0 0
Sheqerpare speciale

Sheqerpare speciale

  • Mesatare

Përbërësit

Për 30 copë
1 kg miell
600 gr gjalpë të tretur ose Vital
350-400 gr sheqer
8 te verdha te vezes
3 gr sode buke
Për shurupin
1250 gr sheqer
850 gr ujë
Pak vanilje
75 gr arra

Ruajeni kete recetë

Ju duhet të kyqeni apo regjistroheni që të ruani recetat tuaja të preferuara në koleksione.

Sheqerpare speciale

  • Mesatare

Hapat

1

Përgatitet brumi i shkrifët duke rrahur gjalpin me sheqerin, shtojmë pjesë –pjesë të verdha e vezëve duke i punuar vazhdimisht, shtojmë miellin të përzier me sodën e bukës.

2

Zihet brumi duke e punuar me kujdes për të mos e bërë elastik.

3

Brumi i përgatitur bëhet në formë kulaçi të rrumbullakët, shtypet në trashësi 7-8 mm dhe i vendosim në mes të çdo cope një ose gjysmë thelbi arrë.

4

Vendoseni në tepsi të thata të pa lyera me yndyrë.

5

Piqen në temperaturën 230 gradë Celsius për 25-30 min. Pasi dalin nga pjekja, duke qenë të ngrohta spërkaten me shurup të ftohtë, i cili duhet të jetë i aromatizuar me vanilje.

Ruajeni kete recetë

Ju duhet të kyqeni apo regjistroheni që të ruani recetat tuaja të preferuara në koleksione.

Loading...

Vlerso Receten

Vlersimet e Recetes

Nuk ka vleresim për këtë recetë ende