0 0
TRILEQE

TRILEQE

  • Mesatare

Përbërësit

6 vezë
400 gr sheqer
400 gr miell
1 pluhur paste
1 vanil sheqer
1/2 L ajkë e ëmbël
1/2 L qumësht
300 gr qumesht pluhur
1/2 kg karamel

Ruajeni kete recetë

Ju duhet të kyqeni apo regjistroheni që të ruani recetat tuaja të preferuara në koleksione.

  • Mesatare

Hapat

1

Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.

2

Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja,gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.

3

htohen të verdhat dhe vazhdon tundja.Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje,duke e përzier me lugë,gjersa masa të kompaktësohet.Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.Futet në furrë të nxehtë me temp.180 * C që të piqet për afro 30-40 min.

4

Me 1/2 lit.qumësht të vaket trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë,në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi,përzihet me 1 lit. qumësht të ftohet dhe 1/2 lit.hoplla.

5

Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.

6

Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë,hidhet mbi,e nëse është i hollë,mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

Ruajeni kete recetë

Ju duhet të kyqeni apo regjistroheni që të ruani recetat tuaja të preferuara në koleksione.

Loading...

Vlerso Receten

Vlersimet e Recetes

Nuk ka vleresim për këtë recetë ende