Tavë Krapi Shkodrane

Tavë Krapi Shkodrane

Përbërësit

4-5kg krap te fresket
1kg domate
1.5kg qepë
400gr hudhëra
1/2L uthull rrushi te kuqe
1luge Pistil
vaj luledielli
kripë
biber të zi
majdanoz
pak sheqer

Tavë Krapi Shkodrane

Hapat

1

Pregatisim fillimisht krapin te cilin e pastrojme mire brenda dhe jashte dhe i heqim nje kocke ne forme trekendeshi qe gjendet ne afersi te kokes (pethi).

2

Peshkun e presim ne thela rreth 3cm te trasha duke eleminuar pjesen e bishtit.

3

I kalojme copat nen uje te rrjedheshem, i thajme me letra kuzhine dhe i kaverdisim ne tigan me pak vaj luledielli derisa te marrin ngjyre te arte nga te dyja anet.

4

Kjo sherben qe mishi i peshkut te mos shperhapet gjate gatimit. Vajin e peshkut e ruajme per te pregatitur harxhen si me poshte:

5

pastrojme qepet, i qerojme dhe i presim ne feta te holla te cilat i kaverdisim ne tiganin ku skuqem peshkun derisa te marrin ngjyre te arte.

6

Shtojme hudhrat e pastruara dhe te ndara ne dy ose kater pjese dhe vazhdojme gatimin edhe per pak minuta. Shtojme se fundi edhe domatet te cilave i kemi hequr lekuren (ose salcen e domateve) dhe e leme salcen te zieje derisa qepet te zbuten plotesisht (rreth 20 minuta).

7

Shtojme uthullen, pistilin e prere holle, kripe, piper, gjethet e dafines, pak sheqer dhe i leme te ziejne ne zjarr te avashem derisa te gjithe perberesit te shkrihen tek njeri tjetri dhe salca te rezultoje paksa e trashe.

8

Ne taven ku do te pregatisim krapin, vendosim thelat e tij dhe mbi te hedhim harxhen duke shtuar dhe pak uje.

9

E pjekim tave ne furre te parangrohur ne 150°C derisa salca te avulloje dhe peshku te kete marre ngjyre te arte (mund te nevojiten 30-40 minuta).

10

E sperkasim me pak majdanoz ne siperfaqe dhe e servirim te zbukuruar sipas deshires

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje