Speca të mbushura me djath dhe të konzervuara

Speca të mbushura me djath dhe të konzervuara

Përbërësit

Per 2 kavanoze nga 3 kg nevoiten:
1.5 kg speca babure ose somborka
1.5 kg djathë i freskët
3 l qumësht
3 luge te vogla kripë

Speca të mbushura me djath dhe të konzervuara

Hapat

1

Specat pastrohen, u hiqen bishtat dhe farat dhe lihen te kullohen.

2

Djathin e thermojme me dore,menjehere mbushim specat dhe I radhisim ne kavanoze duke lene sa me pak hapesire mes tyre.

3

Qumshtin e vlojme,shtojme kripen dhe pasi te ftohet pak e qesim mbi speca neper kavanoze.

4

Kavanozet I mbulojme me vetem me lecke kuzhine dhe I leme ashtu pa kapak per 2 dite ne vend te fresket.

5

Pastaj pas dy dite shtojme dhe pak qumesht te vale sa te dali persiper(pasi qe ne nderkohe qumeshtinn e kan thithur djathi dhe specat),presim te ftohen pak dhe I mbyllim me kapak hermetikisht.

6

Specat e pergaditura ne kete menyre jane te gatshme per konsum per gati nje muaj kohe.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje