Role me mish të bluar dhe vezë

Role me mish të bluar dhe vezë

Përbërësit

700 gr mish pule pa asht
1 bukë e ftohte (e mbetur nga dje)
200 ml qumësht
7 vezë
200 gr Perime te ngrira
2 lugë vaj
1 qepe e vogel
2 thelpinje hudher
magdanoz
kripë
piper

Role me mish të bluar dhe vezë

Hapat

1

Perimet e ngrira i ziejme dhe i kullojme.

2

Vezet i ziejme 6 cope.

3

Buken e njomim ne qumesht,e shtrydhim me pas dhe kullojme.

4

Mishin, qepen, hudhren, i bluajme, shtojme buken e njomur ne qumesht, vajin, 1 veze te plote, kriposim, piperosim dhe perziejme.

5

Shtojme me pas perimet e ziera te kulluara, dhe 1 veze te zier te grire ne rende.

6

Letren per pjekje e; lyejm me vaj,qesim gjysmen nga masa me mioshin e bluar, shtrijme ne forem pete te gjate te trashe 1 cm.

7

Per se gjati radhisim vezet e ciera te qeruara dhe qesim persiper vezeve edhe pjesen tjeter te misht te bluar.

8

Letren per pjekje e mbeshtjellim skajej dhe qesim ne tave per pjekje. Pjekim ne 180 grade per 40 minuta, pastaj largojme pjesen e siperme te letres per pjekje dhe pjekim edhe per 20 minuta.

9

Servojme te nxhete me pure patatesh.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje