Vezë në një mënyrë tjetër

Vezë në një mënyrë tjetër

Përbërësit

8 vezë
40 gr margarinë
150 gr oriz
majdanoz
pak kripë
20 gr djathë parmesan i grirë në rende
Per salcen beshamel:
50 gr margarinë
30 gr miell
500 ml qumësht
1 luge vegete
pak lëng limoni
100 ml ajkë kuzhine

Vezë në një mënyrë tjetër

Hapat

1

Vezet zihen dhe qerohen,Pastaj pergaditet veqmas salca beshamel. Ne nje tigan qitet margarina dhe mielli dhe perzihet derisa mielli te merr ngjyre te arte. pastaj i shtohet qumeshti dhe perzihet shpejt qe mos te krijoj kokrriza dhe pastaj i shtohet vegeta, biberi i zi, vegeta dhe lengu i limonit dhe ne fund fare i shtohet ajka e kuzhines dhe perzihet derisa te trashet.

2

Ne nje ene tjeter qitet margarina dhe orizi dhe piqet pak duke e perzier dhe pastaj i shtohet 300 ml uje dhe pak krip dhe e zien pergjysem.

3

Ne nje ene qelqi zjarrrezistuese qitet orizi dhe magdanozi i coptuar dhe mbi oriz renditen vezet dhe mbi te salca beshamel dhe mbi te djathi parmesan i grire ne rende dhe futet ne furre te ngrohte per 15 min.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje