që marrim janë shumë të rëndësishme për të mbajtur trupin në peshën e duhur dhe për të humbur kilogramët e tepërt. Por kjo nuk do të thotë, që duhet të kufizohemi përsa i përket të ngrënit.

Madje, humbja e shëndetshme e peshës nuk ka të bëjë fare me “dietën”, në kuptimin e privimit të ushqimit…

1. Përdorni shumë perime

Konsumoni shumë perime dhe do të ndiheni të ngopur derisa të vijë vakti tjetër. Dietologët rekomandojnë që të hani më tepër frurta dhe perime, pasi kjo metodë e të ushqyerit siguron humbje të kilogramëve. Pse? Sepse perimet dhe frutat kanë pak kalori, përmbajnë shumë fibra dhe ujë.

2. Pini çaj bimor

Edhe kur nuk ndihemi të uritur, na ndodh shpesh të hamë, kjo për shkak të mërzisë, stresit dhe një sërë faktorësh të tjerë. Shtojini ushqimeve që konsumoni çaj me zero kalori, për shembull çaj jeshil ose bimor të një lloji tjetër, pa sheqer.

3. Konsumoni supë

Në vend që të konsumoni makarona, mund ta filloni me një supë. Supa duhet të jetë e gatuar me lëngun e perimeve dhe të mishit të pulës dhe jo një supë kremoze me gjalpë, pana ose yndyrna të këtij lloji. Janë të këshillueshme edhe supat me domate, fasule etj.

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

4. Darkoni në shtëpi

Nëse doni që të konsumoni më pak kalori, atëherë hani ushqimet që bëni vetë në shtëpi. Duke i përgatitur vetë këto ushqime, do të keni kështu edhe kontrollin e kalorive.

5.Hani në kohë

Nuk ka të bëjë me të ngrënin në një orar fiks, më tepër se sa më të ngrënin ngadalë, në mënyrë që ushqimi të tretet më mirë. Nga ana tjetër, kjo mënyrë e të ngrënit mund të bëjë edhe që ta shijoni më shumë ushqimin dhe të konsumoni më pak në sasi.

6. Joga, gjendje e mendjes dhe e trupit

Një pjesë e të humburit në peshë ka të bëjë edhe me gjendjen positive të mendjes. Joga ndihmon për diçka të tillë. Kërkimet kanë treguar se ata që praktikojnë rregullisht joga janë më të prirur të humbin në peshë në krahasim me ata që nuk praktikojnë joga.

7. Pini ujë

Nëse pëlqeni të pini pije me ngjyrë apo pije alkoolike ndërsa hani, shanset që të merrni shumë më tepër kalori rriten. Në vend të këtyre pijeve, pini ujë ose të paktën pije të bëra me ujë, pa sheqer të shtuar.

8. Dremisni

Kërkime nga Universiteti i “Michigan”-it kanë treguar se të dremisni për rreth një orë në shtrat çdo natë, përveç orëve të zakonshme të gjumit, mund të çojë në humbje të peshës, rreth 7 kg në vit. Kjo sepse një orë më tepër në shtrat, shpesh do të thotë një orë më pak përpara televizorit, duke ngrënë në mënyrë jo të shëndetshme

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak