Tortë me mak dhe krem

Tortë me mak dhe krem

Përbërësit

4 vezë
200 gr sheqer
200 gr grizë
170 gr mak
250 ml vaj
1 sheqer vanilje
maje gishtash kripë
250 ml ujë
200 gr sheqer
Pak lëng limoni
250 gr Krem djathi(philadelphia.maskarpone etj)
200 ml ajkë e tharte(shmant,pavllake,salce kosi)
200 ml ajkë ajke e embel(hopla per embelsira,krem pana etj)

Tortë me mak dhe krem

Hapat

1

Se pari ziejme shurupin me 250ml uje,200 gr sheqeri dhe lengune limonit.Zien 2-3 minuta dhe leme te ftohet teresisht.

2

Perziejme vezet me sheqerin,derisa te shkrihet sheqeri.Shtojme kripen dhe sheqerin e vaniljes.

3

Masen e qesim ne kallep te mbluar me leter per pjekje dhe pjekim ne 170 grade per 40 minuta.

4

Pandispanjen e pjekur te ngrohet e shpijme me rremojce dhe qesim shurupin e zier dhe te ftohur teresisht.

5

Ajken e tharte e perzijme me krem djathin.Tundim ajken e embel ne shkume te forte dhe i perzijme pastaj se bashku qe te dyja kremerat.

6

Kremin e pergaditur e qesim mbi pandispnajen e ftohur.(sipas deshires mund te mos shtoni fare ajken e embel dhe perzieni vetem ajken e thart me krem ddjathin duke mos shtuar sheqer sepse per shkak te shurupit pandispanja eshte mjafte e embel,kurse shija pak e tharte e ajkes e bene me te vecant).

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje