Rolatë me llokum dhe fruta të thara

Rolatë me llokum dhe fruta të thara

Përbërësit

150 gr llokum me shije vanilje
200 gr sheqer pluhur
1 luge lëng limoni
1 luge margarinë e shkrirë
50 gr margarinë
50 ml ujë
100 gr kumbulla të thara
100 gr zhele bonbone
100 gr biskota të bluara

Rolatë me llokum dhe fruta të thara

Hapat

1

Llokumin e grijme imet.shtojme sheqerin pluhur,lengun e limonit dhe margarien e shkrire.

2

Perziejme mire me dore dhe bejm nje mase nga i cila do te shkrijme nje lloj pete 37x15cm.

3

Peten e shtrijmene folie plastasi me dihmen e se ciles pastaj do te mbeshjellim rolaten.

4

Per mbushjen ngrohim ujin dhe margarinen derisa te shkrihet margarina.

5

Ne kete mase shtojme biskotat e bluara,kumbullat e thara te grira imet dhe zhelebombonet e grira imet.

6

Nga kjo mase e mbushjes bejme nje cilinder me gjatesi 7 cm dhe vendosim ne mes te petes per rolaten.

7

Peten e rolates e mbeshjellim duke mbeshjellur ne mes mbushjen.

8

Pastaj rolaten e leme te ftohet mire dhe presim ne rrathe me nga 2 cm gjeresi.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje