Tavë Prizreni

Tavë Prizreni

Përbërësit

Për 4 persona
4 qepë
1/2 filxhani gjalpë
500 gr speca
3 domate
1 filxhanë djathë
2 filxhana kos
2 lugë miell
4 vezë
kripë
1/2 filxhani magdanoz

Tavë Prizreni

Hapat

1

Se pari coptojmë qepët dhe specat,pastaj marim një tigan e vendosim në zjarrë dhe hudhim vaj në të, pasi vaji të jetë nxehur pak, shtojmë qepët dhe specat, mbas kësaj në tigan shtojmë domatet e pastruara dhe të coptuara

2

Mbasi t’i fërgojmë i hudhim krypën dhe magdanozin

3

Marim një tavë më të thellë, dhe masën nga tigani e hudhim në tavë

4

Në një enë tjetër rrahim vezët, në të vendosim miellin dhe jogurtin pastaj të gjithë masën e përziejmë derisa të fitojmë një masë homogjene

5

Masën e përgaditur e hudhim sipër në tavë

6

Në fundë mbi masën e përgaditur në tavë vendosim djathin e prerë në rende

7

Të cilën pastaj e fusim në furrë dhe e pjekim për 45minuta në temperatur 250 gradë

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje