Supë patatesh me proshutë

Supë patatesh me proshutë

Përbërësit

4 patate
1 qepë (të copëtuara imët)
1 filxhan proshutë (e gatuar, e prerë në formë kubike)
4 gota ujë
1 preshë
1 gotë bizele opcionale
1 kubë supë pule
5 lugë gjelle gjalpë
5 lugë gjelle miell
2 gota qumësht
kripë
piper i zi

Supë patatesh me proshutë

Hapat

1

Përziejmë patatet (të qëruara dhe të prera në formë kubike), qepët, preshin, bizelet, proshutën dhe ujin në një tenxhere. I lemë të vlojnë, pastaj i gatuajmë në temperaturë mbi mesataren derisa patatet të zbuten, rreth 10 deri në 15 minuta. I përziejmë me koncentratin e supës së pulës, kripën dhe piperin.

2

Në një tigan, shkrijmë gjalpin në temperaturë mesatare. E trazojmë në miell me një pirun dhe e gatuajmë, duke e përzier vazhdimisht derisa të trashet, për rreth 1 minutë.

3

E trazojmë ngadalë në qumësht, vazhdojmë të trazojmë në temperaturë mesatare derisa të trashet, deri në 5 minuta.

4

Përziejmë përzierjen e qumështit në tenxhere dhe e gatuajmë derisa supa të nxehet.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje