Supë peshku me perime

Supë peshku me perime

Përbërësit

1.5 litra lëng peshku
selinoje
majdanoz
kripë
piper
3 kokrra patate
3 karrota
8 mashurka te pastruara
2 kokrra domate
3 lugë vaj
qepë

Supë peshku me perime

Hapat

1

Lajmë perimet me ujë të bollshëm dhe më pas i presim në formë kubike.

2

Në një tenxhere me vaj hedhim qepë të grirë hollë dhe pasi e përziejmë derisa të zverdhet, shtojmë karotat, selino, mashurka dhe pak miell.

3

Pas këtij procesi hedhim domatet të cilave iu duhet hequr lëkura.

4

Lëngu i peshkut të cilin duhet ta përgatisim që në fillim, i hidhet masës së përzier dhe e lëmë të marrë valë.

5

Më pas hedhim patatet dhe i lëmë të ziejnë rreth 10 – 15 minuta.

6

Supës i hidhet në fund majdanoz, selino, piper dhe kripë sipas dëshirës.

7

Gjatë kohës së servirjes në pjatë i hedhim copëza tul peshku të cilat janë të ziera dhe të pastruara nga halat./kosovarja/

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje