Sarme me gjethe spinaqi

Sarme me gjethe spinaqi

Përbërësit

0.5 kg mish te bluar
30 gjethe spinaq
3 kokë qepë
1 gotë oriz
250 gr gjalpë
2 lugë piper i kuq
2 gota ujë
1 gotë ajkë
kripë
Piper te zi

Sarme me gjethe spinaqi

Hapat

1

Në një tigan vendosim qepët e coptuara, mishin e bluar, orizin, krypë dhe piper të zi sipas shijes, i fërgojmë për 5 minuta dhe e shtojmë piperin e kuq, vazhdojmë me fërgim dhe për 2 minuta të tjërë

2

Gjethet e spinaqit i përvlojmë me ujë

3

Masën në tigan e mbështjellim me gjethet e spinaqit

4

Sarmat e mbështjellura i rendisim në tenxhere, dhe i shtojmë 2 gota ujë në të

5

Djegim pak ynyrën në një tigan bashkë me 1 lugë piper të kuq dhe e shtojmë në tenxhere

6

Sarmat i ziejmë në temperaturë mesatre për 1 orë

7

Sarmat pasi të jën zier i heqim nga tenxherja, i rendisim në tavë, shtojmë 1 gotë ajkë sipër tyre, dhe i pjekim në furrë për 15 minuta

8

Pas kësaj sarmat janë të gatshme për servim

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje