Delimano

Receta është etiketuar si: "Kuzhina Greke"

Musaka me patëllxhan (Mousakas)

Musaka me patëllxhan (Mousakas)

Shërbehet për: 4 persona

Koha: 50 min

Musakaja me patellxhan eshte nje nga pjatat me te njohura te kuzhines Greke e pregatitur me perberesit me tipik te ketij vendi: mish i grire, patellxhan dhe djath. Persa i perket origjines, mendohet se prejardhja [...]

Lexo receten

 
Salcë xaxiqe

Salcë xaxiqe

Shërbehet për: 4 persona

Koha: 15 min

Eshte e pamundur te shkosh ne Greqi dhe te mos shijosh kete salce fantastike e cila pervecse eshte nje antipaste tipike e ketij vendi, sherben edhe si shoqeruese e sufllaqes greke. Por ajo mund te [...]

Lexo receten

 
Vezë alla greke

Vezë alla greke

Shërbehet për: 4 persona

Koha: 20 min

Vezet alla greke, nje antipaste shume e shijshme dhe e lehte per t’u gatuar, pregatiten kryesisht me djathin Feta dhe mund te ruhen ne frigorifere per disa dite. Te fresketa dhe shumengjyreshe, ato serviren ne [...]

Lexo receten

 
Sallatë greke (Koriatiki salada)

Sallatë greke (Koriatiki salada)

Shërbehet për: 2 persona

Koha: 15 min

Sallata greke eshte nje pjate tradicionale e Greqise e cila gjendet gjeresishte edhe ne restorantet e vendit tone. Perbehet nga speca jeshil, domate, kastraveca, ullinj, qepe dhe djath Feta apo djath tjeter me origjine greke. [...]

Lexo receten