Ushtrimet e rregullta mund t’ju ndihmojnë se të parandaloni një gjë të tillë. Studimet tregojnë se njerëzit që humbin peshë ushtrojnë rregullisht.

Mirëpo ka edhe dieta që vendoset sipas dëshirës dhe mundësis që një individ të largoje kg nga vetëvetja, gjë që praktikohet më së shumti nga gjinia femrore.

Ju kemi pregatitur disa mënyra të ushqyerit dhe që mund t’ju ndihmojë të humbni peshë apo ta ruani atë ashtu siç duhet. Kemi zgjedhur 6 lloje të ushqimeve përgjat stinës së dimrit të përdorni edhe atë:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

1. Patate të ëmbla

Patatet e ëmbla kanë më shumë niseshte se llojet e tjera të patateve, sepse peshojnë më ulët në indeksin glicemik. Jo vetëm që patatet e ëmbla mbajnë nivelin e sheqernave të gjakut gjatë muajve të dimrit, por janë të mbushura me të njëjtën sasi të fibrave të ngopura si dhe patatet e bardha, gjë që na ngop kur i konsumojmë.

Veç kësaj, këto patate janë të gjithanshme. Provoni t’I shtoni ato në ëmbëlsira, supa, në mish, në tava të ndryshme etj.sweet potatoes

2. Shegë

Ky frut i ëmbël i kuq është në një lloj mënyre sinonim me dimrin. Me farat e shegës mund të spërkasni sallatën ose tërshërën, falë ëmbëlsisë natyrale të tyre. Për fat të mirë, farat e shegës jo vetëm kanë shumë pak kalori, por gjithashtu janë plot me fibra dhe magnez, një komponent kyç për rezistencën, një domosdoshmëri kjo gjatë motit të ftohtë.

3. Lakër Brukseli

Lakra e Brukselit përmban më shumë proteina në krahasim me të tjera perime të gjelbra apo sallata. Lakra e Brukselit ka shumë fibra.

——
o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Komento ose bëj një pyetje

komente