Ju me siguri pyesni veten se çfarë është bilanci negativ i kalorive? Kjo do të thotë që trupi juaj është i detyruar të përdorë rezervat e tij të energjisë për të funksionuar.

Ushqimet që kanë një bilanc negativ të kalorive?

Këto janë ushqime që kanë një indeks të ulët glicemik dhe janë të pasura me fibra. Këto produkte ju japin ndjenjën e plotësisë dhe dëshira për ushqim zvogëlohet. Prandaj, njerëzit nuk hanë shumë vakte në ditë, hanë më të shëndetshëm në të njëjtën kohë humbasin peshë. Frutat, perimet dhe bimët kanë një bilanc negativ të kalorive dhe janë shumë të pasura me vitamina dhe minerale.

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Këto ushqime përmirësojnë metabolizmin dhe prodhimin e enzimave:

Perimet: bizele, lakra, karrota, lulelakër, selino, kastravecat, fasulet, spinaqi dhe domatet.
Frutat: mollë dhe limon.
Hudhrat, qepa, farat e lirit, majdanozi dhe xhenxhefili.

Përfitimet e konsumimit të këtyre ushqimeve:

– Përmirësimi i metabolizmit dhe humbjes së yndyrës
– Rritja e energjisë
– Stabilizimi i nivelit të sheqerit në gjak
– Pastron mëlçinë, e cila e bën më efikase tretjen e yndyrave
– Lufton kundër inflamacionit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut
– Përmirëson shëndetin tuaj mendor dhe përqendrimin
– Heq stresin, ankthin dhe depresionin
– Siguron gjumë më të mirë
– Forcon flokët dhe thonjtë
– Nuk përmbajnë yndyra dhe as gluten./Shije.al

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak