Shumë shpesh, mjekimet pupullore të gjysheve tona duket se funsionojnë! Prandaj, në këtë arikull do t’jua tregojmë 11 prej këtyre, që do ta lehtësojnë ndjeshëm jetën tuaj të përditshme

LIMONI PËR DHIMBJEN E VESHIT

Dhimbjen e veshit mund ta lehtësoni nëse shtrydhni disa pika lëng limoni në një pipetë dhe e hidhni në vesh dhe e mbani për një minutë. Kjo është për shkak të faktit se lëngu i limonit do të stabilizojë nivelet e pH në vesh

SODË BUKE PËR INFEKSION URINAR
Për të trajtuar simptomat e infeksionit urinar në pak kohë, mjafton të shtoni pakëz sodë buke në një gotë me ujë! Do të alkalizojë fshikëzën, do të trajtojë infeksionet dhe do të parandalojë shumëzimin e mëtejshëm të baktereve

SELINO PËR FRYMË TË KEQE

Përtypni një cop selino për një minutë dhe fryma e keqe do të jetë një e kaluar e largët!

ULLINJTË KUR JU ZË MAKINA

Ullinjtë janë të pasura me taninë,që pengon prodhimin e tepërt të pështymës, e cila është një simptomë e zakonshme kur ju zë makina. Prandaj, merrni vetëm disa ullinj para se të udhëtoni dhe këtë të fundit do e shijoni në maksimum!

RRUSH I THATË PËR ARTRITIN

Rrushi i thatë është i shkëlqyer në rastin e artritit. Ka një numër të lartë vitaminash, dhe manaferrat e dëllinjave kanë veti të fuqishme anti-inflamatore. Prandaj, ky ilaç do të lehtësojë dhimbjen dhe ënjtjen për shkak të artritit

KAJSI TË THATA PËR MOSTRETJEN

Gjyshet shpesh hanë disa kajsi të thata pas darkës, të cilat ndihmojnë tretjen dhe zvogëlojnë fryrjen, pasi ato janë të pasura me fibra

PATATE PËR PICKIMET E MERIMANGAVE

Patatet lehtësojnë në mënyrë efektive kruajtjen dhe inflamacionin për shkak të pickimit të merimangës. Ajo që ju duhet të bëni është që të mbështillni një patate të papjekur, të prerë, me një fashë ose me një copë të hollë, dhe mbajeni në zonën e prekur për disa minuta

HITHRAT PËR HUMBJEN E FLOKEVE

Gjethet e hithrave përmbajnë nivele të larta të proteinave, kalciumit, fosforit, hekurit, magnezit dhe beta-karotenit dhe sasi të larta të kompleksit të vitaminave A, C, D dhe B. Këto kanë nivele të larta mineralesh dhe vitaminash që nxisin rritjen e flokëve dhe parandalojnë humbjen e flokëve. Duhet të përgatisni një kazan me ujë të valuar, shtoni 4-6 gjethe hithër në një enë, dhe derdheni ujin e nxehtë mbi to

Edhe pse ndonjëherë tingëllojnë qesharake, këto “truke” janë shumë të dobishme, prandaj nëse vendosni t’i provoni herën tjetër kur të keni probleme nga ato që përmendëm më sipër, sigurohuni që gjyshet tuaja të jenë krenarë për ju!