Tortë ledolina

Tortë ledolina

Përbërësit

500 ml qumësht
500 ml ajkë e ëmbël
12 luge nisheste (110gr)
1 sheqer vanilje
100 gr çokollatë për zierje
100 gr çokollatë e bardhë
4 luge sheqer
200 gr biskota katrore

Tortë ledolina

Hapat

1

Perzijme qumeshtin dhe ajken e mebl,nga kjo mase ndajme 200 ml,kurse pjesen tjeter e veme te vloje.

2

Ne masen me qumshtin dhe ajken pasi te vloje shtojme nishesten e tretur me 200 ml perzerje qumeshti dhe ajke te ftohet.

3

Kremin e perzijme mire sepse traseht shpejte duke perzier vazhdimisht.

4

Kremin e trashur e ndajme ne dy ene vecmas dhe ne secilen shtojme cokollaten per zierje te coptuar,,ne tjetren cokollaten e bardhe te coptuar.

5

Ne fund te kallepit shtrijme nje shtrese biskota te njomura ne pak qumesht te vaket.

6

Pastaj qesim nga kremerat duke vendosur nga te dyja kremerat njekohsisht dhe duke bere keshtu lara sipas deshires.

7

Embelsiren e leme te ftohet ne frigorifer te ftohet mire per 3-4 ore.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje