Ravane e thjeshtë

Ravane e thjeshtë

Përbërësit

1 filgjan vaj (filgjani 150 ml)
1 filgjan grizë
1 filgjan miell
1 filgjan sheqer
1 filgjan qumësht
1 filgjan marmalate kajsie ose pjeshke
2 vezë
1 pluhur për pjekje

Ravane e thjeshtë

Hapat

1

Perziejme vezet em sheqerin,shtojme vajin,grizen,miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

2

Shtojme dhe qumeshtin dhe marmelaten dhe perizejme.

3

Masen e qesim ne kallep te permillur me madhsi 20x30 dhe pjekim ne 190 grade per 30 minuta.

4

Pas ftohjes presim ne katrorka sipas deshires dhe shtojme persiper dhe sheqer pluhur.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje