Tortë pa pjekje, pa pana, pa vezë-shumë të lehta për ti pergaditur

Tortë pa pjekje, pa pana, pa vezë-shumë të lehta për ti pergaditur

Përbërësit

250 gr biskota të blaura
160 gr margarinë e zbutur
95 gr qumësht i kondenzuar
7 gr zhelatine kokerr-pluhur
170 ml ujë të ngrohtë
lëng i 2-3 limonve
2 qese puding dredheze
8 luge sheqer
500-600 ml ujë (ose mundet te perdoret pluhuri i gatshem per glazure torteve si ne foto)

Tortë pa pjekje, pa pana, pa vezë-shumë të lehta për ti pergaditur

Hapat

1

Biskotat e bluara i perzijme memargariene e shkrire dhe shtrijm ne kallep te lyer lehtas me vaj.

2

Kallepi me madhesi 28x22 cm lihet te ftohet ne frigorifer deriisa te pergaditet kremi i bardhe.

3

Ne nje ene qesim qumeshtin e kondenzuar,shtojme zhelatinen e shkrire ne ujin e ngrohte,shtojme lengun e limonit dhe perziejme.

4

Kete mase e qesim mbi shtresen me biskota dhe leme te ftohet per 3-4 ore ne frigorifer derisa kremi te shtrengohet.

5

Pastaj qesim shtresen e kuqe me pudingen e dredhezes te zier ose pluhuri per glazure te torteve qe pegaditet sipas udhezimeve ne qeske.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje