Supë pule me misër

Supë pule me misër

Supë pule me misër është një recetë ideale për ditët e sotme. Është e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Udhëzimet se si përgatitet i gjeni mëposhtë.

Përbërësit

 • 450 g miell misri
 • 1 presh
 • 1 karotë
 • 1 shpinë pule
 • 1 kofshë me këmbë pule
 • kripë
 • spec djegës i terur
 • 1 lugë gjelle gjalpë

Udhëzimet

 1. Shpinën e pulës, kofshën dhe këmbën, vëjini në një litër e gjysmë ujë të ftohtë. Shto karotën e copëtuar, qepën, selinon dhe majdanozin. Le të zihen për rreth një orë.
 2. Shkrijeni gjalpin në një tenxhere dhe mbi të grini imët preshin. Shtoni miellin e misrit dhe hidheni në lëngun supën e pulës. Ndajeni mishin nga kockat dhe lëkura.
 3. Kriposeni supën dhe lëre të zihet për rreth gjysmë ore. Pastaj, qullin duke hedhur pak e nga pak dhe lëngun e mishit e hedhim në një blender. Kthejeni supën në zjarr.
 4. Vendoseni mishin e pulës pa kocka në supë, poashtu misrin, dhe spërkateni me spec djegës të bluar për shije.

Summary
Recipe Name
Supë pule me misër
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
3 Based on 14 Review(s)