Tortë hit -me shije karakteristike

Tortë hit -me shije karakteristike

Përbërësit

1 l qumësht
2 puding vanilje
250 gr sheqer
3 sheqer vanilje
1 çokollatë për zierje
200 gr lajthia të bluara
200 gr kokos
200 gr biskota të bluara
200 gr biskota katrore
2 qese pluhur për krem pana
250 gr margarinë

Tortë hit -me shije karakteristike

Hapat

1

Pluhurin e pudinges e perzijme me pak qumesht te ftohet,kurse pjesen tjeter te qumeshtit e veme te vloje me sheqerin e vaniljes.

2

Pudingat e tretura i shtojme ne qumeshtin qe vlone dhe perzijme derisa te trashet.Largojme nga zjarri dhe leem te ftohet kremi i pudinges.

3

Margariene e mbajtur ne temperature ambineti e perzijme me sheqerin derisa te behet mase kremoze dhe shtojmetek pudinga e ftohur.

4

Perziejme mire derisa te homogjenizohet kremi.

5

Kremine pudinges e ndajme ne tri ene te vecanta.

6

Njeres i shtojme biskotat e bluara,njeser kokosin dhe ne tjetren lajthite e bluara dhe cokollaten e shkrire.

7

Radhitja:

Nje shtrese biskota katrore te njomura ne pak qumesht

8

Nje shtrese kremi pudinge me lajthi dhe cokollate

9

Shtrese me biskota katrore

10

Shtrese me biskota dhe pudinge

11

Shtrese me biskota katrore

12

Shtrese me pudnge dhe kokos

13

Shtrese me biskota katrore

14

Dhe ne fund krem pana e pergaditur sipas udhezimit ne qeske duke dekoruar tere torten.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje