Vezë kësulekuqe

Vezë kësulekuqe

Përbërësit

vezë sipas deshires
100 ml majonez
1/2 lëng limoni
300 gr përshutë
magdanoz te grire imet
domate të vogla sheri

Vezë kësulekuqe

Hapat

1

Numrin e vezev e beni sipas deshires. Vezet i zieni forte, dhe i leme pak te ftohen. Prejm pjesen e siperme te vezes, nxjerrim te verdhat ngadale duke mos prish formen e te bardhes.

2

Te verdhe e perziejme me pirun, shtojme majonezen, elngune limonit, dhe magdanozin e grire imet. Perziejem mire duke bere nje lloj pureje.

3

Masen e qullet e fusim mbrenda vezve te zbrazta nga e verdha, mase te cilen e mbushim me luge te vogel me kujdes ose me shirige kuzhine.

4

Vezet e mbushura i leme ne forme vertikale, duke prere nje rreth shume te vogel ne pjesen e poshtme ne menyre qe veza te qendroje vertikallisht mire.

5

Enen ku do ti servojme shtrojme fleta sallate te gjelbert, dhe pjese pershute dhe kackavalli.

6

Persiper vezeve qesim nje kesule te kuqe prej domateve te prera pergjysem te cilat i zbukurojme me majonez pak.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje