Torte e lëngshme me portokall

Torte e lëngshme me portokall

Përbërësit

3 vezë
1 gote sheqer
1 gote qumësht
1 gote te çajit vaj vegjetal
2 gota miell
1 vanilje
1 Pluhur pjekje
3 luge te gjelles kakao
1 portokalle te ngrira
Për ta lagur
2 lëng portokalli
200 ml Krem qumeshti
80 gr çokollatë me qumësht
1 sos çokollate

Torte e lëngshme me portokall

Hapat

1

Vezët dhe sheqerin tundeni mirë me dorë ose me mikser, pastaj ia shtoni qumështin dhe vajin vegjetal.

2

Miellin, pluhur pjekjën, vaniljën dhe kakaon ia shtoni glazurën duke e përzier rreth 8 minuta.

3

Pas përzierjës së nevojshme ia shtoni portokallin nerende dhe e vazhdoni përzierjën.

4

Glazurën e përgatitur e derdhni në enën e lyer me vaj dhe e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius për 30-35 minuta.

5

Kremin e qumështit e derdhim në një tenxhere së bashku me sosin e çokollatës, kur fillon të trashët mund ta largoni nga zjarri dhe ta vëni në frigorifer për ftohje.

6

Mund të përdorni edhe krem të çokollatës të gatshëm. Pas pjekjës së tortës ia derdhni lëngun e portokallit pastaj kremin e çokollatës.

7

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje