Tortë me toptha kokosi

Tortë me toptha kokosi

Përbërësit

Përbërsit për topthat:
250 gr Krem djathi
50 gr sheqer
3 luge nisheste
50 gr kokos
2 te verdha te vezes
Përbërsit për pandispanjen:
2 luge miell
6 të bardha të vesë
4 te verdha te vezes
30 gr sheqer pluhur
2 luge kakao
2 luge nisheste
100 gr çokollatë
1 luge e vogle pluhur për pjekje
Glazura:
100 gr çokollatë per zierje
3 luge ajkë e tharte(shmant)

Tortë me toptha kokosi

Hapat

1

Se pari formopme topthat e kokosit.

2

Ne nje ene qesim krem djathin,50 gr sheqer pluhur,3 luge nisheste dhe dy te verdhat e vezes.

3

Perzijme mire dhe shtojme kokosin,formojmt toptha dhe leme ne frigorifer.

4

Pastaj perziejme 4 te verdha te vezes me 15 gr sheqer pluhur.

5

Cokollatene shkrijme mbi avull dhe pasi te ftohet e shtojme tek te verdhat e vezes dhe perzijme.

6

Pastaj perzijme te bardhat e vezes me 15 gr sheqer pluhur te mebtura derisa te behet shkume e forte.

7

Perziejme masen me te te verdhat e cokollaten dhe shkumen nga te bardhat e vezes.

8

Perziejme perbersit e thate si miellin,pluhurin per pjekje,nishesten,kakaon dhe shtojme tek perbersit e lengshem.

9

Perziejme mire dhe masen e qesim mbi topthat e radhitur ne kallep 26 te mbuluar me leter per pjekje.

10

Pjekim ne 180 grade per 35 minuta.

11

Pastaj perfundojme me glazuren me cokollaten e shkrire te perzier me ajken e tharte

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje