Turshi

Ajvar

Ajvar

Serves: 6-8 persona

Time: 4 - 6 orë

Specat i lajmë, i pastrojmë,  i pjekim, i qërojmë , i bluajmë  dhe i vejmë në enë të thellë të pershtatshme për zierje. Ajvarin e zijmë 4- 6 orë nvarësishtë nga sasia e specave. Vajin [...]

View Recipe

 
Kastraveca turshi

Kastraveca turshi

Serves: 6-8 persona

Time: 45 min

Në këto ditë vere me vapë kastravecat turshi jan mjaft të preferuara , siq jan përdorur edhe në kohërat e mëhershme gjër me sot. Së pari e vlojmë ujin me kripë dhe e lëmë të [...]

View Recipe

 
Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër

Speca turshi me vaj, uthull dhe hudhër

Serves: 6-8 persona

Time: 45 min

Specat i pastrojmë, i mbushim me nga një lugë çaji krip, i radhisim në tepsi dhe i fusim në furrë të nxehtë 10 – 15 min. Pastaj i nxjerim nga furra , i derdhim nga [...]

View Recipe