Totrë rrethore me biskota

Totrë rrethore me biskota

Përbërësit

400 gr biskota katrore te bardha
400 gr biskota katrore te kafta
200 gr eurokrem te bardhe
200 gr eurokrem te kafte
500 ml ajkë e embel(hoplla per embelsira)
300 ml qumësht per njomjen e biskotave+1 luge arome vanilje

Totrë rrethore me biskota

Hapat

1

Ne kallepin e vogel qe I largohet rrethi,shtojmr leter per pjekje dhe veme prap rrethin.

2

Letren e pluhurosim me sheqer pluhur,kurse skajet e kallepit I lyejm me margarin.

3

Ajken e embel e perziejme derisa te behet shkume e forte,ndajm ne dy pjese dhe nejres I shtojme nutellen e bardhe,kurse tjetrese nutellen e kafte(qe te dyja te zbutura pak).

4

Perzijme qe te dyja kremrat vecmas em mixer qe te homogjenizohen mire nutella me kremin e ajkes.

5

Ne kallepin e pergadditur veme nje shtrese biskota te njomura pak ne qumesht me vanilje,duke mbeshtetur mire qe te gjitha biskotat rreth e rreth kallepit(shtresa e pare eshte paksa me delicate,sepse nuk kan baze ku te ngjiten biskotat).

6

Pastaj shtresen e biskotave te kafta I lyejme me kremin e bardhe,vazhdojme me shtrsene dyte me biskota te bardha,me kremin e kafte,dhe keshtu derisa te ngushtohet rrethi aq sa te mbushet teresisht kallepi.

7

Pasi kemi perfunduar me mbushjen e hapesires me biskota,perzijme kremrat e mbetura ne nje vend dhe lyejme siperfaqen persiper.

8

Pasi ftohet pak,lyejme me glazuren me cokollaten dhe ajken(ngrohim ajken derisa te MOS vloje,shtojme cokollaten,largojme nga zjarri,perzijme derisa te shkrihet cokollata).

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje