Tortë me lajthi dhe kokos

Tortë me lajthi dhe kokos

Përbërësit

1.5 l qumësht
6 puding vanilje
500 gr margarinë
500 gr sheqer pluhur
300 gr biskota të bluara
300 gr lajthia te pjekura dhe te bluara(mundet edhe arra te bluara)
300 gr kokos
2 qese Krem pana
50 gr çokollatë për zierje

Tortë me lajthi dhe kokos

Hapat

1

Nga qumeshti ndajme 200 ml qumesht te ftohet kurse pjesne tjeter e veme te vloje.

2

Ne qumeshtin qe vlon shtojme pudingat e tretura ne qumeshtin e ftohet dhe perziejm derisa te trashet pudinga.

3

Margarinen e mbajtur ne temperature ambienti e perzijme me sheqerin pluhur derisa te behet mase kremoze dhe perzijmeme pudingen e ftohur tashme.

4

Kremin e pudiges e ndajme ne tri ene vecmas.

5

Ne njeren pjese shtojme biskotat e bluara dhe perzijme derisa te perzihen mire perberist.

6

Masen e shtojme ne kallep dhe rrafshojme mire,leme te ftohet ne frigorifer.

7

Ne enen e dure qesim lajthite e bluara ose arrat dhe perzijme mire.

8

Massen me lajthite e qesim mbi shtresen me biskota dhe rrafshojme.

9

Pastaj ne enen e trete qesim kokosin dhe perzijme mire.

10

Masen me kokosin e qesim siper shtreses me lajthite dhe rrafshojme mire.

11

Perzijme krem panen sipas udhezimet ne qeske dhe dekrorojme embelsiren,duke shtuar dhe cokollate te grire ne rende persiper per dekor.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje