Revani me ngjyra

Revani me ngjyra

Përbërësit

4 të verdhë të vezëve
4 vezë
8luge sheqer
12luge miell
1/2 pluhur për pjekurina
Pjesa e bardhë:
4 të bardha të vesë
4luge sheqer
4luge miell
1/2 pluhur për pjekurina
Sherbeti:
450gr sheqer
750ml ujë
1 vanil sheqer

Revani me ngjyra

Hapat

1

Tunden 4 të kuqtë e vezëve,4 vezët dhe sheqeri pastaj i qitet mielli i perzier me pluhur për pjekurina.

2

Kjo masë ndahet në dy pjesë.Njëra mbetet e verdhë ndërsa tjetrës i qitet pak ngjyrë të kuqe për torte ose një lugë puding dredhëze apo maline.

3

Fillojmë përgatitjen e brumit të bardhë.RRahim të bardhat e vezëve me sheqer pastaj i shtojmë miellin e përzier me pluhur për pjekurina.

4

Brumin e kuq e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e shtrijmë.

5

Mbi brumin e kuq qesim brumin e bardhë(e qesim lugë lugë qe te duket si topa).

6

Mbi këtë qesim brumin e verdhë.E pjekim në temperaturë 200*C.Pasi të ftohet ia qesim sherbetin e nxehtë.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje