Sheqerpare pa vezë

Sheqerpare pa vezë

Përbërësit

250 gr margarin
200 ml vaj
½ gote sheqer
5 gota miell
1 pluhur per pjekje
Sherbeti:
3 gota sheqer
3 gota ujë

Sheqerpare pa vezë

Hapat

1

Shkrijme margarinen,shtojme vajin dhe sheqerin dhe perziejme.

2

Shtojme miell te perzier me pluhurin per pjekje.

3

Perzijme duke shtuar miell derisa te behet nje brum i forte.

4

Nga brumi marim masen me dore sa arra dhe pasi e bejme ne forme topthi e qesim ne tepsi te lyer me pak vaj.

5

Shtypim pak me gisht ne mes,do te pelcasin ngapak por prap do te jete ne regull.

6

Pjkeim ne 180 grade per 20 minuta.

7

Ne nderkohe ziejme sherbetin dhe leme anash.

8

Pasi te pjeken sheqerparet dhe te ftohen shtojme sherbetin nxehte,pak nga pak dhe leem te ftohen.Servojme te ftohta sipas deshires me sytliash etj

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje