Gjendra e tiroides është shumë e rëndësishme për krijimin e energjisë të trupit tonë dhe madje ndihmon në rregullimin e gjumit. Megjithatë, me disa ndryshime të stilit të jetesës dhe në dietë, mund të ndihmoni që gjendra tiroide të funksionojë në mënyrë më efikase dhe t’ju ndihmojë të ndjeheni më mirë në përgjithësi.

Më poshtë janë listuar shtatë mënyra se si mund të rregulloni prodhimin e gjendrës tiroide. Por, nëse dyshoni se keni problem me tiroiden, duhet të konsultoheni me mjekun…

1. Shtoni jod në dietën tuaj

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Mungesa e jodit është një shkak kryesor për pakësimin e hormoneve tiroide. Shoqata vëren se trupi juaj nuk krijon jod vetë, kështu që është e rëndësishme të siguroheni se e keni pjesë të dietës tuaj.

Duhet të përpiqeni të shtoni ushqime të pasura me jod, duke përfshirë vezë, peshk deti, djathë dhe madje edhe kripë. Megjithatë, mbani mend se nuk është e këshillueshme të hani një lugë kripë veçmas.

2. Konsumoni selen

Seleni mund të jetë aleat kur vjen fjala të trajtoni probleme të tiroideve. Seleni (gjendet në farat e përziera, farat e lulediellit, vezë, kos, kuskus dhe kërpudha) është një element që mund të ndihmojë tiroidet të menaxhojnë më mirë stresin dhe të funksionojë si “detoks”.

Proteinat që gjenden në selen ndihmojnë në rregullimin e sintezës së hormoneve, të cilat mund të ndihmojnë për të pasur në kontroll metabolizmin tuaj dhe mënyrën se si trupi juaj krijon energji.

3. Zinku

Zakonisht ndodhin dy çrregullime të mëdha të tiroideve: hipo dhe hipertiroidizmi, të cilët i referohen respektivisht prodhimit të paktë dhe të tepërt të hormoneve. Mungesa e zinkut në dietën tuaj mund të sjellë edhe mungesë, edhe tepricë të tiroideve.

Zinku është një mineral esencial, që në mënyrë natyrale gjendet në ushqime, si: gocat e detit, mishi i viçi pa yndyrë, mishi i derrit, i pulës, spinaqi, fara të caktuara, arrat shqeme dhe çokollata! Ju gjithashtu mund të merrni shtesa të zinkut.

4. Miqësohuni me magnezin

Magnezi është një tjetër element thelbësor që ndihmon trupin tonë të kryejë disa funksione kyçe. Megjithatë, ekspertët thonë se shumë njerëz kanë mangësi në magnez dhe se kafeina dhe ushqime të pasura me sheqer, në fakt mund të zvogëlojnë sasinë e magnezit në trupin tuaj.

Magnezi është i rëndësishëm në konvertimin e jodit në hormone të tiroideve (T4 dhe T3). Kjo do të thotë se mosmarrja e magnezit mund të çojë në një tiroide joaktive, e cila shfaq simptoma, si: shtim në peshë, lodhje e përgjithshme, lëkurë e thatë dhe madje edhe depresion.

Ndërsa magnezin mund ta merrni si shtesë ushqimore, provoni duke ngrënë edhe spinaq, misër të ëmbël, avokado, karkaleca, rrush, banane dhe brokoli.

5. Ulni stresin

Ndoshta është më e lehtë të thuhet se sa të bëhet, por kini parasysh që është mirë të shmangni çdo situatë stresuese. Ushtrimet gjithashtu ndihmojnë trupin tuaj të rregullojë stresin në mënyrë të natyrshme, kështu që është mire të bëni një shëtitje të shpejtë në natyrë gjatë pushimit tuaj të drekës.

Stresi krijon hormonin e stresit, kortizolin, i cili e pengon trupin tuaj të marrë hormonet T3. Gjithashtu vihet në dukje se analizat e gjakut nuk mund të zbulojnë një mungesë të T3 në qelizat tuaja.

6. Hiqni sojën nga dieta

Ndërsa salca e pastër e sojës është një burim jodi (i cili mund të rrisë nivelin e tiroideve), burime të tjera online, të tilla, si “Natural Society” rekomandojnë të hiqni dorë nga produktet e sojës për të mirën e tiroideve tuaja. Soja mund të ketë “efekte të ndërprerjes së hormonit”, sipas faqes.

Soja është me sa duket e lartë në isoflavone, gjë që mund të shkaktojë dëme në tiroide. Tiroidet tuaja duhet të jenë në gjendje të normalizojnë prodhimin e hormoneve, nëse ju e hiqni sojën nga dieta juaj.

7. Rasti i vajit të kokosit

Vaji i kokosit mund të ndihmojë funksionin e tiroides, edhe pse ka raporte kontradiktore rreth efektivitetit të tij për këtë qëllim. “Natural Society” thotë se vaji i kokosit ka kohë që është përdorur për të trajtuar tiroidet nën aktivitet, për shkak të pranisë së acideve yndyrore të quajtura MCT, që ndihmojnë për të rregulluar metabolizmin.

Megjithatë, nga ana tjetër, Klinika Mayo deklaroi se vaji i kokosit si kurë për hipotiroidizmin është një mit, që ka lindur pas botimit të një libri, i cili u bë popullor disa vite më parë. Klinika sugjeron se ky problem mund të zgjidhet vetëm në rrugë mjekësore

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak