Salcë domatesh e zier

Salcë domatesh e zier

Përbërësit

30 kg domate
300 gr kripë
250 gr sheqer
1 tufe magdanoz
2 qepë
2 speca
3 qese konzervans (ne 5 l salce nevoitet 1 qese konzervans)

Salcë domatesh e zier

Hapat

1

Domatet i pastrojme dhe ndajm ne 4 pjese.

2

Domatet i bluajme(nga 30kg domate,salca e fituar para zierje eshte 15 l).

3

Salcen e fituar e qesim ne nje ene te madhe,dhe veme te ziej.

4

Shtojme kripen dhe sheqerin.

5

Pasi te vlon,ziejme derisa sasia te pergjysmohet.

6

Perzijme gjate zierjes kohe pas kohe.

7

Para perfundimit 30 minuta ne salcen qe zihet qesim konzervansin,qepet e qeruara te tera,specat somborka ashtu te plota,dhe magdanozin e grire imet.

8
9

Procesi i zierjes zgjat 1 ore ose per salce me te dendur deri ne 1 ore e gjysem.

10

Para fundit nxjerrim nga salca,qepen,specin dhe largojme.

11

Me salcen e nxehte mbushim shishet e qelqit,te nxehta gjithashtu dhe te sterilizuara.

12

Mbyllim shishet (ose mundet edhe ne kavanoze) me kapak hermetikisht.dhe mbulojme me mbules te trashe dhe i leme ashtu derisa te ftohen teresisht.

13

Me pas i vendosim ne vend te fresket.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje