Salcë spinaci

Salcë spinaci

Përbërësit

1 kg spinaç
200 ml qumësht
1 vezë
1 thelbë hudhër
1 luge miell
1 luge margarin

Salcë spinaci

Hapat

1

Spinacin e pastrojme mire dhe presim ne pjese me te medha.

2

Spinacin e qesim ne ujin e kripur qe vlon per disa minuta,kullojme mire dhe leme te ftohet pak.

3

Ne nderkohen ne tigan qesim margarine,shtojme hudhren e grire imet,dhe fergojme per 1-2 minuta.

4

Me pas shtojme miellin,fergojme edhe pak dhe ne kete mase shtojme spinacin e grire,ne te cilin kemi shtuar qumeshtin dhe vezen e tundur.

5

Tanim shtojme edhe melesa tjera si vegete piper te zi etj sipas shijes.

6

Te gjitha keto I perzijme mire dhe leme te ziejne per disa minuta derisa te trashet salca.

7

Kete salce mund ta servojme me cilindo mish te pjekur,patatinave te skucura etj.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje