Toptha karamele

Toptha karamele

Përbërësit

1 gotë (gota 250 ml) miell
⅓ gotë kakao
115 gr margarinë
⅔ gotë sheqer
1 te verdha te vezes
2 lugë qumësht
1 sheqer vanilje ose extrakt vanilje
Karameli:
14 karamel bombone
3 luge ajkë e ëmbël (hopla per embelsira)
1 te bardha te vezes
70 gr lajthia te grira

Toptha karamele

Hapat

1

Perzijme miellin dhe kakaon.

2

Vecmas perziejme margarinen me sheqerin,shtojme qumeshtin,te verdhen e vezes dhe vaniljen.

3

Perzijme dhe ne kete mase shtojme miellin e perzier me kakaon.

4

Perzijme me mixer ngadale dhe dhe brumin e mbeshjellim ne folie plastmasi dhe leme ne frigorifer per 1 ore.

5

Nga ku brum formojme toptha ne madhesi te arres se vogel dhe kalojmem neper te bardhen e vezes te rrahur me pare,pasta i kalojme skajet i kalojme neper lajthi te grira.

6

Topthat e radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe pjekim ne furren e parangrohur 180 grade per 12 minuta.

7

Para pjekjes secilit topth i bejem nga nje vrime ne mes me gisht.

8

Bombonet i qesim ne nje ene,ne te shtojme ajken e embel dhe fillojme te ngrohim derisa te shkrihen bombonet.

9

Me luge te vogel qesim nga kremi karamel ne mes te secilti topth te ftohur teresisht.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje