Supë krem pule

Supë krem pule

Përbërësit

gjalpë
2 qepë të copëtuara
2 patate të mesme, të copëtuara
1 karrota
1 selinoje e copëtuar
750 ml lëng mishi i pulës
kripë
piper i zi
25 gr
175 gr pulë e gatuar
300 ml shmand
majdanoz (opsionale)

Supë krem pule

Hapat

1

Shkrini gjalpën në një tigan të madh dhe të thellë dhe gatuani qepët, patatet, karrotën dhe selinonë ngadalë për 5 minuta. Mos i lini perimet të marrin ngjyrë kafe.

2

Shtoni lëngun e mishit dhe lëreni të vlojë ngadalë për 30 minuta. Shtoni kripë dhe piper sipas shijesh.

3

Bluani supën në një blender deri sa të jetë e lëmuar dhe pastaj kthejeni në tigan. Përzini qumështin me miellin dhe shtojeni në supë. Lëreni të vlojë në temperaturë të ulet, duke përzier, deri sa supa të trashet.

4

Ndërkohë, preni pulën në copa të vogla. Shtojeni në supër dhe lëreni të nxehet për 5 minuta të tjera. Shtoni 4-5 lugë gjelle shmand dhe lëreni të vlojë për 5 minuta më shumë.

5

Servoni në pjata individuale dhe zbukuroni me shmand, piper dhe majdanoz.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje