Supë të ftohtë me domate

Supë të ftohtë me domate

Përbërësit

1 kg domate
1 kungulleshka
1 hudhëra
4 lugë jogurt
majdanoz
kripë
piper i zi

Supë të ftohtë me domate

Hapat

1

Domatet e kuqe pastrohen, përvëlohen që te qërohen sa me lehtë prehen dhe u hiqen farat, po ashtu edhe kungulleshka pastrohet, qërohet dhe pritet në copa, si edhe hudhra (qërohen thelpinjtë dhe priten në copa).

2

Të gjitha këto përzihen në miksator derisa masa të bëhet e lëngshme.

3

U hidhet kripa dhe piperi dhe ena e mbuluar futet ne frigorifer për tu ftohur.

4

Para se ta servoni shtohet jogurti dhe majdanozi i prere imë dhe përzihen mire. Kësaj supe te ftohte (qe nuk zihet) mund ti shtoni edhe qepë lë grira shumë imët dhe tranguj te prerë në katrore të vegjël.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje