Tatlia me sherbet

Tatlia me sherbet

Përbërësit

1,5 gota gjalpë
2 vezë
1 gotë të çajit vaj vegjetal
1 gotë të çajit jogurt
1 gotë të çajit bollgur
1 lugë të çajit Pluhur pjekje
1 lugë të çajit karbonat
4 gota miell
kripë
Për sherbet
3 gota sheqer
3,5 gota ujë
gjysmë lëng limoni

Tatlia me sherbet

Hapat

1

Fillimishtë e përgatisim sherbetin, pas përgatitjës e lëni 20 minuta të ftohet sherbeti.

2

Të gjithë përbërësit me rend i derdhni tek një enë e thellë, i përzieni njërën me tjetrën.

3

Nga brumi ndani copa të vogla, ia japni formën e dëshiruar tatliave dhe përmbi ia vendosni 1 arrë.

4

Tepsinë me tatlia e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 170 gradë celsius, pas pjekjës ia derdhni sherbetin e ftohtë.

5

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje