Byrek me kungull

Byrek me kungull

Byreku eshte nje nga gatimet tradicionale me te njohura te kuzhines shqiptare, i servirur ne pothuajse çdo rast. Receta me kungull qe po ju paraqesim me poshte, mund te sherbehet si e embel (duke i shtuar 3 luge sheqer harxhes) ashtu dhe e kripur (duke shtuar pak djath te bardhe sipas deshires).

Perberesit per nje tave me diameter rreth 40cm

 • 15 peta byreku te gatshme (nese doni mund ti pregatisni vet)
 • 1kg tul kungulli
 • 300ml qumesht (rreth 2 filxhan; 1 filxhan per harxhen e byrekut dhe 1 filxhan per te sperkatur petet)
 • 300gr gjalp
 • 3 veze
 • 1 luge miell
 • kripe
 • copeza djathi sipas deshires per byrek te kripur ose 3 luge sheqer per byrek te embel

Grijme tulin e kungullit ne rende me pjesen me te trashe te saj.

Ne nje tenxhere, shkrijme rreth 200gr gjalp dhe shtojme kungullin duke e gatuar ne zjarr te ulet per rreth 30 minuta; ne kete menyre kungulli do te zbutet dhe do ti avulloje lengu i tepert.

Ne nje tas rrahim vezet, shtojme qumeshtin, miellin, pak kripe, 100gr gjalp te shkrire paraprakisht ne mikrovale dhe kungullin duke i perziere shume mire; kjo eshte harxha me te cilen do te mbushim byrekun.

Lyejme me pak gjalp taven ku do te pregatisim byrekun, shtrojme 5 peta duke i sperkatur çdonjeren prej tyre me pak qumesht, shtojme gjysmen e harxhes me kungull, 5 peta te tjera (te sperkatura me qumesht), harxhen e mbetur dhe e perfundojme byrekun me 5 petat e fundit. I kthejme anet byrekut, hedhim mbi te qumeshtin e mbetur dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 30 minuta.

Summary
Recipe Name
Byrek me kungull
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
3.5 Based on 18 Review(s)
 
 • LINA

  si duhet mi pergadit petet e brumit ju lutem

 • LINA

  si duhet ti pergadisim petet e brumit ju lutem me tregoni