Role të prera me djath

Role të prera me djath

Përbërësit

500-600 gr petë per pite te gatshme
500 gr djathë qe thermohet leht
1 shmant (ajke e tharte,pavllake)
1 vezë
Pak kripë
50 ml uje mineral
50 ml vaj

Role të prera me djath

Hapat

1

Se pari ndahen petet ne 4 vende nga 3-4 pete ,varesisht sa jan te trasha petet.

2

Perziejme djathin e thermuar me ajken e tharte9/ndajme nje luge nga ajak e thartye per lyerje persiper).

3

Perziejme vajin dhe ujine e gazuar.

4

Marim nje nga petet, lyejme me brushe kuzhine me perzierjen e ujit dhe vajit.

5

Keshtu lyejme edhe peten e dyte dhe te trne duke i vendosur njera mbi tjetren.

6

Mbi petene 3 qesim ¼ 4 mases se djathit te thermuar me ajken e tharte.

7

Shperndajme masen e djathit ne krejt peten dhe mbeshjellim ne forme roleje.

8

Keshtu veprojme edhe me petet tjera duke i lyer nga tri pete dhe me pas duke i mbuluar me djathin dhe duke bere ne forme roleje.

9

Rolete e till ate pergaditura i veme ne ngrirje te thelle-friz,per nje ore.

10

Me pas nxjerrim rolete dhe i presim ne forma cilindrike me trashesi 1.5-2 cm dhe i radhisism ne tepsine e lyer me pare me vaj.

11

Te gjithe rrathet i lyejme persiper me perziejene e vezes me nje luge ajke te tharte.

12

Piqet ne 200 grade per 25 minuta ose derisa te merr ngjyre te kuqrremt.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje